Էկումենիկ աղոթք բարձրացվեց Թբիլիսիի Սբ. Էջմիածին եկեղեցու կամարների ներքո
Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու կամարների ներքո հնչեց հանուն քրիստոնյաների միասնության ամենամյա էկումենիկ աղոթքը, որի կարգախոսն էր «Անհնար է Քրիստոսի մասնատումը»:
Հայ Առաքելական Ուղղափառ Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց թեմը 2014 թվականին ստանձնել է քրիստոնեական քույր եկեղեցիների և հարանվանությունների առաջնորդների խորհրդի նախագահի պարտականությունը: Վիրահայոց թեմի առաջնորդի հրավերով էկումենիկ աղոթքին մասնակցում էին Անդրկովկասի լատին կաթոլիկների առաքելական վարչության առաջնորդ Ջուզեպպե արքեպիսկոպոս Պազոտտոն, Վրաստանում Ավետարանական-լյութերական Եկեղեցու առաջնորդ Հանս-Իոիահիմ եպիսկոպոս Կիդերլենը, Վրաստանում Ավետարանական-բապտիստական Եկեղեցու առաջնորդ Իլյա եպիսկոպոս Օսեփաշվիլին և այլ քույր Եկեղեցիների և հարանվանությունների հոգևոր դասի և հավատացյալների խմբեր:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը ներկաներին ուղղված իր ողջույնի խոսքում անդրադարձ կատարեց Էկումենիկ շարժման նկատմամբ Հայոց Եկեղեցու դիրքորոշմանը և գործուն մասնակցությանը միասնական աղոթքին: Նա կարևորեց այն, որ երկուհազարամյա պատմություն ունեցող Հայոց Եկեղեցին միշտ բաց է այլ դավանանքների հետ շփումների համար, և փոխանցեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի օրհնությունը էկումենիկ աղոթքի բոլոր մասնակիցներին: Սրբազան հայրը արժևորեց Հայ Եկեղեցու տոներն ու ծիսակատարությունները, շարականները, ժամերգությունները և խորհուրդները: Նրա առաջարկությամբ՝ Վիրահայոց թեմըէկումենիկ աղոթքին հանդես եկավ 9-րդ՝ հանգստյան ժամերգությամբ, որի ընթացքում աղոթք բարձրացվեց նաև Սիրիայում արյունահեղության և ահաբեկչությունների դադարեցման, Ուկրաինայում քաղաքացիական լարվածության վերացման և ողջ աշխարհում խաղաղության հաստատման համար:

Экуменическая молитва под сводами церкви Св. Эчмиадзин Тбилиси
Под сводами церкви Св. Эчмиадзин Тбилиси прозвучала ежегодная экуменическая молитва во имя единства христиан, девизом которой было «Расчленение Христа невозможно».
Грузинская епархия Святой Армянской Апостольской Православной церкви в 2014 году вступила в обязанности председателя совета лидеров братских христианских церквей и вероисповеданий. По приглашению предстоятеля армянской епархии Грузии в экуменической молитве участвовали лидер апостольского правления латинян-католиков Закавказья архиепископ Джузеппе Пазотто, лидер Евангелистской-лютеранской церкви Грузии епископ Ганс-�?оиахим  Кидерлен, лидер Евангелистской-баптистской церкви Грузии епископ �?лья Осепашвили и группы церковнослужителей и верующих других братских церквей и вероисповеданий.
В своей приветственной речи, обращенной к присутствующим, предстоятель армянской епархии Грузии епископ Вазген Мирзаханян коснулся позиции Армянской церкви в отношении экуменического движения и деятельного участия в совместной молитве. Он отметил важность того, что имеющая двухтысячелетнюю историю Армянская Церковь всегда открыта для общения с другими вероисповеданиями, и передал благословение Его Святейшества Католикоса Всех армян Гарегина II всем участникам экуменической молитвы.   Святейший отец отметил ценность праздников и обрядов, шараканов, богослужений и таинств Армянской церкви. По его предложению армянская епархия Грузии на экуменической молитве выступила с 9-м богослужением, в ходе которого была вознесена молитва за прекращение кровопролития и террора в Сирии, устранения политической напряженности в Украине и утверждения мира во всем мире.