ՇՆՈՐՀԱԿԱԼՈՒԹՅՈՒՆ ՍՓՅՈՒՌՔԻ ՆԱԽԱՐԱՐՈՒԹՅԱՆԸ…
Երբ դպրոցում լսեցի «Արի տուն» ծրագրի մասին, շատ ոգևորվեցի: Մայրիկիս խնդրեցի, որ մենք էլ հյուրեր ընդունենք: Երազանքս կատարվեց: Հյուրընկալեցինք ինձ հասակակից երկու տղայի: Պարզվեց, որ նրանցից մեկի երեք քույրերն էլ են Հայաստանում, բայց չեն հարմարվում հյուընկալող ընտանիքի պայմաններին: Տատիկիս ու մայրիկիս խնդրեցի, որ նրանց էլ բերենք մեր տուն: Ընտանիքս համաձայնեց, և մեր հյուրերը դարձան հինգը, որոնցից չորսը Ռուսաստանի Դաշնությունից էին, իսկ մեկը` Վրաստանից:
Մեր առօրյան շատ հետաքրքիր էր անցնում: Առավոտյան ուրախ նախաճաշում էինք, հետո հյուրերին ճանապարհում զբոսանքի, որ կազմակերպել էր ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը: Օրվա ընթացքում անհամբեր սպասում էի երեխաների վերադարձին: Երեկոյան նրանք գալիս էին: Միասին ընթրում էինք, երգում, նվագում, պարում, խաղեր կազմակերպում: Ժամանակը շատ ուրախ էր անցնում: Շաբաթ, կիրակի օրերին մայրս էր մեզ տանում զբոսանքի: Մեր հյուրերը շատ սիրեցին մեր սովորույթները, կենցաղը, խոհանոցը:
Դժվարությամբ բաժանվեցինք, նույնիսկ արտասվեցինք:
Ինչևէ, ուրախ եմ, որ ձեռք բերեցի նոր բարեկամներ: Հաջորդ տարի նրանք են հյուրընկալելու ինձ ու եղբորս, ու շարունակվելու է ջերմ ու անմիջական բարեկամությունը:
Շնորհակալություն եմ հայտնում սփյուռքի նախարարությանը` «Արի տուն» ծրագիրը նախաձեռնելու և իրականացնելու համար:

Спасибо Министерству Диаспоры…
Когда услышал в школе о программе «Ари тун» – очень воодушевился. Попросил маму, чтобы и мы приняли гостей. Моя мечта сбылась. У нас гостили два мальчика – мои сверстники. Выяснилось, что три сестры одного из них тоже находятся в Армении, но никак не освоятся с условиями в принимающей семье. Попросим маму и бабушку, чтобы и их привели к нам. Семья согласилась, и у нас стало пятеро гостей, из которых четверо были из Российской Федерации, один – из Грузии.
Наши будни проходили очень интересно. Утром весело завтракали,  потом провожали гостей на прогулку, которые организовало Министерство Диаспоры РА. В течение дня с нетерпением дожидался возвращения ребят. Вечером они приходили. Вместе ужинали, потом пели, танцевали, играли, организовывали веселые игры. Время проходило очень весело. В субботние и воскресные дни на прогулку нас вела мамам.  Наши гости очень полюбили наши обычаи, быт, кухню.
С трудом расставались, даже прослезились.
Как бы то ни было, рад, что приобрел новых друзей. На будущий год мы с братом будем гостить у них, и продолжится  теплая и искренняя дружба.
Выражаю благодарность Министерству Диаспоры за то, что инициировало и осуществляет программу «Ари тун».