Մարսելահայերը բողոքի ցույց կանցկացնեն՝ Օլանդի Թուրքիա այցի կապակցությամբ
Մարսելահայերը հունվարի 25-ին բողոքի ցույց կանցկացնեն՝ հունվարի 27-28-ին Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի՝ Թուրքիա կայանալիք այցի կապակցությամբ: Այս մասին գրում է «Nouvelles d’Arménie» ամսագիրը:
«Այդ իրադարձությունը թուրքական իսլամապահպանողական վարչակարգի հետ Փարիզի սերտացման մասն է՝ Եվրոպա Թուրքիայի մուտք գործելու բանակցություններում նոր հատոր բացելուն զուգահեռ: Եվրոպական արժեքներին հավատարիմ բոլոր ֆրանսիացիները, լինեն հայ թե ոչ, խնդրում են մեր նախագահին ավելի խիստ դիրքորոշում ունենալ մի երկրի նկատմամբ, որը չի հարգում մարդու եւ ազգային փոքրամասնությունների իրավունքները, բանտարկում է լրագրողներին, տասնամյակներով շարունակում է Հայաստանի արգելափակումը, անօրինաբար գրավել է հյուսիսային Կիպրոսը եւ շարունակում է չճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի կոչին համաձայն՝ մենք մեր դժգոհությունը կհայտնենք մեր շրջանում, ինչպես որ կարվի Փարիզում, Լիոնում եւ այլ քաղաքներում»,– ասվում է կազմակերպիչների հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը Փարիզում իր նիստի ժամանակ անդրադարձել էր 2014թ. հունվարի 27-28-ին Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի՝ Թուրքիա կայանալիք այցին: «Հաշվի առնելով իրավիճակի լրջությունը՝ Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը վճռել է Ֆրանսուա Օլանդի այցի նախօրեին ամբողջ երկրով Եվրոպային Թուրքիայի ինտեգրվելու դեմ բողոքի ցույցեր անցկացնել: Խորհուրդը նաեւ իշխանություններից պահանջում է իրավական միջոցներ տրամադրել՝ Հայոց ցեղասպանության հերքման դեմ պայքարելու համար»,– նշվել է խորհրդի հայտարարության մեջ:

Армяне Марселя проведут демонстрацию протеста в связи с визитом Олланда в Турцию
Армяне Марселя 25 января проведут 25 января демонстрацию протеста в связи с предстоящим 27-28 января визитом Президента Франции Франсуа Олланда в Турцию. Об этом пишет журнал «Nouvelles d’Arménie».
«Это событие является частью сближения Парижа с турецкой исламоконсервативной администрацией наряду с новой страницей в переговорах по проникновению Турции в Европу. Все верные европейским ценностям французы, дуть то армяне или нет, просят нашего президента придерживаться более жесткой позиции в отношении государства, которое не уважает права человека и национальных меньшинств, арестовывает журналистов, десятилетиями продолжает блокаду Армении, незаконно оккупировало Северный Кипр и продолжает отрицать Геноцид армян. Согласно призыву координационного совета армянских организаций Франции, мы выразим свое недовольство в нашем округе, как это будет сделано в Париже, Лионе и других городах», – говорится в заявлении организаторов.
Напомним, что координационный совет армянских организаций Франции на своем заседании в Париже коснулся предстоящего 27-28 января 2014 года визита Президента Франции Франсуа Олланда. «Учитывая серьезность ситуации, координационный совет армянских организаций Франции принял решение в канун визита Франсуа Олланда провести по всей стране демонстрации протеста против интеграции Турции в Европу. Совет также требует от властей предоставления правовых механизмов для борьбы против отрицания Геноцида армян», – отмечается в заявлении совета.