Շվեյցարիայի Արդարադատության դաշնային դեպարտամենտը հաստատել է` Փերինչեքի գործով ՄԻԵԴ վճիռը բողոքարկելու հարցն ընթացքի մեջ է
Շվեյցարիայի կառավարությունը քննարկում է թուրք ազգայնական գործիչ Դողու Փերինչեքի գործով Մարդու իրովունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) դատավճիռը բողոքարկելու հարցը և իր որոշման մասին կհայտնի պաշտոնական հաղորդագրությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնեց Շվեյցարիայի Արդարադատության և ոստիկանության դաշնային դեպարտամենտի հաղորդակցության բաժնի աշխատակից Ֆոլկո Գալին: «Հարցը, թե արդյոք պետք է պահանջ ներկայացնել, որ գործն ուղարկվի Գերագույն պալատ, դեռ ընթացքի մեջ է: Կայացրած որոշման մասին կհայտնենք պաշտոնական հաղորդագրությամբ»,- նշեց նա:
Շվեյցարիան կարող է հակընդդեմ հայց ներկայացնել ՄԻԵԴ Գերագույն պալատ մինչև մարտի 15-ը՝պահանջելով վերանայել դեկտեմբերի 17-ի դատավճիռը: 2013 թվականի դեկտեմբերի 17-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարել է Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար շվեյցարական դատարանի կողմից մեղավոր ճանաչված Դողու Փերինչեքի հայցը: Եվրադատարանը Դողուի հայցի բավարարումը հիմնավորել է նրանով, որ շվեյցարական դատարանը խախտել է Եվրոպական կոնվենցիայի խոսքի ազատության վերաբերյալ 10-րդ և 7-րդ հոդվածները: Սակայն Եվրոպական դատարանի որոշումը լի է եղել փաստական անճշտություններով և միաձայն չի ընդունվել, քանզի գործը քննող յոթ դատավորներից երկուսը՝ Նեբոժսա Վուչինիչը (Չեռնոգորիա) և Պաուլո Պինտոդը Ալբուկերկեն (Պորտուգալիա) դեմ են արտահայտվել:
Հայոց ցեղասպանությունը լկտիաբար «միջազգային սուտ» անվանելու համար Լոզանի ոստիկանության դատարանը 2007 թվականի մարտին Աշխատավորական կուսակցության առաջնորդ Դողու Փերինչեքին դատապարտել, ապա տուգանել էր՝ մեղադրելով ռասայական խտրականության մեջ: Դատավճիռը հաստատել էր Շվեյցարիայի վերաքննիչ դատարանը՝  որոշելով, որ նա խախտել էր Քրեական օրենսգրքի 216-րդ հոդվածը:

Швейцария обсуждает вопрос опротестования приговора ЕСПЧ по делу Перинчека
Правительство Швейцарии обсуждает вопрос опротестования приговора Европейского суда (ЕСПЧ) по правам человека в связи с делом турецкого националиста Догу Перинчека и сообщит о своем решении официально.
Об этом сказал Арменпресс, сотрудник отдела коммуникаций Федерального департамента юстиции Швейцарии Фолко Гали. «Вопрос – нужно ли представлять требование, чтобы дело было передано в Верховную палату, пока обсуждается. О принятом решении мы объявим официальным сообщением», – сказал он.
Швейцария может до 15 марта представить встречный иск и опротестовать решение Европейского суда по правам человека по делу турецкого националиста Догу Перинчека, требуя пересмотреть приговор от 17 декабря.
Европейский суд по правам человека удовлетворил 17 декабря иск турецкого политического деятеля Догу Перинчека, признанного виновным швейцарским судом за отрицание Геноцида армян. В 2008 году Перинчек был осужден на 3 месяца лишении свободы, затем суд заменил этот приговор административным штрафом. Европейский суд свое решение удовлетворить иск Перинчека объяснил тем, что швейцарский суд нарушил 10-ю и 7-ю статьи Европейской конвенции о свободе слова.
Однако, решение Евросуда грешит фактическими неточностями и было принято не единогласно, поскольку двое из 7 судей, расследующих это дело – Неружса Вучинич (Черногория) и Пауло Пинтод Албукерке (Португалия) – высказались против этого решения.
Лидер Рабочей партии Доку Перинчек, назвавший Геноцид армян «международной ложью», в марте 2007 года был осужден и оштрафован Полицейским судом Лозанны по обвинению в расовой дискриминации. Приговор был утвержден Апелляционным судом Швейцарии, принявшим решение, что обвиняемый нарушил 216-ю статью Уголовного кодекса  этой станы.