Պարույր Սևակի 90-ամյակին նվիրված հուշ-երեկո Մոսկվայում
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացնում են Մոսկվայում ՀՀ դեսպանությունից, փետրվարի 6-ին Մոսկվայի Գրականագետների կենտրոնական տանը տեղի է ունեցել հայ մեծանուն բանաստեղծ Պարույր Սևակի 90-ամյակին նվիրված հուշ երեկո: Այն կազմակերպվել էր Գրողների միությունների միջազգային ընկերակցության, Ռուսաստանի հայերի միության, Ռուսաստանի գրողների միության, Միջազգային գրականագիտական հիմնադրամի համատեղ ջանքերով:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել Գրողների միությունների միջազգային ընկերակցության Գործադիր կոմիտեի նախագահ Ի. Պերեվերզինը:
Երեկոն վարում էին Ռուսաստանի գրողների միության խորհրդի քարտուղար, ակադեմիկոս Ա. Օհանյանը և ռուս անվանի բանաստեղծ, Գրողների միությունների միջազգային ընկերակցության գործադիր կոմիտեի առաջին քարտուղար Վ. Բոյարինովը:
Երեկոյի ընթացքում ընթերցվել են Պ.Սևակի բանաստեղծությունները հայերեն և ռուսերեն: Վերջիններս՝ հենց Սևակի պոեզիայի ռուս թարգմանիչներ Ս.Կունյաևի, Վ.Միկուշևիչի և այլոց կողմից, հնչել են Կոմիտասի, Սայաթ-Նովայի, Ա. Բաբաջանյանի ստեղծագործությունների կատարումները:
Հանդիպմանը ներկա է եղել Մոսկվայում ՀՀ դեսպանության երկրորդ քարտուղար Վիկտորյա Մելքումովան, ով ընթերցել է ՌԴ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Օ.Եսայանի ողջույնի ուղերձը:
Պ. Սևակի ծննդյան 90-ամյակի կապակցությամբ «Литературная газета» թերթի N 1 (50),2014 համարում լույս է տեսել մեծանուն բանաստեղծին նվիրված ընդարձակ հոդված:

Памятный вечер в Москве, посвященный 90-летию Паруйра Севака
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» из посольства РА в Москве, 6 февраля в Центральном доме литераторов Москвы состоялся памятный вечер, посвященный 90-летию великого армянского поэта Паруйра Севака. Он был организован совместными усилиями международной ассоциации союзов писателей, Союзом армян России, Союзом писателей России, Международным литературоведческим фондом.
Со вступительной речью на мероприятии выступил председатель исполнительного комитета Международной ассоциации союзов писателей �?.Переверзин.
Вечер вели секретарь совета Союза писателей России, академик А.Оганян и известный русский писатель, первый секретарь исполкома Международной ассоциации союзов писателей В.Бояринов.
В ходе вечера декламировались стихи Паруйра Севака на армянском и русском языках – последние в исполнении самих переводчиков С.Куняева, В.Микушевича и других. Прозвучали также произведения Комитаса, Саят-Нова, А.Бабаджаняна.
На встрече присутствовала второй секретарь посольства РА в Москве Виктория Мелкумова, которая зачитала приветственное послание Чрезвычайного и Полномочного посла РА в РФ О.Есаяна.
В связи с 90-летием П.Севака в №1 (50) газеты «Литературная газета» за 2014 год опубликована пространная статья, посвященная великому поэту.