«Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» Համահայկական մրցանակաբաշխություն
Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարարությունը, Համաշխարհային հայկական կոնգրեսը և Ռուսաստանի հայերի միությունը «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» 2014թ. մրցանակաբաշխության շրջանակներում հայտարարում են մրցույթների պայմանները հետևյալ անվանակարգերում`
2. «Լավագույն ամենօրյա կրթօջախ»,
3. « Լավագույն լրատվամիջոց»,
4.«Մենք եղել ենք, մենք կանք, մենք կլինենք» խորագրով Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված շարադրությունների մրցույթը:
Բոլոր անվանակարգերում սահմանված են 1-ին, 2-րդ, 3-րդ կարգի և խրախուսական մրցանակներ:
«Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» մրցանակաբաշխության նպատակն է խրախուսել Սփյուռքում հայ ազգային ինքնության պահպանման ու զարգացման հարցում կազմակերպությունների, տարբեր խմբերի, առանձին անհատների ունեցած ներդրումը, հավուր պատշաճի գնահատել և արժևորել այս ուղղությամբ հայկական համայնքների գործունեությունը:
1. «Մայրենիի պաշտպան» մրցույթի կազմակերպման նպատակն է խրախուսել սփյուռքյան կառույցներին և անհատներին, ովքեր մեծ ներդրում ունեն մայրենիի պահպանման, տարածման, հայեցի լեզվամտածողության ձևավորման, հայեցի կրթության և դաստիարակության, Սփյուռքի գրական-գեղարվեստական կյանքի զարգացման բնագավառում:
«Մայրենիի պաշտպան» մրցույթին կարող են մասնակցել Սփյուռքում գործող համայնքային կազմակերպություններ, կրթօջախներ, մշակութային հաստատություններ, մայրենի լեզվի ուսուցիչներ, լեզվաբաններ, մշակույթի, գրական գործիչներ, գործարարներ:
Մրցույթին մասնակցել ցանկացողները լրացված հայտադիմումները պետք է ներկայացնեն ՀՀ սփյուռքի նախարարություն մինչև ս. թ դեկտեմբերի 15–ը:
Հայտադիմումին կից անհրաժեշտ է ներկայացնել նաև
-լուսանկար,
-կրթության մասին փաստաթուղթ (պատճենը),
-համայնքի, կառույցի կամ դպրոցի բնութագիր-երաշխավորագիր,
-որպես «Մայրենիի պաշտպանի» իր գործունեության նկարագիրը:
2. «Լավագույն ամենօրյա կրթօջախ» մրցույթին կարող են մասնակցել Սփյուռքում գործող հայկական ամենօրյա կրթօջախները` հանրակրթական դպրոցներ, ամենօրյա վարժարաններ, քոլեջներ, որոնք բավարարում են հետևյալ չափանիշները`
- գրանցված են որպես կրթօջախ և գործում են որպես կրթական հաստատություն տեղի կրթական համակարգում, հայկական կազմակերպությանը կամ եկեղեցական կառույցին կից,
- ուսումնական ծրագրում ներառված են և կրթօջախում դասավանդվում են առնվազն հետևյալ հայագիտական առարկաները` հայոց լեզու (արևմտահայերեն և/կամ արևելահայերեն), գրականություն, հայոց պատմություն, և/կամ հայ եկեղեցու և մշակույթի պատմություն, հայերենագիտական այլ առարկաներ:
Մրցույթին մասնակցել ցանկացողները լրացված հայտադիմումները պետք է ներկայացնեն ՀՀ սփյուռքի նախարարություն մինչև ս. թ. դեկտեմբերի 15–ը:
3. «Լավագույն լրատվամիջոց» մրցույթին կարող են մասնակցել վերջին երեք տարվա ընթացքում (2011-2013թթ.) և մինչև օրս Սփյուռքում գործող լրատվամիջոցները, որոնք իրենց ուշադրության կենտրոնում են պահում հայապահպանության, Հայաստան-Սփյուռք գործակցության, Սփյուռքում հայկական մշակույթի և կրթության, ինչպես նաև ազգային այլ հարցեր` հրապարակելով նշված թեմաներով հոդվածներ, հարցազրույցներ, ակնարկներ կամ սփռելով հաղորդումներ, հաղորդաշարեր և այլ նյութեր: Մրցույթին ներկայացվում են 2013 թվականին հրապարակված նյութերը:
Մրցույթը կանցկացվի հետևյալ անվանակարգերում`
- տպագիր լրատվամիջոց (թերթ, հանդես)
- հեռուստաալիք/հեռուստաժամ
- ռադիոալիք/ռադիոժամ
- համացանցային լրատվամիջոց
- բլոգ
Յուրաքանչյուր անվանակարգում սահմանված են գլխավոր և խրախուսական մրցանակներ:
- Մասնակցության հայտ,
- 2013թ. գործունեության ամփոփագիր:
Յուրաքանչյուր լրատվամիջոց մրցույթին կարող է մասնակցել միայն մեկ անվանակարգում:
Նախորդ` 2013թ. մրցույթի գլխավոր մրցանակակիրները հրավիրված են մասնակցելու մրցութային հանձնաժողովի աշխատանքներին և մրցույթին չեն մասնակցում:
4.«Մենք եղել ենք, մենք կանք, մենք կլինենք» խորագրով Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «Հիշենք անցյալն` ապագան կառուցելու համար» թեմայով Հայաստանի, Արցախի և սփյուռքի կրթօջախների բարձր դասարանների աշակերտների և ուսանողների համար անցկացվող լավագույն գրական ստեղծագործության միջազգային 10-րդ մրցույթ:
Մրցույթի հիմնական նպատակն է Հայաստանի, Արցախի և սփյուռքի աշակերտներին և ուսանողներին հաղորդակից դարձնել հայ ժողովրդի պատմական անցյալին և սերմանել հավատ նրա ապագայի նկատմամբ:
Մրցույթն անցկացվում է Ռուսաստանի հայերի միության, Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի, ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից և ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության աջակցությամբ:
Վերը թվարկած մրցույթներին մասնակցության հայտերի ընդունումը կսկսվի մրցանակաբաշխության հայտարարման օրվանից և կշարունակվի մինչև յուրաքանչյուր անվանակարգի հայտադիմումների ընդունման վերջնաժամկետը։ Փոստով առաքված հայտերն ընդունելիս որպես հիմք կընդունվի առաքման օրվա վերաբերյալ փոստային նշումը։
Հայտերի նախնական գնահատումից հետո մրցութային հանձնաժողովը կարող է դիմել հայտատուին` վերջինիս գործունեությունը լուսաբանող լրացուցիչ տպագիր նյութեր, գրքեր, հրատարակություններ, բրոշյուրներ, տեսաերիզներ, լուսանկարներ և այլ լրացուցիչ նյութեր տրամադրելու խնդրանքով:
Մրցույթների արդյունքները կամփոփվեն ս.թ. տարեվերջին:
Յուրաքանչյուր անվանակարգի համար գործում են մասնագիտական մրցութային հանձնաժողովներ:
Բոլոր անվանակարգերում մրցանակակիրներից կպահանջվեն նաև բանկային տվյալներ (անվանում, հասցե, SWIFT, հաշվեհամար), ինչպես նաև անհրաժեշտ լրացուցիչ տեղեկատվություն:
Մրցույթներին մասնակցել ցանկացողները մասնակցության հայտերը լրացնում և ներկայացնում են հետևյալ հասցեով՝ ՀՀ, ք. Երևան, Վազգեն Սարգսյան 26/1 կամ էլ. հասցեներով՝ allarmenian@mindiaspora.am; info@mindiaspora.am, press@mindiaspora.am; gitakrtakan.diaspora@yandex.ru; gitakrtakan-diaspora@mail.ru; mshakuyt.diaspora@mail.ru; mindiaspora@yahoo.com; contact@mindiaspora.am, գրական ստեղծագործությունների մրցույթի համար նաև՝ arm_wac@armcongress.am:
Մրցանակաբաշխության իրականացման պատասխանատու՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի համահայկական ծրագրերի վարչության գիտակրթական ծրագրերի բաժնի պետ՝ Սիրվարդ Համբարյան (Հեռ.՝ +37410 58 56 01 (117)):
«Լավագույն լրատվամիջոց» մրցույթի դիմորդներն իրենց հուզող հարցերի պատասխանները կարող են ստանալ՝ դիմելով ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հեռահաղորդակցության (+37410 58-56-01 (109) Նալբանդյան Նվեր) կամ մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչություն (+37410 58-56-01 (108) Բաղդասարյան Էվելինա):
«Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» համահայկական ամենամյա մրցանակաբաշխության 2014թ. տեղեկատվական փաթեթը հետագայում` մրցութային հանձնաժողովների աշխատանքների, մրցույթների արդյունքների մասին տեղեկատվությունը կտեղադրվեն ՀՀ սփյուռքի նախարարության կայքէջում` www.mindiaspora.am, ինչպես նաև՝ նախարարության «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային թերթի պաշտոնական կայքում՝ www.hayernaysor.am:

Общеармянский конкурс «За значительный вклад в дело сохранения армянства»
Министерство Диаспоры Республики Армения, Всемирный армянский конгресс и Союз армян России в рамках конкурса «За значительный вклад в дело сохранения армянства» 2014 года объявляют условия конкурса в следующих номинациях:
- 1. «Защитник родного языка»
- 2. «Лучший ежедневный очаг образования»
- 3. «Лучшее средство информации»
- 4. Конкурс сочинений, посвященных 100-летию Геноцида армян, под девизом «Мы были, мы есть, мы будем».
Во всех номинациях учреждены премии 1-й, 2-й, 3-й степени, а также поощрительные.
Цель конкурса «За значительный вклад в дело сохранения армянства» – поощрять вклад организаций, различных групп, отдельных лиц в деле сохранения и развития армянской национальной идентичности в Диаспоре, должным образом ценить деятельность армянских общин в этом направлении.
1. Целью организации конкурса «Защитник родного языка» является поощрение структур и отдельных лиц Диаспоры, внесших большой вклад в защиту, сохранение, распространение родного языка, формирования армяноязычного мышления, армянского воспитания и образования, развития литературно-художественной жизни Диаспоры.
В конкурсе «Защитник родного языка» могут участвовать функционирующие в Диаспоре общины и организации, очаги образования, культурные учреждения, учителя родного языка, языковеды, деятели культуры и литературы, предприниматели.
Желающие участвовать в конкурсе должны представить заполненные заявки в Министерство Диаспоры РА до 15 декабря с. г.
К заявке следует также приложить:
– фотографию;
– документ об образовании (копию);
– характеристику-рекомендацию общины, структуры или школы;
– описание деятельности в качестве «Защитника родного языка».
2. В конкурсе «Лучший ежедневный очаг образования» могут участвовать ежедневные очаги образования, функционирующие в Диаспоре – общеобразовательные школы, ежедневные гимназии, колледжи, удовлетворяющие следующим критериям:
- Зарегистрированы как очаг образования и функционируют как образовательное учреждение в местной образовательной системе, при армянской организации или церковной структуре;
- в учебную программу включены и в очаге образования преподаются как минимум следующие арменоведческие предметы: армянский язык (западноармянский и/или востчноармянский), литература, армянская история и /или история армянской церкви и культуры, другие арменоведческие предметы.
3. В конкурсе «Лучшее средство информации» могут участвовать СМ�?, функционирующие в Диаспоре последние три года (2011-2013гг.) и по сей день, которые держат в центре своего внимания вопросы сохранения армянства, взаимодействия Армения-Диаспора, армянской культуры и образования в Диаспоре и другие национальные вопросы, публикуя статьи, беседы, очерки по указанным темам или вещая передачи, циклы передач и другие материалы. На конкурс представляются материалы, опубликованные в 2013 году.
Конкурс проводится по следующим номинациям:
- печатное СМ�? (газета, журнал);
- телеканал/телечас;
- радиоканал/радиочас;
- �?нтернет-СМ�?;
- Блог.
В каждой номинации учреждены главная и поощрительные призы.
- Заявка на участие;
- Отчет о деятельности в 2013 году.
Каждое СМ�? может участвовать в конкурсе только в одной номинации.
Лауреаты главных призов конкурса предыдущего, 2013 года, приглашены для участия в работе конкурсной комиссии и в конкурсе не участвуют.
4. 10-й международный конкурс на лучшее литературное произведение по теме «Помнить прошлое, чтобы построить будущее», посвященный 100-летию Геноцида армян, проводится среди учащихся старших классов и студентов очагов образования Армении, Арцаха и Диаспоры под девизом «Мы были, мы есть, мы будем».
Основная цель конкурса – приобщить учащихся и студентов Армении, Арцаха и Диаспоры к историческому прошлому армянского народа, привить веру в его будущее.
Конкурс проводится Союзом армян России, Всемирным армянским конгрессом, Министерством Диаспоры РА при содействии Министерства образования и науки РА.
Прием заявок на участие в перечисленных выше конкурсах начнется со дня объявления конкурса и продолжится до последнего срока принятия заявок на участие в каждой номинации. При приеме заявок, отправленных по почте, за основу будет приниматься почтовая пометка о дате отправления.
После предварительной оценки заявок комиссия может обратиться к заявителю с просьбой предоставить дополнительно опубликованные материалы, книги, публикации, брошюры, видеоматериалы и другие дополнительные материалы, отражающие деятельность последнего.
�?тоги конкурсов будут подведены в конце с. г.
По каждой номинации функционируют профессиональные конкурсные комиссии.
Во всех номинациях от лауреатов будут затребованы также банковские данные(название, адрес, SWIFT, расчетный счет), а также другая дополнительная необходимая информация.
Желающие участвовать в конкурсах заполняют и представляют заяви об участии по следующему адресу: РА, город Ереван, Вазгена Саркисяна, 26/1, или по электронным адресам
allarmenian@mindiaspora.am; info@mindiaspora.am, press@mindiaspora.am; gitakrtakan.diaspora@yandex.ru; gitakrtakan-diaspora@mail.ru; mshakuyt.diaspora@mail.ru; mindiaspora@yahoo.com; contact@mindiaspora.am,
а для конкурса литературных произведений – также arm_wac@armcongress.am:
Ответственная за осуществление конкурса – начальник отдела научно-образовательных программ Управления общеармянских программ аппарата Министерства Диаспоры РА Сирвард Амбарян (тел +37410 58 56 01 (117).
Претенденты на участие в конкурсе «Лучшее средство информации» ответы на волнующие их вопросы могут получить, обратившись в Управление информации и телекоммуникаций Министерства Диаспоры РА (+37410 58-56-01 (109) Налбандян Нвер) или Управление прессы и по связям с общественностью (+37410 58-56-01 (108) Багдасарян Эвелина).
�?нформационный пакет ежегодного общеармянского конкурса «За значительный вклад в дело сохранения армянства» на 2014 год – сведения о работе конкурсных комиссий, результатах конкурсов впоследствии будут размещены на сайте Министерства Диаспоры РА www.mindiaspora.am, а также официальном сайте электронной газеты Министерства «Армяне сегодня» – www.hayernaysor.am.