Հայաստանի արտգործնախարարի այցելությունը Իրաք
Փետրվարի 16-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը պաշտոնական այցով ժամանեց Բաղդադ։ Օդանավակայանում նրան դիմավորեց Իրաքի արտգործնախարար Հոշիար Զեբարին։ Դիմավորման արարողությանը հետևեց նախարարների կարճատև առանձնազրույցը։
Փետրվարի 17-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանին ընդունեց Իրաքի Հանրապետության վարչապետ Նուրի Ալ-Մալիքին։
Ողջունելով Հայաստանի արտգործնախարարին` Իրաքի վարչապետը նշեց, որ իր երկիրը շահագրգռված է հնարավոր բոլոր բնագավառներում Հայաստանի հետ համագործակցության խորացմամբ, և ըդնգծեց, որ դրա համար առկա է մեծ ներուժ։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` նախարար Նալբանդյանն ընդգծեց, որ հայ և իրաքցի ժողովուրդների միջև հարաբերությունները դարերի պատմություն ունեն: «Մենք բարձր ենք գնահատում մեր երկու բարեկամ ժողովուրդների և պետությունների միջև ձևավորված հարաբերությունները և ցանկանում ենք առավել զարգացնել դրանք, ու իմ այցելության գլխավոր նպատակը հենց դա է»-ասաց նախարարը:
Իրաքի վարչապետն ու Հայաստանի արտգործնախարարը հանգամանալից քննարկեցին երկու երկների միջև իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, առևրատնտեսական, կրթական, առողջապահության, գյուղատնտեսության և մի շարք այլ ոլորտներում փոխգործակցության խթանման, Հայաստանի և Իրաքի միջև ուղիղ օդային հաղորդակցության հաստատման նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերը, կարևորվեց միջկառավական հանձնաժողովի արդյունավետ աշխատանքը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը տեղեկացրեց վարչապետ Ալ-Մալիքիին Էրբիլում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոսություն հիմնադրելու մտադրության մասին։
Նախարար Նալբանդյանը տեղեկացրեց նաև Իրաքի քաղաքացիների համար Հայաստանի մուտքի արտոնագրի տրամադրման կարգի դյուրացման՝ հրավերի պահանջը հանելու վերաբեյալ ՀՀ կառավարության որոշման մասին՝ հույս հայտնելով, որ դա կակտիվացնի գործարար կապերը, մանավանդ որ երկու երկների ձեռներեցների կողմից առկա է նման հետաքրքրություն։
Երկուստեք գոհունակությամբ նշվեց, որ վերջին չորս տարիների ընթացքում երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառությունը մի քանի անգամ աճել է և արդեն կազմում է մոտ 80 մլն ԱՄՆ դոլար։
Անդրադառնալով իրաքահայ համայքնին` Նուրի Ալ-Մալիքին ասաց. «Հայերը դարերով աշխատել և արարել են Իրաքում, իրենց նպաստը բերել երկրի զարգացմանը, և այսօր էլ, չնայած բարդ իրավիճակին, իրաքահայությունը շարունակում է աշխատել հանուն Իրաքի բարգավաճման»:
Նույն օրը կայացավ Հայաստանի արտգործախարարի հանդիպումը Իրաքի փոխնախագահ Խուդեյր Ալ-Խուզայիի հետ։
Ողջունելով Հայաստանի արտգործնախարարին` Իրաքի փոխնախագահը նշեց, որ հայ-իրաքյան համագործակցությունը զգալի աճ է արձանագրել վերջին տարիներին, և այդ գործում կարևորեց Բաղդադում և Երևանում երկու երկրների դեսպանությունների վերաբացումը և բարձր մակարդակի փոխայցելությունները։ Նա ընդգծեց, որ Իրաքը Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացման նպատակով պատրաստ է մեծ քայլերով առաջ գնալ։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Էդվարդ Նալբանդյանը խնդրեց Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգյանի ողջույններն ու բարեմաղթանքները փոխանցել Իրաքի Նախագահ Ջալալ Թալաբանիին։
Հանդիպանն անդրադարձ կատարվեց քաղաքական, առևտրատնտեսական, կրթական, մշակութային, առողջապահության բանագավառներում երկկողմ համագործակցությանը ։
Իրաքի փոխնախագահը ներկայացրեց երկրում կայունության և անվտանգության ամրապնդմանն ուղղված իշխանությունների ջանքերը։
Փետրվարի 17-ին Բաղդադում կայացան Հայաստանի և Իրաքի արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի և Հոշիար Զեբարիի բանակցությունները։
Ողջունելով Էդվարդ Նալբանդյանի այցելությունը Բաղդադ՝ Հոշիար Զեբարին վստահություն հայտնեց, որ այն նոր լիցք կհաղորդի երկկողմ բազմաբովանդակ փոխգործակցությանը։ «Վերջին տարիներին երկու արտգործնախարարները բազմաթիվ հանդիպումներ են ունեցել, ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ, որոնց համաձայն՝ մենք հստակ քայլեր կատարեցինք համագործակցությունը նոր մակարդակի վրա բարձրացնելու նպատակով, և այսօր ականատես ենք լավ արդյունքների՝ դեսպանությունների վերաբացում, ակտիվ գործող միջկառավարական հանձնաժողով, միմյանց սատարում միջազգային կազմակերպություններում, առևտրաշրջանառության շեշտակի աճ»,- ասաց Իրաքի արտգործնախարարը։
Շնորհակալություն հայտնելով Բաղդադ այցելելու հրավերի և ջերմ ընդունելության համար` նախարար Նալբանդյանը նշեց. «Իրաքի և Հայաստանի ժողովուրդներին կապում է ժամանակի փորձությունն անցած ավանդական բարեկամությունը, ինչն էլ ամուր հիմք է հանդիսանում երկու պետությունների միջև փոխշահավետ համագործակցությունը զարգացնելու և ընդլայնելու համար»:
Նախարարների հանդիպմանը անդրադարձ արվեց երկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի, միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք խնդիրների։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Հոշիար Զեբարին գոհունաթյամբ արձանագրեցին տարբեր բնագավառներում հայ-իրաքյան փոխգործակցության ընդլայնման ուղղությամբ գործնական պայմանաորվածությունների իրագործման դինամիկան։
Նախարար Նալբանդյանն իրաքցի գործընկերոջը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման նպատակով Հայաստանի և միջազգային հանրության գործադրած ջանքերը՝ բարձր գնահատելով Իրաքի հավասարակշռված դիրքորոշումը հիմնահարցի վերաբերյալ։
Նախարար Զեբարին մանրամասն ներկայացրեց իրաքյան կառավարության ջանքերը` ուղղված Իրաքում կայունության և անվտանգության ամրապնդմանը, ապրիլին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների նախապատրաստական աշխանքները:
Հանդիպումից հետո տեղի ունեցավ Հայաստանի և Իրաքի արտործնախարարների համատեղ մամլո ասուլիսը։
Նախարար Նալբանդյանն այցելեց Իրաքում Հայաստանի դեսպանատուն, որտեղ հանդիպում ունեցավ Իրաքի հայկական համայնքային կառույցների ներկայացուցիչների հետ, որոնց ներկայացրեց Հայաստանի արտաքին քաղքականության հիմնական ուղղությունները, երկրում իրականացվող բարեփոխումները, Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդման նպատակով ձեռնարկող քայլերը, պատասխանեց ներկաների բազմաթիվ հարցերին։
Հայաստանի արտգործնախարարի այցելությունն Իրաք լայնորեն լուսաբանվեց տեղական և տարածաշրջանային լրատվամիջոցների կողմից։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասենյակից:

Визит министра иностранных дел Армении в �?рак
Глава М�?Д Армении Эдвард Налбандян 16 февраля прибыл с официальным визитом в Багдад. В аэропорту его встречал министр иностранных дел �?рака Хошиар Зебари. После церемонии встречи последовала краткая беседа министров.
17 февраля министра иностранных дел Эдварда Налбандяна принял премьер-министр �?рака Нури Аль-Малик.
Приветствовав главу внешнеполитического ведомства Армении, премьер-министр �?рака отметил, что его страна заинтересована в углублении сотрудничества с Арменией во всех возможных сферах, и подчеркнул, что для этого имеется большой потенциал.
Поблагодарив за прием, министр Налбандян подчеркнул, что отношения между армянским и иракским народами уходят в глубь веков. «Мы высоко ценим сформировавшиеся между нашими двумя дружественными народами и государствами отношения и желаем еще более развить их, главной целью моего визита является именно это», – отметил министр.
Премьер-министр �?рака и глава М�?Д Армении подробно обсудили вопросы, касающиеся расширения договорно-правового поля, стимулирования сотрудничества в торгово-экономической, образовательной сферах, сфере здравоохранения, сельского хозяйства, ряде других направлений. Стороны обсудили шаги по налаживанию прямого воздушного сообщения между Арменией и �?раком, отметили важность эффективной работы межправительственной комиссии.
Глава внешнеполитического ведомства Армении проинформировал премьер-министра Аль-Малика о намерении основать Генеральное консульство Армении в Эрбиле.
Он также проинформировал о решении правительства Армении об облегчении визового режима для граждан �?рака и решении правительства отменить требование касательно приглашения, выразив надежду, что это будет способствовать активизации бизнес-связей, тем более, что у предпринимателей двух стран есть соответствующий интерес.
Было выражено обоюдное удовлетворение тем, что в течение последних 4 лет в несколько раз увеличились объемы товарооборота между двумя странами, составив около $80 млн.
Касаясь армянской общины �?рака, Нури Аль-Малик заявил: «Армяне веками трудились и созидали в �?раке, внося свой вклад в развитие страны, и сегодня, несмотря на тяжелую ситуацию, иракские армяне продолжают работать во имя процветания �?рака».
В тот же день состоялась встреча главы М�?Д Армении и вице-президента �?рака Худейра Аль-Хуза.
Приветствовав министра иностранных дел Армении, вице-президент �?рака отметил, что армяно-иракское сотрудничество значительно развилось в последние годы, и в этом деле важна роль открытия посольств в Багдаде и Ереване, а также обмен визитами на высоком уровне. Он подчеркнул, что �?рак готов идти большими шагами к развитию отношений с Арменией.
Поблагодарив за прием, Эдвард Налбандян попросил передать приветствие и добрые пожелания президента Армении Сержа Саргсяна президенту �?рака Джалалу Талабани.
Стороны коснулись вопросов двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, образовательной сфере и сфере здравоохранения.
Вице-президент �?рака представил усилия властей в направлении укрепления стабильности и безопасности в стране.
17 февраля в Багдаде состоялись переговоры министров иностранных дел Армении и �?рака Народы �?рака и Армении Эдварда Налбандяна и Хошиара Зебари.
Приветствовав визит Эдварда Налбандяна в Багдад, Хошиар Зебари выразил уверенность в том, что он придаст новый импульс двустороннему насыщенному сотрудничеству. «За последние годы главы М�?Д двух стран провели множество встреч, достигли договоренностей, согласно которым мы совершили четкие шаги для повышения сотрудничества на новый уровень и сегодня являемся свидетелями хороших результатов – возобновление работы посольств, активно действующая межправительственная комиссия, содействие в международных организациях, резкий рост товарооборота», – заявил глава М�?Д �?рака.
Поблагодарив за приглашение посетить Багдад и теплый прием, министр Налбандян отметил: «Народы �?рака и Армении связывает традиционная дружба, закаленная испытанием временем, что создает прочную основу для развития и расширения взаимовыгодного сотрудничества между двумя государствами».
Министры обсудили широкий круг вопросов повестки дня, ряд международных и региональных вопросов.
Эдвард Налбандян и Хошиар Зебари с удовлетворением констатировали динамику реализации практических договоренностей о расширении сотрудничества в различных сферах.
Министр Налбандян представил иракскому коллеге усилия Армении и международного сообщества в направлении мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, высоко оценив взвешенную позицию �?рака по этой проблематике.
Министр Зебари подробно представил усилия иракского правительства, направленные на укрепление стабильности и безопасности в �?раке, работу по подготовке предстоящих в апреле парламентских выборов.
После встречи состоялась совместная пресс-конференция глав М�?Д Армении и �?рака.
Министр Налбандян также посетил посольство Армении в �?раке, где встретился с представителями армянских общинных структур �?рака, представил им основные направления внешней политики Армении, проводимые в стране реформы, шаги в направлении укрепления связей Армения-Диаспора, ответил на многочисленные вопросы.
Визит главы М�?Д РА в �?рак широко освещался местными и региональными СМ�?. Об этом сообщает пресс-служба М�?Д РА.