«France 2» հեռուստաալիքը Շառլ Ազնավուրին նվիրված հաղորդում է պատրաստել
Ֆրանսիական հասարակական «France 2» հեռուստաալիքը ցուցադրել է հաղորդում՝ նվիրված աշխարհահռչակ ֆրանսիացի շանսոնյե Շառլ Ազնավուրին, ով հայկական ծագում ունի եւ նրա անցած ուղուն, այն մասին, թե ինչպես է երգիչն անցել փշոտ ճանապարհներով ու հասել հաջողության, բարձրացել գահին: Այդ մասին գրում է «Nouvelles d’Arménie» թերթը:
Սկսելով «Նրանք ընկան» երգից՝ Շառլ Ազնավուրն անցել է անկեղծ զրույցի, հնարավոր է այնպիսի, որը երբեք նախկինում չի եղել: Նա փախստական-ապարտեիդների ընտանիքից է ծագում: Հայրն անցել էր Դիմադրական շարժման շարքերը: Երիտասարդությունն անցել է աղքատության մեջ, սակայն երջանիկ է եղել: Նա պատմել է Էդիտ Պիաֆի մասին եւ այն մասին, թե ինչ բարդ էր սկիզբը, պատկերել է մի մարդու կերպար, որին խոցել էին «կատակները», որոնց թիրախում էր ինքը հայտնվում որոշ քննադատների կողմից:
Նրա կյանքն անցել է համակ ուշադրության ներքո: Արտիստը հիշեցրել է հարկային խնդիրների եւ անարդարության մասին, անդրադարձել կանանց հարցում նվաճումների եւ ընտանիքի մասին: Նա խոստովանել է, որ իրեն ավելի շատ սիրել են արտասահմանում, քան Ֆրանսիայում, նույնիսկ եթե հայրենիքում իրեն պատիվներ էին մատուցում, ինչպես եւ ողջ աշխարհում. պատիվներ, որոնք ինքը համարում է վաստակած ճանաչում: Ճանաչում արտիստի, ով վստահ է իր տաղանդի վրա, Ֆրանսիայի երաժշտական փարոսի վրա, ով պետք է պայքարեր, որ հաղթահարեր անվստահությունն ու խտրականության դրսեւորումը: Հաղթահարել ամեն գնով՝ սա իր կարգախոսն էր, որպեսզի ստիպի ընդունել իրեն:
Հաղորդումն ավարտվել է այնպես, ինչպես սկսվել է՝ վերադարձով դեպի սիրելի Հայաստան: Պատմել է երկրաշարժի մասին եւ «Քեզ համար, Հայաստան» երգի մասին: Անդրադառնալով հանդերձյալ կյանքին՝ Շառլը ցանկություն է հայտնել մահանալ հանգստության մեջ ՝շրջապատված ընտանիքի անդամներով՝ «Ինչպես որ հին ժամանակներում»,- ասել է նա, սակայն առանց կատակելու:

Телеканал «France 2» посвятил программу Шарлю Азнавуру
Французский общественный телеканал «France 2» показал программу, посвященную всемирно известному французскому шансонье армянского происхождения Шарлю Азнавуру и пройденному им пути – как по извилистым дорогам певец достиг успеха и поднялся на трон. Об этом пишет журнал «Nouvelles d’Arménie».
Начав с песни «Они пали», Шарль Азнавур перешел к откровенному рассказу, возможно, как никогда раньше. Он был из семьи беженцев-апатридов. Его отец вступил в движение Сопротивления. Его молодость была бедной, но счастливой. Он рассказал об Эдит Пиаф и о том, каким трудным было начало, нарисовав портрет человека, раненного «шутками», объектом которых он становился со стороны некоторых критиков.
Его жизнь прошла под пристальным вниманием. Артист упомянул о налоговых проблемах и несправедливости, коснувшись также своих женских завоеваний и семьи. Он признался, что его больше любили за рубежом, чем во Франции, даже если на родине ему оказывали почести, как и по всему миру,– почести, которые он считает заслуженным признанием. Признанием артиста, уверенного в своем таланте, музыкального маяка Франции, который должен был бороться как никто другой, чтобы преодолеть недоверие и некую форму дискриминации. Победить, победить любой ценой – это было его кредо, чтобы заставить признать себя, не поддаваясь унынию.
Передача закончилась так же, как и началась,– с возвращением к его любимой Армении. Было рассказано о землетрясении и песне «Для тебя, Армения». Коснувшись неизбежного перехода в мир иной, Шарль выразил желание умереть спокойно в окружении своей семьи – «по-старинному», как он сказал, не без юмора.