Շվեյցարիայի Արդարադատության դաշնային դեպարտամենտը հաստատել է` Փերինչեքի գործով ՄԻԵԴ վճիռը բողոքարկելու հարցն ընթացքի մեջ է
Շվեյցարիայի կառավարությունը քննարկում է թուրք ազգայնական գործիչ Դողու Փերինչեքի գործով Մարդու իրովունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) դատավճիռը բողոքարկելու հարցը և իր որոշման մասին կհայտնի պաշտոնական հաղորդագրությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնեց Շվեյցարիայի Արդարադատության և ոստիկանության դաշնային դեպարտամենտի հաղորդակցության բաժնի աշխատակից Ֆոլկո Գալին: «Հարցը, թե արդյոք պետք է պահանջ ներկայացնել, որ գործն ուղարկվի Գերագույն պալատ, դեռ ընթացքի մեջ է: Կայացրած որոշման մասին կհայտնենք պաշտոնական հաղորդագրությամբ»,- նշեց նա:
Շվեյցարիան կարող է հակընդդեմ հայց ներկայացնել ՄԻԵԴ Գերագույն պալատ մինչև մարտի 15-ը՝պահանջելով վերանայել դեկտեմբերի 17-ի դատավճիռը: 2013 թվականի դեկտեմբերի 17-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարել է Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար շվեյցարական դատարանի կողմից մեղավոր ճանաչված Դողու Փերինչեքի հայցը: Եվրադատարանը Դողուի հայցի բավարարումը հիմնավորել է նրանով, որ շվեյցարական դատարանը խախտել է Եվրոպական կոնվենցիայի խոսքի ազատության վերաբերյալ 10-րդ և 7-րդ հոդվածները: Սակայն Եվրոպական դատարանի որոշումը լի է եղել փաստական անճշտություններով և միաձայն չի ընդունվել, քանզի գործը քննող յոթ դատավորներից երկուսը՝ Նեբոժսա Վուչինիչը (Չեռնոգորիա) և Պաուլո Պինտոդը Ալբուկերկեն (Պորտուգալիա) դեմ են արտահայտվել:
Հայոց ցեղասպանությունը լկտիաբար «միջազգային սուտ» անվանելու համար Լոզանի ոստիկանության դատարանը 2007 թվականի մարտին Աշխատավորական կուսակցության առաջնորդ Դողու Փերինչեքին դատապարտել, ապա տուգանել էր՝ մեղադրելով ռասայական խտրականության մեջ: Դատավճիռը հաստատել էր Շվեյցարիայի վերաքննիչ դատարանը՝  որոշելով, որ նա խախտել էր Քրեական օրենսգրքի 216-րդ հոդվածը:

Switzerland’s Federal Department of Justice has confirmed that the issue of appealing the ECHR verdict against Perincek is being discussed
The Swiss government is discussing the issue of appealing the verdict of the European Court of Human Rights against Turk nationalist Dogu Perincek and will announce its decision with an official press release. This is what representative of the Communications Division of the Swiss Federal Department of Justice and Police Folko Gali said in an interview with “ArmenPress”. “We’re still discussing the issue of whether there should be a demand to send the case to the Higher Chamber or not. We’ll let the presses know about our decision,” said Folko Gali.
Switzerland can file a lawsuit against the Higher Chamber of the European Court of Human Rights with the demand to review the December 17 verdict before March 15th. On December 17, 2013, the European Court of Human Rights upheld the claim filed by Dogu Perincek whom the Swiss court has recognized as guilty for denying the Armenian Genocide. The European Court of Human Rights justified this with the fact that the Swiss court has violated Articles 7 and 10 of the European Convention on Freedom of Speech, but there were many discrepancies and it wasn’t accepted unanimously since two of the judges, Nebozhsa Vuchinich (Chernogorya) and Paolo Pintod Albukerke (Portugal) were against it.
In March 2007, the Lausanne Police Court sentenced leader of the Labor Party Dogu Perincek for obscenely calling the Armenian Genocide “an international lie” and fined him under the charge of racial discrimination. Switzerland’s Court of Appeals confirmed the verdict and ruled that Perincek had violated Article 216 of the Criminal Code.