Տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի մամուլի ասուլիսը 2013թ գործունեության և 2014 թ ծրագրերի վերաբերյալ
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/01/67.jpg)
Հունվարի 24-ին տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարի մամուլի ասուլիսը 2013թ. գործունեության և 2014թ. ծրագրերի վերաբերյալ: ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրեց ՀՀ նախագահի կողմից նախարարության առջև դրված ռազմավարական խնդիրների լուծման ուղղությամբ գերատեսչության իրականացրած ծրագրերն ու միջոցառումները և 2014թ. գերակա խնդիրները:
«Մեր բոլոր ծրագրերն իրականացրել ենք Սփյուռքի հետ խորհրդակցելով, նրա աջակցությամբ: Եթե չլիներ Սփյուռքի մասնակցությունը, մեր ծրագրերն իրականություն չէին դառնա».- ասաց նախարարը և գոհունակությամբ նշեց, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարության գոյության 5 տարիների ընթացքում ավելացել է վստահությունը և ծրագրերի մասնակիցների թիվը:
Նախարարն ընդգծեց, որ 2013թ ՀՀ սփյուռքի նախարարության գործունեությունն ուղղված է եղել երեք ռազմավարական խնդիրների լուծմանը՝ նպաստել հայապահպանությանը Սփյուռքում, հայկական ներուժի հայտնաբերմանն ու համախմբմանը և իրականացնել հայրենադարձությունը խթանող ծրագրեր:
Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց այն հանգամանքը, որ Սփյուռքը շատ տարողունակ հասկացություն է՝ բազմակարծիք, բազմալեզու, բազմակրոն: 7 միլիոն հայ է բնակվում աշխարհի 100 երկրում, գործում է 30 հազար հայկական կազմակերպություն, 18 համահայկական կառույց: Եվ բոլորին հնարավոր է միավորել միայն համազգային առաջնահերթությունների շուրջ՝
v Հայաստանի Հանրապետության զորացում և անվտանգության ապահովում.
v Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորում.
v Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչում, դատապարտում և հետևանքների վերացում.
v Հայապահպանություն, Սփյուռքում ուծացման դեմ պայքար.
v Հայ եկեղեցու շուրջ համախմբում:
Նախարար Հ. Հակոբյանը կարևորեց մայրենի լեզվի տարածումը և ներկայացրեց այդ ուղղությամբ կատարված աշխատանքները:
Հրանուշ Հակոբյանը գոհունակությամբ նշեց, որ «Սփյուռք» ամառային դպրոցի դասընթացներին 2013թ. մասնակցել է 240 սփյուռքահայ 17 երկրից: Դասընթացները կազմակերպվել են 5 ուղղությամբ՝ հայոց լեզվի արագացված դասընթաց, ուսուցիչների վերապատրաստում, ազգային երգի ու պարի դասընթացներ, սփյուռքահայ երիտասարդ առաջնորդների ամառային դպրոց, սփյուռքահայ լրագրողների ամառային դպրոց: ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը համագործակցել է ՀՀ ԳԱԱ հետ, ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի 6 ինստիտուտներում բացվել են Սփյուռքի բաժիններ:
Նախարարը կարևորեց սփյուռքագիտության ոլորտում կադրերի պատրաստման հարցը և նշեց, որ 2008թ. Երևանի պետական համալսարանի Բանասիրության ֆակուլտետում ստեղծված Սփյուռքագիտության ամբիոնը պատրաստել է 39 սփյուռքագետ-մագիստրոսներ, այսօր սովորում են 24-ը:
Նախարարը ներկայացրեց 2013թ ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվերով
Սփյուռքի հիմնախնդիրների վերաբերյալ հրատարակված գրքերը և գոհունակությամբ նշեց, որ հինգ տարվա ընթացքում տպագրվել է 95 սփյուռքագիտական հետազոտություն:
Նախարարի խոսքով` Սփյուռքի յուրօրինակ հանրագիտարան է ամեն տարի հրատարակվող Տարեգիրքը, որն իր կառուցվածքով և նյութերի ընդգրկմամբ հավակնում է դառնալու սկզբնաղբյուր հայ սփյուռքի պատմությունն ուսումնասիրողների համար: Տարեգրքում ներկայացված են ՀՀ գերատեսչությունների, հոգևոր կառույցների, համահայկական կազմակերպությունների՝ Հայաստան-Սփյուռք գործակցության ոլորտում իրականացրած միջոցառումները և այլ նյութեր:
Արդեն ավանդական դարձած «Արի տուն» երիտասարդների հայրենաճանաչության ծրագրին 2013թ մասնակցել է 924 սփյուռքահայ երիտասարդ աշխարհի 36 երկրից:
Նախարարը մասնավորապես նշեց, որ «Արի տուն» ծրագիրը ոչ թե հայրենադարձության, այլ հայրենաճանաչության ծրագիր է: Այն նպաստում է սփյուռքահայ երիտասարդների՝ իրենց հայրենիքը փաստացի ճանաչելուն: Ծրագրի իրականացման շնորհիվ շուրջ 10.000 ընտանիքներ՝ մոտ 50.000 մարդ Հայրենիքից և Սփյուռքից այսօր շփվում են միմյանց հետ:
Նախարարության ռազմավարական խնդիրների լուծման գործում նախարարը կարևորեց համահայկական մասնագիտական համաժողովների անցկացումը:
Նա նշեց, որ 2013թ անցկացվել է 9 համաժողով՝ «Հայկական ինքնության խնդիրները 21-րդ դարում» և «Արդի լեզվաքաղաքականության հիմնախնդիրները» խորագրով գիտաժողովներ, «Հայերենն իմ սրտում է» համահայկական երիտասարդական ֆորում, Օտարագիր հայ գրողների հինգերորդ համաժողով, Իրավաբանների համահայկական երկրորդ համաժողով, «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» Հայկական հիմնախնդիրների իրազեկման կառույցների ներկայացուցիչների հավաք-հանդիպում, ԱՊՀ համայնքների ղեկավարների հավաք, Սրտաբանների եվրակովկասյան համաժողով, Բանկիրների և ֆինանսիստների համահայկական երկրորդ, «Հարափոփոխ աշխարհ, փոփոխվող սփյուռք» խորագրով համաժողովներ:
Հրանուշ Հակոբյանը նախանշեց 2014թ կազմակերպվելիք համաժողովները, այդ թվում՝ «Հայաստան-Սփյուռք» 5-րդ համահայկական, Հայ կանանց համահայկական, Լրագրողների համահայկական 7-րդ, Գրողների համահայկական համաժողովները, Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ տարածաշրջանային հանձնաժողովների ներկայացուցիչների հավաք: Ընդհանուր առմամբ 5 տարվա ընթացքում անցկացվել է 51 համաժողով:
Նախարարը կարևորեց նաև մշակութային միջոցառումները. «Մշակույթը ազգերի անձնագիրն է, մշակույթի միջոցով է ազգը վերադառնում արմատներին», – ասաց նախարարը: 2013թ. ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ կազմակերպված «Կոմիտաս Վարդապետ» համահայկական փառատոնին (սեպտեմբերի 26 -հոկտեմբերի 3) մասնակցել է շուրջ 500 հոգի Ճապոնիայից, Գերմանիայից, ԱՄՆ-ից, Մերձավոր և Միջին Արևելքի և մի շարք այլ երկրներից:
Խոսելով «Մեր մեծերը» ծրագրի մասին՝ նախարարը նշեց, որ 2013թ. նվիրված էր հայ մեծանուն գործիչներին (Արշակ Չոպանյան, Գևորգ Զ Չորեքչյան, Վիլյամ Սարոյան) և Շախմատի Հայաստանի հավաքականին:
2014թ. Մեր մեծեր են հռչակվել Կոմիտասը, Հ. Թումանյանը, Սիամանթոն, Ա. Գորկին, Գ. Գյուլբենկյանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը ներկայացրեց սիրիահայերի սոցիալական, առողջապահական, բնակարանային, աշխատանքային, կրթական հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները, «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի հետ նախարարության համագործակցությունը:
Ներկայացնելով նախարարության 2014թ. ծրագրերը՝ Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ ընթացիկ տարում շարունակվելու և ընդլայնվելու է համագործակցությունը համահայկական կառույցների հետ: «Առավել կակտիվանան և կընդլայնվեն Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ իրականացվող աշխատանքները: Սփյուռքի համայնքներում արդեն գործում է 37 հանձնաժողով: Մայիսին Երևանում կանցկացվի «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» Հայկական հիմնախնդիրների իրազեկման կառույցների ներկայացուցիչների (լոբբիստների) հավաք-հանդիպում, որի արդյունքներով կկարողանանք ճշգրտել 2014 և 2015թթ. մեր հետագա քայլերը»,- նշեց նախարարը:

Состоялась пресс-конференция министра Диаспоры РА Грануш Акопян о деятельности в 2013г. и программах на 2014 г.
Двадцать четвертого января состоялась пресс-конференция министра Диаспоры РА Грануш Акопян о деятельности в 2013г. и программах на 2014 г. Министр Диаспоры РА Грануш Акопян представила программы и мероприятия, осуществленные ведомством по решению стратегических задач, поставленных перед Министерством Президентом РА и приоритетные задачи на 2014 год.
«Все наши программы мы осуществили, консультируясь с Диаспорой, при ее содействии. Не будь участия Диаспоры, наши программы не стали бы реальностью», – сказала министр, с удовлетворением отметив, что в течение пяти лет существования Министерства Диаспоры РА возросло доверие и число участников программ.
Министр подчеркнула, что в 2013 году деятельность Министерства Диаспоры РА была направлена на решение трех стратегических задач – содействие сохранению армянства в Диаспоре, выявление и сплочение армянского потенциала и осуществление программ, стимулирующих репатриацию.
Грануш Акопян подчеркнула важность того обстоятельства, что Диаспора – понятие очень емкое – изобилует различными мнениями, многоязычно, многорелигиозно. В 100 странах мира проживают семь миллионов армян, функционируют 30 тысяч армянских организаций, 18 общеармянских структур. �? объединить всех возможно только вокруг общенациональных приоритетов:
v    Усиление мощи и обеспечение безопасности Республики Армения;
v    Мирное урегулирование проблемы Нагорно-Карабахской Республики;
v    Международное признание и осуждение Геноцида армян, устранение его последствий;
v    Сохранение армянства, борьба в Диаспоре против ассимиляции;
v    Сплочение вокруг Армянской церкви.
Министр Г. Акопян отметила важность распространения родного языка и представила работу, проделанную в этом направлении.
Грануш Акопян с удовлетворением отметила, что в курсах летней школы «Спюрк» 2013 года приняли участие 240 армян Диаспоры из 17 стран. Курсы были организованы по пяти направлениям: ускоренные курсы армянского языка; переподготовка учителей; курсы национальной песни и танца; летняя школа молодых лидеров армянской Диаспоры; летняя школа журналистов армянской Диаспоры.
Министерство Диаспоры РА сотрудничало с НАН РА, в 6 институтах Национальной Академии наук РА открылись отделы Диаспоры.
Министр отметила важность вопроса подготовки кадров в области диаспороведения, отметив, что кафедра Диаспороведения, созданная в 2008 году на факультете Филологии Ереванского государственного университета, подготовила 39 диаспороведов-магистров, сегодня там учатся 24 человека.
Министр представила изданные в 2013 году по заказу Министерства Диаспоры РА книги по проблемам Диаспоры и с удовлетворением отметила, что за пять лет издано 95 диаспороведческих исследования.
По словам министра, своеобразной энциклопедией Диаспоры является Ежегодник, который по своей структуре и охвату материалов претендует на то, чтобы стать первоисточником для людей, исследующих историю армянской Диаспоры. В Ещегоднике представлены мероприятия, осуществленные ведомствами РА, духовными структурами, общеармянскими организациями в области взаимодействия Армения-Диаспора, а также другие материалы.
В ставшей уже традиционной программе ознакомления с родиной молодежи «Ари тун» в 2013 году участвовали 924 молодых армянина из Диаспоры из 36 стран мира.
Министр, в частности, отметила, что «Ари тун» программа не репатриации, а знакомства с  родиной. Она способствует молодежи армянской Диаспоры на деле знать свою родину. Благодаря осуществлению программы около 10 тысяч семей, около 50 тысяч человек из Армении и Диаспоры сегодня общаются между собой.
В деле решения стратегических задач, стоящих перед Министерством, министр отметила важность проведения общеармянских профессиональных форумов.
Она отметила, что в 2013 году было проведено 9 форумов – научные симпозиумы под девизами «Вопросы армянской идентичности в XXI веке» и «Проблемы современной языковой политики», общеармянский молодежный форум «Армянский в моем сердце», 5-й форум иноязычных армянских писателей, 2-й общеармянский форум юристов,  слет-встреча представителей структур, информирующих (лоббирующих) об армянских проблемах «Навстречу 100-летию Геноцида армян», слет руководителей армянских общин СНГ, Еврокавказский форум кардиологов, 2-й общеармянский форум банкиров и финансистов, форум под девизом «Переменчивый мир, меняющаяся Диаспора».
Грануш Акопян представила организуемые в 2014 году форумы, в том числе 5-й общеармянский «Армения-Диаспора», общеармянский армянских женщин, 7-й общеармянский журналистов, общеармянский форум писателей, слет руководителей региональных комиссий по подготовке к 100-летию Геноцида армян. В общей сложности за пять лет был проведен 51 форум.
Отметила министр и важность культурных мероприятий: «Культура – паспорт наций, посредством культуры нация возвращается к корням», – сказала министр. В организованном Министерством Диаспоры РА обще6армянском фестивале «Вардапет Комитас» (с 26 сентября по 3 октября) участвовали около 500 человек из Японии, Германии, США, Ближнего и Среднего Востока и ряда других стран.
Говоря о программе «Наши великие», министр отметила, что 2013 год был посвящен великим армянским деятелям (Аршак Чопанян, Геворг IV Чорекчян, Вильям Сароян) и сборной команде Армении по шахматам.
Нашими великими в 2014 году провозглашены Комитас, О.Туманян, Сиаманто, А.Горки, Г.Гюльбенкян.
Министр Диаспоры РА представила работу, проведенную по решению социальных, медицинских, жилищных, трудоустройства, образовательных проблем сирийских армян, сотрудничество Министерства с ОО «Центр координации проблем сирийских армян».
Представляя программы Министерства на 2014 год, Грануш Акопян отметила, что в текущем году будет продолжено и расширено сотрудничество с общеармянскими структурами. «Еще более расширятся и активизируются работы по подготовке к 100-летию Геноцида армян. В общинах Диаспоры уже функционируют 37 комиссий. В мае в Ереване будет проведена слет-встреча представителей структур, информирующих (лоббирующих) об армянских проблемах «Навстречу 100-летию Геноцида армян», по итогам которой мы сумеем уточнить наши дальнейшие шаги в 2014 и 2015гг.», – отметила министр.