Վարդուհի Լեփեջյան. «Մե՛նք ենք հայկական նվագարանների երկարակեցության պահապանները»
Սփյուռքի հայության ներկայացուցիչները Հայրենիք այցելելիս առաջին հերթին շտապում են լինել սփյուռքահայերի տանը` ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում, զրուցել իրենց ծրագրերի, խնդիրների մասին, ներկայացնել հայապահպանությանն առնչվող փոքր ու մեծ ձեռքբերումնրը, խորհրդակցել տարբեր հարցերի շուրջ: Հենց այդպիսի մի հանդիպման ընթացքում էլ Սփյուռքի նախարարության Համահայկական ծրագրերի վարչությունում մշակույթի, սպորտի և երիտասարդական ծրագրերի բաժնի պետ Գրետա Մնացականյանն ինձ ներկայացրեց Ավստրալիայի Սիդնեյ քաղաքից Հայաստան ժամանած Վարդուհի Լեփեջյանին, և ծավալվեց հետաքրքիր զրույց:
– Տիկի՛ն Լեփեջյան, շատ գեղեցիկ և մաքուր արևելահայերենով եք խոսում…
– Ես ծնվել և մեծացել եմ Հայաստանում: Սովորում էի Երևանի պետական կոնսերվատորիայում, սակայն 2-րդ կուրսից ընդհատվեց ուսումս, որովհետև ամուսնացա մի հրաշալի արվեստագետ հայորդու` Հայկ Լեփեջյանի հետ, և տեղափոխվեցինք Երուսաղեմ: Մինչ այդ արդեն ավարտել էի երաժշտական դպրոցը և Ռոմանոս Մելիքյանի անվան երաժշտական ուսումնարանի ժողգործիքների բաժինը:
– Հե՞շտ էր Հայաստանից գնալու որոշում կայացնելը:
– Ո՛չ: Շատ դժվար էր այդպիսի որոշում կայացնելը. ես թողնում էի Հայրենիքս, ծնողներիս, հարազատներիս, ընկերներիս, ուսումս, իմ մասնագիտական կայացման լավագույն հեռանկարները… Այդ ժամանակ նվագում էի ժողգործիքների համույթում անվանի երգիչների` Ֆլորա Մարտիրոսյանի, Էդվարդ Դարբինյանի և այլոց կողքին… Իմ ուսուցիչ Խաչատուր Ավետիսյանն, ինձ սփոփելով, ասաց, որ մի 2-3 տարին առանձնապես ոչինչ չի տա և, ի վերջո, քանոնը միջին արևելյան գործիք է, և Երուսաղեմում էլ ես կարող եմ շարունակել մնալ իմ գործիքի կողքին, ավելի լավ ուսումնասիրել այն… Ես դա արեցի. Երուսաղեմում համերգ ունեցա Ռուսաստանից գաղթած մի հայտնի դաշնակահարուհու հետ, առաջարկ ունեցա մնալու Երուսաղեմում և քանոն սովորեցնելու տեղի Կոնսերվատորիայում, սակայն երկու արու զավակ ունեի արդեն, Պաղեստինի խնդիրը կար, վախեցա նրանց ապագայի համար, և որոշեցինք տեղափոխվել Ավստրալիա, ուր ամուսինս արդեն ապրել էր:
– Քանի՞ տարի չէիք եղել Հայրենիքում:
– 1980-ից մինչ այսօր ապրում եմ դրսում` 34 տարի: Գնացածս առաջին 8 տարին ամառային արձակուրդներին միշտ Հայաստանում եմ եղել, իսկ 1988-ից, երբ տեղափոխվեցի Ավստրալիա, մինչև 1996թ. Հայաստան չեմ եկել: Նոր երկիր էի գնացել, փորձում էի որպես մասնագետ կայանալ, հաստատվել: Զբաղված էի իմ Կենտրոնի ստեղծմամբ, ուր մոտ 8 տարի քանոն եմ դասավանդել, այնուհետև` երաժշտության տեսություն, հարմոնիա, սոլֆեջիո: 1998-ից հետո եկա Հայաստան` բերելով հայ աշակերտների մի խումբ. համերգ տվեցինք Տեր-Ղևոնդյանի երաժշտական դպրոցում: 2008-ից դարձյալ եղա Հայաստանում, որից հետո այցելություններս ավելի հաճախակի դարձան, իսկ տղաներս, ամուսինս գրեթե ամեն տարի են գալիս Հայաստան:
– Վարդուհի, ինչպե՞ս է կոչվում Ձեր ստեղծած կենտրոնը:
– Դա երաժշտական կենտրոն է: Սիդնեյում կան Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության ակումբներ, ունենք 3 կուսակցություն, որոնք էլ ունեն իրենց ակումբները, ուր հավաքվում են հայերը: Երբ բացվեց ՀԲԸՄ-ի «Ալեքսանդր» հայկական վարժարանը, որի նվիրատուն է իրանահայ բարերար Ալեքսանդրը, ես սկսեցի երեխաներին սովորեցնել ամենապարզ երգերը. սկսեցինք ամենափոքր քայլերով, քանի որ մինչ այդ ակումբներում միշտ լսում էի շատ բարդ հայրենասիրական երգեր, որոնց բառերը երբեմն երգում էին` առանց ամբողջությամբ հասկանալու իմաստը: Տարիներ շարունակ շրջում էի ակումբից ակումբ, տնից տուն ու մշտական որևէ տեղ չունեի պարապելու… Սկսեցի զբաղվել իմ դպրոցի, կենտրոնի ստեղծմամբ, քանի որ հասցե չունեի, թեև սիրահոժար դասեր էի տալիս… Այդպես ստեղծվեց իմ երաժշտական կենտրոնը` Mastering success-ը…
– Վարպետաց հաջողություններ…
– Շատ լավ ասացիք, այդպես կկոչեմ` Վարպետաց, լավ է հնչում: Ստեղծեցի կենտրոնը, ուր սկսեցին հաճախել թե՛ հայ, թե՛ օտարազգի երեխաներ: Ես դասավանդում եմ քանոն, հարմոնիա, երաժշտության տեսություն, քույրս` ջութակ, Երևանի Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոցն ավարտած մի շատ լավ աղջիկ (մայրը օպերային երգչուհի Սուսաննա Խաչատրյանն է, հայրը կոմպոզիտոր է) է նաև դասավանդում:
– Ի՞նչ գործիքների են ձգտում տիրապետել հայ երեխաները:
– Այն երեխաները, ովքեր Մերձավոր Արևելքից են, Թուրքիայից, նրանց ծնողները մեծ դժվարությամբ իրենց հետ բերել են քանոն երաժշտական գործիքները. 8 տարի շարունակ այդ երեխաները սովորեցին, 1998-ին եկանք Հայաստան, համերգ տվեցինք: Հաջորդ սերնդի երեխաների հետաքրքրությունները փոխվեցին. ավելի մեծ սեր ունեն դասական գործիքների հանդեպ: Իհարկե, կա սերը քանոնի հանդեպ, բայց գործիքները նորոգման կարիք ունեն, վարպետ-մասնագետներ չկան:
– Հայկական համայնքում ճանաչվա՞ծ է Ձեր խումբը:
– Մեր պարապմունքները մասնավոր են, աշակերտները վճարում են: Եթե համայնքում որևէ միջոցառում է կազմակերպվում, որի ընթացքում մեր երեխաների մասնակցության կարիքը կա, մենք ներկա ենք լինում, ելույթ ունենում:
– Օտարազգի աշակերտները սիրո՞վ են նվագում հայ կոմպոզիտորների գործերը:
– Իմ օտարազգի 2 աշակերտներից ավստրալացի Ստեֆանին նվագել է Արամ Խաչատրյանի «Տոկատան»՝ միավորներ հավաքելու և տարեկան տրվող երկու տեղերից մեկը նվաճելու համար, իսկ կորեացի ուսանողս նվագել է Հարությունյանի «Սասունցիների պարը»: Ասեմ, որ մեր հայկական համայնքում շատ տաղանդավոր երեխաներ ունենք:
– Իսկ Ձեր զավակնե՞րը… Նվագո՞ւմ են…
– Փոքր տղաս` Ժիրայր Լեփեջյանը, նկարում է (հորից է ժառանգել), գրում է, դա էլ ժառանգել է ամուսնուս հորից` Ժառանգավորաց դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ պարոն Պետրոս Լեփեջյանից, նաև ստեղծագործում է REP ժանրով, երգել է Հայաստանում համահայկական փառատոնի փակման ընթացքում: Մյուս տղաս մարզարվեստի սիրահար է: Երկուսն էլ անչափ հայրենասեր են, մեր ընտանիքն էլ հայախոս է և շատ ավանդապաշտ:
– Տեղեկացա, որ Դուք նաև շատ ակտիվ կազմակերպչական գործունեություն եք ծավալում համայնքում:
– Անցյալ տարիներին համայնքում շատ մեծ աշխատանք էի տանում դպրոցների երգչախմբերի հետ, նշանավոր հոբելյանների կազմակերպման գործեր եմ անում: Երբ դրսից, Հայրենիքից գալիս են երաժիշտներ, ես և ամուսինս կազմակերպում ենք համերգները, զբաղվում տոմսերի իրացման հարցով, հյուրընկալում ենք հրավիրվածներին: Ամուսինս հիմնադրամի վարչության անդամ է: Մենք սիրով ենք անում այդ ամենը, քանի որ երաժիշտը, երգիչը տարին մեկ անգամ է գալիս Սիդնեյ, իսկ մենք մեկ տարի շարունակ ապրում ենք այդ համերգի տպավորություններով: Հայկական համայնքը, ակումբները ևս կազմակերպում են համերգներ: Այդ ամենը ժողովրդի ուսերին է` դպրոց, թերթ, ակումբ, եկեղեցի, խմբակներ: Հայերը Սփյուռքում իրենց ուսերին ունեն ոչ միայն հայապահպանության խնդիր, այլև վերը նշված անհրաժեշտ օղակների պահպանման շարունակական ընթացքը: Ես ոչ միայն ինքս եմ հրավիրում և կազմակերպում համերգներ, այլև աջակցում եմ միությունների, ակումբների կողմից կազմակերպված միջոցառումներին: Միշտ մշակութային կյանքի մեջ եմ, սակայն միայն ես չեմ այդ բովում: Ասեմ Ձեզ, որ տիկին Հրանուշի այցից հետո մեր համայնքում մշակութային կյանքն առավել աշխուժացավ. նա կարծես մի անօրինակ ոգևորություն բերեց իր հետ: Հայաստանից շատ երաժիշտներ, երգիչներ են եկել Սիդնեյ` Լեյլա Սարիբեկյանը, Արսեն Գրիգորյանը (Մրոն), Սոնա Շահգելդյանը, Նունե Եսայանը, ջազ-դաշնակահար Գարիկ Սարիբեկյանը, Երևանի պետական կոնսերվատորիայի երիտասարդ ուսանողուհի Տաթևիկ Հայրումյանը…
– Նախարարության երաժշտական ո՞ր փառատոնին է մասնակցություն ունեցել Ձեր ղեկավարած երաժշտական կենտրոնը, համայնքի երիտասարդությունը:
– Դժբախտաբար, երաժշտական միջոցառումներին չենք մասնակցել, բայց «Գոլսթըն» վարժարանի աշակերտներից մեկը, որի ուսուցիչը ամուսինս է, հաղթել է նկարչության մրցույթում` ներկայացնելով մի գեղեցիկ խաչ:
– Ձեր ամուսինը` կիրառական արվեստի վարպետ Հայկ Լեփեջյանը, ունենո՞ւմ է ցուցահանդեսներ…
– Այո՛: Մի քանի տարին մեկ ցուցահանդես-վաճառքներ է կազմակերպում: Շատ գեղեցիկ գործեր ունի: Տեղի Հայ Առաքելական եկեղեցու բեմի կենտրոնի Տիրամոր և Մանուկ Հիսուսի յուղաներկ-նկարն է արել, և բեմի տակի 12 առաքյալների զարդանախշ աշխատանքն է իրենը:
– Ի՞նչ առաքելությամբ եք Հայրենիքում այս ցուրտ ձմռանը:
– Եկել եմ, որպեսզի կարոտս առնեմ Հայրենիքից, տեսնեմ հարազատներիս, այցելեմ իմ հարազատ Տեր-Ղևոնդյանի անվան երաժշտական դպրոց, որը քույր դպրոց է իմ դպրոցի հետ (մեզ իրար է կապել ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը): Անցյալ տարի այդ դպրոցին ուղարկեցինք գրքեր, քանի որ մտադրություն ունեին բացել ջազային բաժին: Իսկապես քույրերի հարաբերություն է:
– Հայաստանում ամենից առաջ ո՞ւր եք շտապում գնալ:
– Չզարմանաք. Քանաքեռում` մեր տան դիմաց, մի խաչքար կա, ուր մանուկ հասակում հաճախ էինք գնում և մոմ վառում. հենց այդտեղ եմ շտապում, այցելում ծնողներիս, Քանաքեռի դպրոց, Կոնսերվատորիա, մասնակցում համերգների, լինում Սփյուռքի նախարարությունում: Պիտի հանդիպեմ նաև քանոնի վարպետներից կոմպոզիտոր Ծովինար Հովհաննիսյանին: Պիտի շատ մշակութային օջախներում լինեմ:
– Ի՞նչը Ձեզ զարմացրեց և զայրացրեց հարազատ քաղաքում:
– Ամեն ինչ լավ է, բոլոր փոփոխությունները սպասելի են ու չեն զարմացանում: Ինձ հիացնում է երաժիշտների բարձր մակարդակը. ջազային երաժշտությունը բարձր որակ է ապահովում: Ինձ հիացրեց, զարմացրեց հետաքրքրությունը մշակույթի հանդեպ, ինձ զայրացնում են հեռուստատեսային հաղորդումները, հատկապես` երաժշտական: Հայաստանյան եթերում ավելի շատ «աստղեր» կան, քան երկնքում:
– Չե՞ք մտածել քանոնի փառատոն կազմակերպելու մասին. չէ՞ որ քանոնն էլ կամաց-կամաց հայկական մարող նվագարանների շարքին է դասվում:
– Շատ կուզեի, սիրով կկազմակերպեի, բայց Ավստրալիայում քանոնահարներին մեկտեղելու համար շատ մեծ ֆինանսներ են հարկավոր, մարդիկ չեն կարող այդքան հեռու գալ. ուրիշ բան է, եթե դա կազմակերպվեր Եվրոպայի կենտրոնում: Քանոնը չկորցնելու համար այն կարելի է ներառել նաև ոչ ժողովրդական գործիքների խմբերում, ասենք` ջազ խմբում: Օրինակ` երեկ Գարիկ Սարիբեկյանի «Էթնո ջազ» խմբի համերգին էի ներկա. նա շատ գեղեցիկ մշակել էր մեր հայտնի երաժիշտների հայկական ստեղծագործությունները, նաև` իր գործերից և դրել էր էթնո-ջազ որակի մեջ. կար քանոնը: Այդպես կարելի է օգտագործել նաև ուդը, թառը և այլ նվագարաններ:

Вардуи ЛЕПЕЧЯН: «Мы хранители долголетия армянских музыкальных инструментов»
Представители армянства Диаспоры, посещая Родину, первым долгом спешат побывать в доме армян Диаспоры – Министерстве Диаспоры РА, побеседовать о своих программах, проблемах, представить большие и малые достижения в области сохранения армянства, посоветоваться по различным вопросам. �?менно в ходе одной такой встречи начальник отдела культурных, спортивных и молодежных программ Управления общеармянских программ Министерства Диаспоры Грета Мнацаканян и представила мне приехавшую из австралийского города Сидней Вардуи Лепечян. Завязалась  интересная беседа.
– Госпожа Лепечян, Вы говорите на прекрасном, чистейшем восточноармянском языке…
– Я родилась и выросла в Армении. Училась в Ереванской государственной консерватории, однако со второго курса прервала учебу, потому что вышла замуж за прекрасного армянина-искусствоведа Айка Лепечяна и уехала в �?ерусалим. А до того окончила музыкальную школу и отделение народных инструментов музыкального училища им. Романоса Меликяна.
– Легко было решиться покинуть Армению?
– Нет. Это решение далось с большим трудом: я покидала Родину, родителей, родных, друзей, учебу, радужные перспективы профессионального становления… Тогда я играла в ансамбле народных инструментов, рядом с именитыми певцами Флорой Мартиросян, Эдвардом Дарбиняном и другими… Мой педагог Хачатур Аветисян, утешая меня, сказал, что два-три года особой роли не играют, в конечном счете канон- средневосточный инструмент , и в �?ерусалиме я могу не расставаться со своим инструментом, еще лучше освоить его… Я так и поступила: в �?ерусалиме выступала с концертом с известной  пианисткой, эмигранткой из России, получила предложение   остаться там и преподавать канон в местной консерватории, однако у нас было уже двое сыновей, была проблема Палестины – побоявшись за их будущее, решили перебраться в Австралию, где супруг мой уже жил.
– Сколько лет не  бывали на Родине?
– С 1980-го до сего дня живу за рубежом – уже 34 года. Первые 8 лет после отъезда каждое лето приезжала в Армению, а с 1988, когда перебрались в Австралию, до 1996-го не бывала в Армении. Уехала в новую страну, пыталась состояться как специалист, утвердиться. Была занята созданием своего центра, где около 8 лет преподавала канон, затем теорию музыки, гармонию, сольфеджио. После 1998-го приехала в Армению, привезя группу учеников-армян: дали концерт  в музыкальной школе им. Тер-Гевондяна. В 2008-м вновь побывала в Армении, после чего визиты мои стали чаще, а сыновья, муж приезжают почти каждый год.
– Вардуи, как называется созданный Вами Центр?
– Это музыкальный центр. В Сиднее есть клубы Всеобщего армянского благотворительного союза, есть три партии, которые также имеют свои клубы, где собираются армяне. Когда открылась армянская гимназия «Александр» ВАБС, спонсором которой является иранский армянин Александр, я начала обучать детей самым простым песням: начали с самых малых шажков, поскольку до этого в клубах всегда слушала очень сложные патриотические песни, слова которых иногда пели, не понимая полностью смысла.  Годы подряд кочевала из куба в клуб из дома в дом, поскольку постоянного места для занятий не имела… Начала заниматься созданием своей школы, Центра, поскольку не имела адреса, хотя и охотно давала уроки… Так был создан мой музыкальный центр Mastering success…
– Варпетац ачохутюннер (Успехи мастеров)…
– Очень хорошо сказано, так и назову – Варпетац, хорошо звучит. Создала Центр, который начали посещать дети – как армянские, так и других национальностей. Я преподавала канон, гармонию, теорию музыки, сестра – скрипку. Преподает также чудесная девочка, окончившая Ереванскую музыкальную школу им. Чайковского (мать ее – оперная певица Сусанна Хачатрян, отец – композитор).
– Какими инструментами стремятся овладеть армянские дети?
– Дети из Ближнего Востока, Турции – их родители с большим трудом привезли с собой музыкальные инструменты канон: 8 лет подряд эти дети учились, в 1998 приехали в Армению, выступили с концертом. �?нтересы детей следующего поколения изменились: они испытывают большую тягу к классическим инструментам. Конечно, есть любовь и к канону, но инструменты нуждаются в ремонте, а мастеров-специалистов нет.
– В армянской общине Ваша группа пользуется популярностью?
– Наши занятия частные, ученики платят. Если в общине организуется какое-либо мероприятие, в ходе которого нужно участие наших детей – мы присутствуем и выступаем.
– Учащиеся других национальностей охотно исполняют произведения армянских композиторов?
– Одна из двух моих иностранных учеников, австралийка Стефани, играла «Токкату» Арама Хачатряна, чтобы набрать очки и занять одно из двух мест, предоставляемых в год, а студент-кореец играл «Танец сасунцев» Арутюняна. Замечу, что в нашей армянской общине много талантливых детей.
– А Ваши сыновья… �?грают?..
– Младший, Жирайр Лепечян, рисует (унаследовал от отца), пишет, а это унаследовал   от отца моего мужа – учителя армянского языка школы Жарангаворац господина Петроса Лепечяна, а также создает в жанре REP, пел в Армении на закрытии Общеармянского фестиваля. Оба бесконечно патриотичны, наша семья армяноязычная и верная традициям.
– Знаю, что Вы также ведете весьма активную организационную деятельность в общине.
– В минувшие годы вела большую работу в общине со школьными хорами, организую знаменательные юбилеи. Когда с Родины приезжают музыканты, мы с мужем организуем концерты,   занимаемся вопросами реализации билетов, принимаем приглашенных. Муж является членом правления фонда. Мы охотно делаем все это, поскольку музыкант, певец раз в год приезжает в Сидней, а мы целый год живем под впечатлением этого концерта. Армянская община, клубы также организуют концерты. Все это на плечах народа – школа, газета, клуб, церковь, кружки.  На плечах армян в Диаспоре не только вопрос сохранения  армянства, но и постоянный процесс сохранения вышеперечисленных необходимых звеньев. Я не только сама приглашаю и организую концерты, но и содействую мероприятиям, организуемыми союзами, клубами. Всегда в гуще культурной жизни, но ведь не я одна в этом жерле. Замечу, что после визита госпожи Грануш культурная жизнь  в нашей общине еще более оживилась: она будто принесла с собой какое-то воодушевление.  Многие музыканты, певцы приехали в Сидней из Армении – Лейла Сарибекян, Арсен Григорян (Мро), Сона Шахгельдян, Нуне Есаян, джаз-пианист Гарик Сарибекян, молодая студентка Ереванской государственной консерватории Татевик Айрумян…
– В каком музыкальном фестивале Министерства участвовал руководимый Вами Центр, молодежь общины?
– К сожалению, в музыкальных мероприятиях не участвовали, но ученик моего мужа победил в конкурсе рисования, представив замечательный крест.
– Ваш муж, мастер прикладного искусства Айк Лепечян, организует выставки?
– Да. Несколько раз в год организует выставки-продажи. У него есть замечательные работы. �?м выполнены рисунки маслом Богоматери и Младенца �?исуса в центре алтаря местной Армянской Апостольской церкви, а также  инкрустированные рисунки 12 апостолов.
– С какой миссией Вы на Родине этой холодной зимой?
– Приехала утолить тоску по Родине, повидаться с родственниками, посетить мою родную музыкальную школу им. Тер-Гевондяна,  которая является школой-побратимом моей школы (нас связало между собой Министерство Диаспоры РА).  В прошлом году послали книги этой школе, поскольку было намерение открыть джазовое отделение. Действительно братские отношения.
– В Армении куда спешите прежде всего?
– Не удивляйтесь – в Канакере, напротив нашего дома есть хачкар, у которого в детстве часто зажигала свечу. �?менно туда спешу, посещая родных, канакерскую школу, консерваторию, участвую в концертах, бываю в Министерстве Диаспоры. Должна встретиться и с мастером канона, композитором Цовинар Ованнисян. Должна побывать во многих очагах культуры.
– Что удивило и возмутило Вас в родном городе?
– Все хорошо, все перемены ожидаемые и не возмущают. Меня восхищает высокий уровень музыкантов: джазовая музыка обеспечивает высокое качество. Меня восхитил, поразил интерес к культуре, но возмущают телепередачи, особенно музыкальные. В армянском эфире больше «звезд», чем в небе.
– Не задумывались об организации фестиваля канона: ведь этот инструмент потихоньку переходит в разряд отмирающих армянских инструментов.
– Очень хотела бы, охотно организовала бы, но в Австралии, чтобы собрать вместе канонистов, нужны большие финансы, люди не могут добраться так далеко: другое дело, если бы это было организовано в  центре Европы. Чтобы не утерять канон, его можно применять и в ансамблях не народных инструментов – скажем, в джаз-группе. Например, вчера присутствовала на концерте группы Гарика Сарибекяна «Этно-джаз»: он замечательно обработал армянские произведения наших известных композиторов, а также переложил на этно-джаз свои произведения. Там был и канон. Так можно использовать уд, тар, другие инструменты. Ведь именно мы являемся хранителями долголетия армянских музыкальных инструментов.