ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կոչ է անում բոլոր հայերին՝ դատապարտել Եվրադատարանի որոշումը
Մարդկային իրավունքների Եվրոպական դատարանը ս.թ. դեկտեմբերի 17-ին բավարարել է թուրք քաղաքական գործիչ Դողու Փերինչեկի հայցն ընդդեմ Շվեյցարիայի, որին շվեյցարական դատարանը պատժել էր Հայոց ցեղասպանության փաստը ժխտելու և «Ցեղասպանությունը միջազգային սուտ է» հայտարարությունն անելու համար: Այս անգամ ևս կյանքը ցույց տվեց, որ շատ հաճախ գործում են երկակի ստանդարտներ, և տնտեսական շահերը երբեմն վեր են դասվում մարդկային իրավունքներից, որն, իհարկե, անընդունելի պետք է լինի 21-րդ դարում ապրող հասարակությունների համար:
Թուրք գործչի հայցը Եվրադատարանում միաձայն չի ընդունվել. այն մի քանի դատավորների որոշման արդյունք է։ Իհարկե, թուրքական լոբբին մեծ ջանքներ է գործադրել: Եկել է այն պահը, որ մենք՝ հայերս, տանք ավելի ուժգին հակահարված, որպեսզի այլ քաղաքական և պետական կառույցներ չմատնանշեն Եվրադատարանի այս որոշումը:
Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի կայացրած այս որոշումը վերջնական չէ, և երեք ամսվա ընթացքում Շվեյցարիայի ղեկավարությունն իրավունք ունի բողոքարկելու այն: Հայկական կողմը, ի դեմս սփյուռքյան մեր կառույցների, անհատների, պետք է լրջորեն օգնի Շվեյցարիային: Բացի այդ, պետք է կազմակերպել բողոքի ակցիաներ եվրոպական երկրների համապատասխան մարմինների առջև (խորհրդարան, կառավարություն և այլն)՝ պահանջելով, որ այդ երկրներն իրենց հերթին ուշադրության կենտրոնում պահեն նշված հարցը և թույլ չտան, որ ևս մեկ անգամ ոտնահարվի հայերի արժանապատվությունը, խեղաթյուրվի իրականությունը, և ճանապարհ բացվի նոր ցեղասպանությունների համար: Մարդկային իրավունքների Եվրոպական դատարանը կայացրել է ոչ իրավական, այլ քաղաքական դատավճիռ:
Յուրաքանչյուր հայ պետք է բողոքի նամակ հղի Եվրադատարան, պահանջի արդարություն, պահանջի, որ դատարանը չվաճառի իր խիղճը. այն չի կարող ուրանալ ցեղասպանությունը:
Եվրադատարանի այս էլ. հղումն (http://appform.echr.coe.int/echrrequest/request.aspx?lang=gb) օգտագործելով՝ կարող եք Ձեր հաղորդագրություններն ու բողոքներն ուղղել դատարանին:
Այս կապակցությամբ դիմում եմ սփյուռքյան բոլոր կառույցներին և հորդորում, որպեսզի բոլորս համախմբվենք և միասնական ճակատով նպաստենք, որ այս վճիռը բեկանվի, և արդարությունը վերահաստատվի:
Հղե՛ք և լսելի՛ դարձրեք Ձեր բողոքի ձայնը հանուն արդարության, հանուն Հայ դատի, հանուն մարդու իրավունքների և հանուն նրա, որ աշխարհի ոչ մի անկյունում այլևս չկրկնվի ցեղասպանություն:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян призывает всех армян осудить решение Европейского суда
Европейский суд по правам человека 17 декабря с. г. удовлетворил иск турецкого политического деятеля Догу Перинчека против Швейцарии, которого швейцарский суд наказал за отрицание факта Геноцида армян и заявление «Геноцид – международная ложь». На этот раз также жизнь показала, что зачастую срабатывают двойные стандарты и экономические интересы порой ставятся превыше прав человека, что, конечно, должно быть неприемлемым для обществ, живущих в XXI веке.
Решение по иску турецкого деятеля Европейским судом не было принято единогласно: это результат решения нескольких судей. Конечно, турецкое лобби приложило большие усилия. Настал момент, когда мы, армяне, должны нанести более сильный контрудар, чтобы иные политические и государственные структуры не ссылались на это решение Европейского суда.
Это решение Европейского суда по правам человека не окончательно, и в течение трех месяцев руководство Швейцарии вправе опротестовать его. Армянская сторона в лице наши структур в Диаспоре, отдельных лиц должны серьезно помочь Швейцарии. Кроме того, следует организовать акции протеста у соответствующих органов европейских стран (парламент, правительство и т. д.) с требованием, чтобы эти страны в свою очередь держали указанный вопрос в центре внимания и не позволяли еще раз попрать достоинство армян, искажать истину, открывать дорогу для новых геноцидов. Европейский суд по правам человека вынес не юридический, а политический вердикт.
Каждый армянин должен направить письмо протеста в Европейский суд, требуя справедливости, требуя, чтобы суд не продавал свою совесть: он не может отрицать геноцид.
�?спользуя эл.ссылку Евросуда (http://appform.echr.coe.int/echrrequest/request.aspx?lang=gb), вы можете направить свои сообщения и протесты суду.
В этой связи обращаюсь ко всем структурам Диаспоры и призываю, чтобы все мы сплотились и единым фронтом содействовали тому, чтобы это решение было опротестовано и справедливость восторжествовала.
Посылайте и сделайте так, чтобы был услышан ваш голос протеста во имя справедливости, во имя Ай-Дат, во имя прав человека и во имя того, чтобы ни в одном уголке мира не повторялся больше геноцид.