Սամվել Հարոյան. «Տարին ՀՀ սփյուռքի նախարարության համար մշակութային առումով արգասաբեր էր…»
Ավարտվում է ևս մի տարի` 2013-ը: ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը փակում է իր տարեգրության այդ էջը` իրականություն դարձած բազմաթիվ հայանպաստ ծրագրերով: «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը զրուցել է Նախարարության «Իմ Հայաստան»  փառատոնի ղեկավար Սամվել Հարոյանի հետ:
–  Պարո´ն Հարոյան, համամի՞տ եք, որ 2013 թվականը աշխատանքի բերումով հաջողված տարի էր:
–  Համամիտ եմ: Ելնելով իմ բնավորությունից` չեմ սիրում արդյունքների մասին գովեստով խոսել, սակայն չեմ կարող նաև չխոստովանել, որ տարին ՀՀ սփյուռքի նախարարության համար մշակութային առումով, իրոք, արգասաբեր էր: Տարվա ընթացքում կազմակերպված միջոցառումների շարքում նշանավորվեց «Կոմիտաս վարդապետ» փառատոնը, որին մասնակցեցին Սփյուռքի և Հայրենիքի բազմաթիվ կատարողներ:
–  Ո՞մ մտահղացումն էր Կոմիտասին նվիրված փառատոնի կազմակերպումը:
–  Դեռևս անցյալ տարի` «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի ավարտից հետո, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մտահղացավ հաջորդ հայապահպան ծրագիրը` նվիրված մեծն Կոմիտասին: Հոգիս փառավորվեց այդ մտքից: Տարեսկզբին ստեղծվեց գեղարվեստական խորհուրդ` կազմված արվեստագետներից, երաժիշտներից, երաժշտագետներից, ստեղծվեց աշխատանքային խորհուրդ: Ուսումնասիրվեցին Կոմիտասին նվիրված հոդվածներ, գրքեր, սկավառակներ, պրպտեցինք արխիվը: Կոմիտասն այնքան տարողունակ է իբրև երաժիշտ-երգիչ, բանահավաք, մանկավարժ, երաժշտագետ, խմբավար, բանաստեղծ, կոմպոզիտորական դպրոցի հիմնադիր… Կոմիտասը գծանկարների հեղինակ է, պարել է նաև. այնպես որ՝ սեղմ ժամկետում այդ հսկայածավալ մեծությանը ներկայացնելն այնքան էլ դյուրին չէր, ուստի աշխատում էինք գիշերուզօր, որպեսզի կարողանանք փառատոնը պատշաճ մակարդակով կազմակերպել: Փառք Աստծո, կարողացանք պատվով դուրս գալ այդ հաճելի ու ծանր բեռի տակից: Գնահատականներն ինքնին խոսում էին արդյունքի մասին: Այդ փառատոնի օրերին մի անգամ ևս կարողացանք մեր ժողովրդին, մեր երիտասարդությանը մաքրագործել Կոմիտասով: Գրքեր տպագրեցինք, ձայնասկավառակ թողարկեցինք:
–  Պարո´ն Հարոյան, քանի՞ տարի է, որ աշխատում եք ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում, և այդ տարիներին սեփական ի՞նչ նախաձեռնություններով, ծրագրերով եք հանդես եկել, որոնք կյանքի են կոչվել:
–  Շուտով կլրանա 2 տարի, ինչ աշխատում եմ այս նախարարությունում: Սեփական նախաձեռնություններ, մտահղացումներ եղել են և լինելու են: Բազմաթիվ ծրագրեր կյանքի են կոչվել. դրանցից լավագույններն իրագործվել են «Իմ Հայաստան» փառատոնի շրջանակներում (ես առաջարկել եմ այդ փառատոնի ընթացքում արվեստի ճյուղերը ներկայացնել առանձին-առանձին)` դուդուկի փառատոնը, պարարվեստի, խմբերգային արվեստի, ասմունքի օրերը… Իմ առաջարկով որոշվեց սեպտեմբերի 26-ը` Կոմիտասի ծննդյան օրը, համարել Հայ երգի օր: Այս առումով նախարարը հանձնարարական է տվել իրավաբանական բաժնին, որպեսզի համապատասխան փաստաթղթերով ներկայանանք Կառավարություն և փորձենք իրականացնել այդ ծրագիրը ևս: Ես նաև առաջարկել եմ բացօթյա միջոցառումների շարք անցկացնել. այդ տոնախմբություններն անցյալ տարի կազմակերպեցինք Աշնակ գյուղում: Գալիք տարում Օշական գյուղում ևս կլինի նման տոնախմբություն` առավել հագեցած: Սկզբում մասնակիցներն իրենց հարգանքի տուրքը կմատուցեն Մեծ Ուսուցչին: Տոնախմբության հետագա օրերին մասնակիցներն իրենց ձեռքերով լավաշ կթխեն, կծանոթանան հայկական կենցաղի ու մշակույթի ավանդույթներին:
–  Ձեզ մի լավ միտք հուշեմ. գուցե 2014-ին իրականացնենք նաև անհետացող հայկական հին նվագարանների՞ փառատոն:
–  Հրաշալի միտք է: Ճիշտ է, մենք մի քիչ շատ ենք տուրք տալիս դուդուկին, բայց այս նոր տարում կաշխատենք, որ դուդուկի հետ ներկայացնենք նաև հայկական մյուս հին նվագարանները: Դա ցավոտ հարց է. մոռացված նվագարանները այլևս չեն ձգում այսօրվա երիտասարդությանը: Մանկավարժական համալսարանի երաժշտության ամբիոնի վարիչ, մեր սիրելի Արա Գևորգյանը միշտ բարձրաձայնում է այդ մասին: Դա իսկապես անհանգստացնող երևույթ է. վաղը-մյուս օրը մենք այլևս ոչ մի երաժիշտ չենք ունենա, ով կտիրապետի հայկական հնագույն նվագարաններին: Ձեր առաջարկն, իրոք, հրաշալի է, շնորհակալություն, կարծում եմ, որ կկարողանանք կյանքի կոչել նաև այդ ծրագիրը: Բոլոր ծրագրերի իրականացման համար ես պիտի իմ երախտագիտությունը հայտնեմ մեր նախարարին` տիկին Հակոբյանին, ով բազմաթիվ հայապահպան ծրագրերի հեղինակ է, և ոչ մի մտահղացում չի մնում սոսկ թղթերի վրա…
–  Պարո´ն Հարոյան, գիտեմ, որ Դուք միշտ էլ մեծամասշտաբ ծրագրերի հեղինակ և կատարող եք եղել նաև Հայաստանից դուրս. որտե՞ղ է դրանք ավելի հեշտ եղել իրականացնել` դրսո՞ւմ, թե՞Հայրենիքում, որտե՞ղ են ավելի շատ խանգարողներ եղել…
–  Հարցը շատ հետաքրքիր է և սպասելի: Ցավոք, այսօր խանգարողները շատ-շատ են: Երբ մենք անկախություն ձեռք բերեցինք, թվում էր, թե առաջին հերթին զարկ կտրվի ազգային երաժշտարվեստի զարգացմանը, սակայն առավել շատ աղբ ներմուծվեց Հայաստան, բեմերն ու եթերը լցվեցին պատեհապաշտներով: Եթե այս դաշտում լուրջ հսկողություն լիներ, այդ վիճակը չէր ստեղծվի: Ինչ վերաբերում է դրսում կամ Հայրենիքում աշխատելու հեշտությանը, պիտի ասեմ՝ երբ գործդ սիրում ես, ամենուր և միշտ հեշտ է աշխատել, իսկ դժվարությունները միշտ կապված են ֆինանսական խնդիրների հետ: Միջոցառումներ կազամկերպելու համար 3 կարևոր բաղադրիչ մասեր կան` ստեղծագործական, կազմակերպչական և ֆինանսական. այս վերջինի բացակայությունը կամ բավարար չլինելը դժվարություններ է առաջացնում:
–  Դուք Ձեզ բավարարված զգո՞ւմ եք այն դաշտում, ուր այսօր ներգրավված եք և աշխատում եք:
–  Այո´: Ես շնորհակալ եմ Սփյուռքի նախարարին այս առաջարկի համար: Ես իրականացնում եմ նաև սեփական ծրագրեր. հրատարակել եմ «Գրպանի երգարանը», եկող տարի նախապատրաստում եմ 36 հատորով (մեր այբուբենի 36 տառերի թվով) հրատարակել ազգային երգարաններ` շարականներից մինչև մեր օրերը: Յուրաքանչյուր հեղինակի (ասենք` Ջիվանի, Սայաթ-Նովա…) անդրադառնալիս համագործակցում եմ համապատասխան մասնագետների հետ:
–  Երբևէ մտահղացե՞լ եք մանկական երգերի, պարերի, երգչախմբերի և պարախմբերի համահայկական փառատոն կազմակերպել` անդրադառնալով նաև դասական պարարվեստին ու երգերին:
–  Նման ծրագիր կա. հենց այդ 36 հատորյակի 2 հատորները նվիրված են մանկական երգերին: Ինչ վերաբերում է միջոցառումներ կազմակերպելուն, մենք անցյալ տարի անհատ կատարողների փառատոնի շրջանակներում համագործակցեցինք մանկական «Աստղիկներ» համույթի գեղարվեստական ղեկավար Լիլիթ Դանիելյանի հետ, ով մանկական շատ միջոցառումների հեղինակ ու կազմակերպիչ է:
–  Ունենք շատ արվեստագետներ, ովքեր ընդհանրապես գնահատված չեն. նրանցից ո՞ւմ կանդրադառնաք Կոմիտասից հետո:
–  Այո´, ունենք մեծ արվեստագետներ, չգնահատված մեծություններ` Կարա-Մուրզան, Եկմալյանը, Համբարձում Լիմոնջյանը, Եղիա Տնտեսյանը և այլք, որոնց պիտի անդրադառնանք:
–  Ձեր աշխատանքն այդ առումով շարունակական է, որովհետև Հայոց Պառնասում, հիրավի, այնքան մեծություններ ունենք, որոնց դեռ պիտի անդրադառնաք: Ես Ձեր ծրագրին մաղթում եմ անխափան, շարունակական ընթացք, լավ ընկերներ, աջակիցներ, հովանավորներ և սփյուռքյան կառույցների մշտապես գործուն մասնակցություն:
–  Շնորհակալություն բարեմաղթանքների համար: Ես ուզում եմ իմ շնորհակալությունը հայտնել բոլոր այն կառույցներին, ովքեր համագործակցում են մեզ հետ, օգնում, աջակցում: Փորձենք յուրաքանչյուրս զբաղվել մեր գործով, լինենք այնտեղ, որտեղ կարող ենք մեր երկրին, մեր ժողովրդին օգտակար լինել: Մաղթում եմ, որ այս նոր տարում բոլորի մոտ ավելանա նվիրումը ազգին, Հայրենիքին, հայապահպանության գործին:

Самвел АРОЯН: «В культурном плане год для Министерства Диаспоры РА был плодотворным…»
Завершается еще один год – 2013-й. Министерство Диаспоры РА закрывает эту страницу своей биографии со ставшими реальностью многочисленными патриотическими программами. Корреспондент «Армяне сегодня» побеседовала с руководителем фестиваля «Моя Армения» Министерства Самвелом Арояном.
– Господин Ароян, согласны, что 2013-й год, в плане работы, был успешным?
– Согласен. �?сходя из своей натуры, не люблю с похвалой говорить о результатах, однако не могу также не признаться, что в культурном плане год для Министерства Диаспоры РА действительно был плодотворным. Среди мероприятий, организованных в течение года, выделяется фестиваль «Вардапет Комитас», в котором участвовали многочисленные исполнители из Диаспоры и Армении.
– Чьей идеей была организация фестиваля, посвященного Комитасу?
– Еще в прошлом году, после завершения общеармянского фестиваля «Моя Армения», министр Диаспоры РА Грануш Акопян задумалась о следующей программе по сохранению армянства, посвященной великому Комитасу. Душа моя возликовала от этой мысли. В начале года был сформирован художественный совет – в его состав вошли искусствоведы, музыканты, музыковеды, был создан рабочий совет. Были изучены статьи, книги, пластинки, порылись в архивах. Комитас настолько емок – как музыкант-певец, собиратель устного народного творчества, педагог, музыковед, хормейстер, поэт, основатель композиторской школы… Он автор графических работ, а также танцевал – так что в сжатые сроки представить эту колоссальную величину было не слишком легким делом. Работали день и ночь, чтобы суметь организовать фестиваль на должном уровне. Слава Богу, сумели с честью осилить это приятной и тяжелое дело. Оценки сами по себе говорили о результате. В дни этого фестиваля мы сумели еще раз «очистить» Комитасом наш народ, нашу молодежь. Напечатали книги, издали диск.
– Господин Ароян, сколько лет Вы работаете в Министерстве Диаспоры РА и за это время сколько раз выступали с собственными инициативами, программами, что из них претворено в жизнь?
– Скоро исполнится два года, что работаю в этом Министерстве. Собственные идеи, инициативы были и будут. Множество программ претворено в жизнь – лучшие из них осуществлены в рамках фестиваля «Моя Армения» (я предложил в ходе этого фестиваля сферы искусства представлять по отдельности) – фестиваль дудука, дни танцевального искусства, хорового искусства, декламации… По моему предложению было решено 26 сентября, день рождения Комитаса, считать Днем армянской песни. В этой связи министр дала поручение юридическому отделу подготовить соответствующие документы для представления в правительство, чтобы попытаться осуществить и этот проект. Я также предложил провести цикл мероприятий под открытым небом: эти празднества в прошлом году организовали в селе Ашнак. В предстоящем году в селе Ошакан будет также проведено подобное празднество, еще более насыщенное. Сначала участники отдадут дань уважения Великому Учителю. В последующие дни празднества участники своими руками испекут лаваш, ознакомятся с традициями армянского быта и культуры.
– Подскажу Вам интересную мысль – возможно, в 2014 году осуществим также фестиваль исчезающих старинных армянских музыкальных инструментов?
– Прекрасная мысль. Правда, мы чуть больше почитаем дудук, нор в новом году постараемся представить наряду с ним также другие старинные армянские инструменты. Это болезненный вопрос: забытые инструменты сегодня уже не привлекают молодежь. Заведующий кафедрой музыки Педагогического университета, наш дорогой Ара Геворгян всегда озвучивает эту проблему. Это явление действительно беспокоит – завтра-послезавтра у нас не останется ни одного музыканта, владеющего старинными армянскими музыкальными инструментами. Ваше предложение действительно прекрасно, спасибо, думаю, сумеем претворить в жизнь и эту программу. За осуществление всех программ я должен выразить признательность нашему министру госпоже Акопян, автору многочисленных программ по сохранению армянства, и ни одна идея не остается на бумаге…
– Господин Ароян, знаю, что вы всегда были автором и исполнителем крупномасштабных проектов, в том числе и за пределами Армении: где их легче осуществить, в Армении или за рубежом, где больше было мешающих…
– Вопрос весьма интересный и ожидаемый. К сожалению, желающих помешать сегодня слишком много. Когда мы обрели независимость, казалось, что в первую очередь будет развиваться национальное музыкальное искусство, однако слишком много мусора экспортировалось в Армению, сцены и эфир заполонили приспособленцы. Будь на этом поле серьезный контроль, такой ситуации не сложилось бы. Что касается того, где легче работать – на Родине или за ее пределами, должен сказать: когда любишь свое дело, всегда и везде работать легко, а трудности всегда связаны с финансовыми проблемами. Для организации мероприятия существуют три важных компонента: творческий, организационный и финансовый – отсутствие или недостаток последнего порождает трудности.
– Вы считаете себя удовлетворенным на поле, в которое сегодня вовлечены и работаете?
– Да, я благодарен министру Диаспоры за это предложение. Я осуществляю также собственные программы: издал «Карманный песенник», в будущем году намереваюсь издать 36-томный (по числу букв нашего алфавита) национальный песенник – от шараканов до наших дней. По поводу каждого автора (к примеру, Дживани, Саят-Нова…) сотрудничаю с соответствующими специалистами.
– Наверное, возникала идея организовать общеармянский фестиваль детских песен, хоров и танцевальных коллективов, обратившись также к классическому танцевальному и вокальному искусству?
– Такая программа есть: два из упомянутых выше 36 томов посвящены детским песням. Что касается организации мероприятий, мы в прошлом году в рамках фестиваля сольных исполнителей сотрудничали с художественных руководителем детского ансамбля «Астхикнер» («Звездочки») Лилит Даниелян, которая является автором и организатором многих детских мероприятий.
– У нас есть много деятелей искусства, которые вообще не оценены: кого из них коснетесь после Комитаса?
– Да, у нас есть великие деятели искусства, неоцененные величины – Кара-Мурза, Екмалян, Амбарцум Лимончян, Егия Тнтесян и другие, которых собираемся коснуться.
– Ваша работа в этом плане долгосрочная, ибо на армянском Парнасе, действительно, столько величин, о которых еще предстоит вспомнить. Желаю Вашей программе бесперебойного постоянного развития, хороших друзей, сподвижников, благотворителей и постоянной действенной помощи структур Диаспоры.
– Спасибо за добрые пожелания. Я хочу выразить благодарность всем структурам, которые сотрудничают с нами, помогают, поддерживают. Попытаемся каждый заняться нашим делом, быть там, где можем быть полезными нашей стране, нашему народу. Желаю, чтобы в наступающем году у всех возросла преданность нации, Родине, делу сохранения армянства.