Հայաստանի արտգործնախարարի այցելությունը Իրաք
Փետրվարի 16-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը պաշտոնական այցով ժամանեց Բաղդադ։ Օդանավակայանում նրան դիմավորեց Իրաքի արտգործնախարար Հոշիար Զեբարին։ Դիմավորման արարողությանը հետևեց նախարարների կարճատև առանձնազրույցը։
Փետրվարի 17-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանին ընդունեց Իրաքի Հանրապետության վարչապետ Նուրի Ալ-Մալիքին։
Ողջունելով Հայաստանի արտգործնախարարին` Իրաքի վարչապետը նշեց, որ իր երկիրը շահագրգռված է հնարավոր բոլոր բնագավառներում Հայաստանի հետ համագործակցության խորացմամբ, և ըդնգծեց, որ դրա համար առկա է մեծ ներուժ։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` նախարար Նալբանդյանն ընդգծեց, որ հայ և իրաքցի ժողովուրդների միջև հարաբերությունները դարերի պատմություն ունեն: «Մենք բարձր ենք գնահատում մեր երկու բարեկամ ժողովուրդների և պետությունների միջև ձևավորված հարաբերությունները և ցանկանում ենք առավել զարգացնել դրանք, ու իմ այցելության գլխավոր նպատակը հենց դա է»-ասաց նախարարը:
Իրաքի վարչապետն ու Հայաստանի արտգործնախարարը հանգամանալից քննարկեցին երկու երկների միջև իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, առևրատնտեսական, կրթական, առողջապահության, գյուղատնտեսության և մի շարք այլ ոլորտներում փոխգործակցության խթանման, Հայաստանի և Իրաքի միջև ուղիղ օդային հաղորդակցության հաստատման նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերը, կարևորվեց միջկառավական հանձնաժողովի արդյունավետ աշխատանքը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը տեղեկացրեց վարչապետ Ալ-Մալիքիին Էրբիլում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոսություն հիմնադրելու մտադրության մասին։
Նախարար Նալբանդյանը տեղեկացրեց նաև Իրաքի քաղաքացիների համար Հայաստանի մուտքի արտոնագրի տրամադրման կարգի դյուրացման՝ հրավերի պահանջը հանելու վերաբեյալ ՀՀ կառավարության որոշման մասին՝ հույս հայտնելով, որ դա կակտիվացնի գործարար կապերը, մանավանդ որ երկու երկների ձեռներեցների կողմից առկա է նման հետաքրքրություն։
Երկուստեք գոհունակությամբ նշվեց, որ վերջին չորս տարիների ընթացքում երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառությունը մի քանի անգամ աճել է և արդեն կազմում է մոտ 80 մլն ԱՄՆ դոլար։
Անդրադառնալով իրաքահայ համայքնին` Նուրի Ալ-Մալիքին ասաց. «Հայերը դարերով աշխատել և արարել են Իրաքում, իրենց նպաստը բերել երկրի զարգացմանը, և այսօր էլ, չնայած բարդ իրավիճակին, իրաքահայությունը շարունակում է աշխատել հանուն Իրաքի բարգավաճման»:
Նույն օրը կայացավ Հայաստանի արտգործախարարի հանդիպումը Իրաքի փոխնախագահ Խուդեյր Ալ-Խուզայիի հետ։
Ողջունելով Հայաստանի արտգործնախարարին` Իրաքի փոխնախագահը նշեց, որ հայ-իրաքյան համագործակցությունը զգալի աճ է արձանագրել վերջին տարիներին, և այդ գործում կարևորեց Բաղդադում և Երևանում երկու երկրների դեսպանությունների վերաբացումը և բարձր մակարդակի փոխայցելությունները։ Նա ընդգծեց, որ Իրաքը Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացման նպատակով պատրաստ է մեծ քայլերով առաջ գնալ։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Էդվարդ Նալբանդյանը խնդրեց Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգյանի ողջույններն ու բարեմաղթանքները փոխանցել Իրաքի Նախագահ Ջալալ Թալաբանիին։
Հանդիպանն անդրադարձ կատարվեց քաղաքական, առևտրատնտեսական, կրթական, մշակութային, առողջապահության բանագավառներում երկկողմ համագործակցությանը ։
Իրաքի փոխնախագահը ներկայացրեց երկրում կայունության և անվտանգության ամրապնդմանն ուղղված իշխանությունների ջանքերը։
Փետրվարի 17-ին Բաղդադում կայացան Հայաստանի և Իրաքի արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի և Հոշիար Զեբարիի բանակցությունները։
Ողջունելով Էդվարդ Նալբանդյանի այցելությունը Բաղդադ՝ Հոշիար Զեբարին վստահություն հայտնեց, որ այն նոր լիցք կհաղորդի երկկողմ բազմաբովանդակ փոխգործակցությանը։ «Վերջին տարիներին երկու արտգործնախարարները բազմաթիվ հանդիպումներ են ունեցել, ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ, որոնց համաձայն՝ մենք հստակ քայլեր կատարեցինք համագործակցությունը նոր մակարդակի վրա բարձրացնելու նպատակով, և այսօր ականատես ենք լավ արդյունքների՝ դեսպանությունների վերաբացում, ակտիվ գործող միջկառավարական հանձնաժողով, միմյանց սատարում միջազգային կազմակերպություններում, առևտրաշրջանառության շեշտակի աճ»,- ասաց Իրաքի արտգործնախարարը։
Շնորհակալություն հայտնելով Բաղդադ այցելելու հրավերի և ջերմ ընդունելության համար` նախարար Նալբանդյանը նշեց. «Իրաքի և Հայաստանի ժողովուրդներին կապում է ժամանակի փորձությունն անցած ավանդական բարեկամությունը, ինչն էլ ամուր հիմք է հանդիսանում երկու պետությունների միջև փոխշահավետ համագործակցությունը զարգացնելու և ընդլայնելու համար»:
Նախարարների հանդիպմանը անդրադարձ արվեց երկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի, միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք խնդիրների։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Հոշիար Զեբարին գոհունաթյամբ արձանագրեցին տարբեր բնագավառներում հայ-իրաքյան փոխգործակցության ընդլայնման ուղղությամբ գործնական պայմանաորվածությունների իրագործման դինամիկան։
Նախարար Նալբանդյանն իրաքցի գործընկերոջը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման նպատակով Հայաստանի և միջազգային հանրության գործադրած ջանքերը՝ բարձր գնահատելով Իրաքի հավասարակշռված դիրքորոշումը հիմնահարցի վերաբերյալ։
Նախարար Զեբարին մանրամասն ներկայացրեց իրաքյան կառավարության ջանքերը` ուղղված Իրաքում կայունության և անվտանգության ամրապնդմանը, ապրիլին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների նախապատրաստական աշխանքները:
Հանդիպումից հետո տեղի ունեցավ Հայաստանի և Իրաքի արտործնախարարների համատեղ մամլո ասուլիսը։
Նախարար Նալբանդյանն այցելեց Իրաքում Հայաստանի դեսպանատուն, որտեղ հանդիպում ունեցավ Իրաքի հայկական համայնքային կառույցների ներկայացուցիչների հետ, որոնց ներկայացրեց Հայաստանի արտաքին քաղքականության հիմնական ուղղությունները, երկրում իրականացվող բարեփոխումները, Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդման նպատակով ձեռնարկող քայլերը, պատասխանեց ներկաների բազմաթիվ հարցերին։
Հայաստանի արտգործնախարարի այցելությունն Իրաք լայնորեն լուսաբանվեց տեղական և տարածաշրջանային լրատվամիջոցների կողմից։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասենյակից:

Armenian Foreign Minister’s visit to Iraq
On Feb. 16, RA Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandyan paid an official visit to Baghdad. At the airport, he was greeted by Iraq’s Foreign Minister Hoshyar Zebar. The welcoming ceremony was followed by the ministers’ short talks.
On Feb. 17, Minister Nalbandyan was received by Prime Minister of the Republic of Iraq Nuri Al-Maliki.
Welcoming Armenia’s Foreign Minister, Iraq’s Prime Minister mentioned that his country is interested in the deepening of cooperation with Armenia in all possible spheres and underlined the fact that there is great potential for that.
Expressing gratitude for the reception, Minister Nalbandyan underlined the fact that the relations between the Armenians and the Iraqi trace back to centuries. “We highly appreciate the relations established between our two friendly nations and countries and wish to develop them, and that is the main purpose of my visit,” the minister said.
Iraq’s Prime Minister and Armenia’s Foreign Minister discussed in detail the steps for expanding the legal-contractual field between the two countries, promoting cooperation in trade, economy, education, healthcare, agriculture and several other spheres and establishing direct air communication between Armenia and Iraq and attached importance to the fruitful efforts of the inter-governmental commission.
Armenia’s Minister of Foreign Affairs informed Prime Minister Al-Maliki about Armenia’s intention to establish a Consulate General in Erbil.
Minister Nalbandyan also informed about the Armenian government’s decision on facilitating the visa regime for citizens of Iraq entering Armenia and voiced hope that that will strengthen business ties, especially since the entrepreneurs of both countries show interest.
The sides mentioned with satisfaction that trade circulation has grown a lot over the past four years and already makes up nearly 80,000,000 dollars.
Touching upon the Iraqi-Armenian community, Nuri Al-Maliki said: “For centuries, the Armenians have worked and created in Iraq and have made their contributions to the country’s development. Today, despite the difficult situation, the Iraqi-Armenians continue to work for Iraq’s prosperity.”
On the same day, Minister Nalbandyan had a meeting with Iraq’s Vice-President Khudeir Al-Kuzayi.
Welcoming Minister Nalbandyan, the Vice-President of Iraq mentioned that the Armenian-Iraqi cooperation has grown considerably in the past couple of years and attached importance to the reopening of the embassies of the two countries in Baghdad and Yerevan and the high-level reciprocal visits. The Vice-President also underlined the fact that Iraq is ready to take big steps for the development of relations with Armenia.
Expressing gratitude for the reception, Edward Nalbandyan asked the Vice-President to convey the greetings and good wishes of President of Armenia Serzh Sargsyan to President of Iraq Jalal Talabani.
During the meeting, the sides touched upon cooperation in politics, trade, economy, education, culture and healthcare.
Iraq’s Vice-President presented the government’s efforts aimed at strengthening stability and security in the country.
On Feb. 17, Armenian and Iraqi Ministers of Foreign Affairs Edward Nalbandyan and Hoshyar Zebari held talks in Baghdad.
Welcoming Edward Nalbandyan’s visit to Baghdad, Hoshyar Zebari expressed confidence that the visit would bring a new sweep to the multifaceted cooperation. “Over the past two years, the two ministers have had several meetings and have reached several agreements, according to which we have taken steps to raise the level of cooperation to a new level, and today, we see the positive results, that is, the reopening of the embassies, the active inter-governmental commission, mutual support within international organizations and the considerable growth of trade circulation,” Iraq’s Minister of Foreign Affairs said.
Expressing gratitude for the invitation to visit Baghdad and the warm reception, Minister Nalbandyan mentioned: “What links the Iraqis and Armenians is the traditional friendship that has stood the test of time, and this serves as a strong basis for developing and expanding the mutually beneficial cooperation between the two countries.”
During the meeting, the ministers touched upon a broad range of issues on the agenda, as well as several regional and international issues.
Edward Nalbandyan and Hoshyar Zebari recorded the dynamic implementation of practical agreements on expanding the Armenian-Iraqi cooperation in different spheres.
Minister Nalbandyan presented his Iraqi counterpart with Armenia’s and the international community’s efforts for a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and highly appreciated Iraq’s balanced position on the issue.
Minister Zebari presented in detail the Iraqi government’s efforts aimed at strengthening stability and security in Iraq and preparing for the upcoming parliamentary elections in April.
The meeting was followed by a joint press conference.
Minister Nalbandyan also visited the Embassy of Armenia in Iraq where he had a meeting with representatives of Iraqi-Armenian community organizations, presented the main directions of Armenia’s foreign policy, the reforms taking place in Armenia, the steps being taken to reinforce Armenia-Diaspora relations and answered several questions concerning the gathered.
Local presses and presses in the region provide wide coverage of Minister Nalbandyan’s visit to Iraq, reports the RA MFA press office.