Արգենտինայում մահացել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած 106 տարեկան հայուհին
Փետրվարի 21-ին Արգենտինայում 106 տարեկանում մահացել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած Լուսին Բերեջիկլյան-Խաչատրյանը, հայտնում է Prensa Armenia-ն:
Նա ծնվել է 1913-ի հունվարի 7-ին՝ Արևմտյան Հայաստանի Այնթափ գավառում, թեև նրա փաստաթղթերում որպես ծննդյան թիվ նշված էր 1909 թվականը:
«Ավելի լավ է ոչինչ չհիշել, եթե հիշեմ, չեմ կարողանա քնել»,- ասել է Բերեջիկլյան-Խաչատրյանը 2015-ին Telefe Noticias-ին տված հարցազրույցում:
Լուսինի հայրը՝ Աբրահամը, ոսկերիչ էր: Երբ սկսվեցին հայերի հետապնդումները, նա ավագ որդիներին Սիրիա ուղարկեց՝ Հալեպ: Շուտով Աբրահամը հիվանդացավ, նրա ընկեր թուրքերը փորձում էին սայլ գտնել նրա ընտանիքի համար, որպեսզի նրանք կարողանան փախչել: Սակայն Սիրիայի ճանապարհին զինվորականները խլել են այդ սայլն ու ամբողջ գույքը: Այնուամենայնիվ, ընտանիքին հաջողվել է Սիրիա հասնել, սակայն Հալեպում վախճանվել է Լուսինի մայրը՝ նա հղի էր:
Առաջին աշխարհամարտից հետո Լուսինի ընտանիքը վերադառնում է հայրենի գյուղ, սակայն այնտեղ միայն ավերակներ է գտնում, իսկ թուրքական իշխանությունները կրկին արտաքսում են նրանց: Լուսինի հայրը որոշում է ընտաիքի հետ Դամասկոս հասնել: Ճանապարհին նրանք մի կնոջ են հանդիպում, որը ողբում էր իր որդիների ու ամուսնու մահը: Աբրահամն առաջարկում է նրան խնամել Լուսինին՝ մինչև Դամասկոս հասնելը:
Դամասկոսում Աբրահամը մահանում է, իսկ նրա եղբայրները մեկնում են Արգենտինա:  Լուսինն ավագ քրոջ հետ մնում է Դամասկոսում մինչև 16 տարին լրանալը, իսկ հետո ևս մեկնում է Լատինական Ամերիկա, որտեղ Լուսինը սովորում է իսպաներեն:

Armenian Genocide survivor dies in Argentina at age 106
Lucin Beredjiklian de Khatcherian, one of the last survivors of the Armenian Genocide, died on Thursday, February 21, at the age of 106, Agencia Prensa Armenia reports.
Lucin was born in Aintab on January 7, 1913, although her documents say she was born in 1909.
“It’s better not to remember anything, if I remember, I can’t sleep,” she said in an interview on Telefe Noticias in 2015, the year that marked the centennial of the Armenian Genocide.
Lucin was among the refugees of the Genocide perpetrated by the Ottoman Empire between 1915 and 1923, which claimed 1,500,000 victims. Her native city, Aintab, is currently the city of Gaziantep, capital of a Turkish province of the same name.
Her father Abraham, a jeweler, sent his eldest sons to Aleppo, Syria, when the conflict began, according to a story Lucin told Clarín newspaper. When her father got sick, some Turkish friends got them a cart escape. The family was looted by the military on their way to Syria but nevertheless were able to reach Aleppo. Her mother, however, was pregnant during the journey and passed away halfway.
At the end of the First World War, they returned to where they used to live but found it in ruins. The Turkish authorities sent them to exile. Lucin’s father than bribed a guard to let them go and they decided to head for Damascus. On their way to the Syrian city, a woman who was crying because her sons and husband had been killed, so Abraham asked her if she wanted to take care of Lucin, which she did during the whole trip to Damascus.
Abraham died in Damascus, while his brothers traveled to Argentina. Lucin and her older sister stayed until she turned 16, in 1929 they decided to travel to South America where she learned to speak Spanish