Հայերենի իմացությունը կարևորագույն պայմանն է հայ լինելու. Ռոբեր Տեր Մերկերյան
Կրթության ասպարեզում մեծ ծառայություններ մատուցելու, հայոց լեզուն ֆրանսիական միջավայրում զարգացնելու համար բանասեր, լեզվաբան, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ռոբեր Տեր Մերկերյանը վերջերս Ֆրանսիայի կրթության նախարարության կողմից ստացել է «Ակադեմիական դափնիներ» պատվավոր տիտղոսը և շքանշանը:
Այս առիթով ներկայացնում ենք «Հայերն այսօր»-ի հարցազրույցը Ռոբեր Տեր Մերկերյանի հետ:
– Օրերս լրացավ 80 ամյակս: Երկար տարիների պատմություն, որի ընթացքում ունեցել եմ թե´ ուրախության, թե´ տխրության պահեր, զանազան հանդիպումներ, որոնցից շատերն անցել-գնացել են, որոշներն էլ դարձել են մնայուն:
Իմ կյանքում եղել է նաև մի արտակարգ հանդիպում, որն ուղի հարթեց ինձ համար: Երբ Երևանի պետական համալսարանն ավարտելուց հետո ուսանում էի Ֆրանսիայի Պրովանս համալսարանում, արձանագրված որպես ռուսաց լեզվի ուսանող, հանդիպեցի անվանի լեզվաբան Պոլ Գարդին: Հենց նա էլ ճանապարհ ուղենշեց ինձ համար դեպի համալսարանական միջավայր (ղեկավարեց իմ դոկտորական աշխատանքը, 5 տարի անց հանձնաժողովի անդամ էր, երբ երկրորդ գիտական աշխատանքս էի պաշտպանում): Նրա խորհրդով սկսեցի մի քանի ժամ հայերեն դասեր տալ համալսարանում: Քանի որ ուսանողները հետաքրքրված էին առարկայով, դասընթացներն ավելի ընդգրկուն դարձան, ժամերը շատացան:
Ֆրանսիական համալսարանում, իրականում, նոր առարկա դասավանդելը շատ դժվար է, որովհետև պետք է ցույց տալ, թե ինչ արժեք ունի այդ լեզուն, քաղաքակրթությունը, պատմությունը, որքանով այն կհետաքրքրի ուսանողներին:
Ես կարողացա իմ առարկան ո´չ միայն ընդունելի դարձնել, այլև տարիներ անց ինձ հաջողվեց Պրովանս համալսարանում Հայոց լեզվի ամբիոն բացել, առաջին ամբիոնն ամբողջ Ֆրանսիայում, համալսարանական միջավայրում:
Տարիների ընթացքում ստացա պրոֆեսորի կոչում, ղեկավարեցի գիտահետազոտական աշխատանքներ: Այդպես, մոտ 40 տարի դասավանդեցի արևելահայերեն ֆրանսիական համալսարանում:
Մինչ Պրովանս համալսարանում դասավանդելը, հայերենը Ֆրանսիայում ո´չ մի կարգավիճակ չուներ, անգամ որպես փոքրամասնության լեզու ընդունված չէր: Երբ սկսեցի համալսարանում աշխատել, Ֆրանսիայի կրթության նախարարությունն ընդունեց, որ հայերենը կարելի է նաև համարել որպես բակալորիայի (վերջինս Ֆրանսիայի ավարտական՝ երկրորդական դպրոցն է) քննության առարկա: Հիշում եմ, 1971-72 թվականներին անգամ ֆրանսահայ մամուլը գրեց, որ առաջին անգամ թեկնածուներ կան, որոնք ներկայացնում են հայերենը որպես բակալորիայի կենդանի լեզու: Առաջին տարում նրանց թիվն ընդամենը երկուսն էր, որը տարիների ընթացքում դարձավ 12, 22, 52 և այսպես շարունակ: Առ այսօր այն աշակերտները, որոնք ավարտում են միջնակարգ դպրոցը՝ կարող են հայերենը ներկայացնել որպես առաջին օտար լեզու: Սա մեծ հաջողություն էր հայոց լեզուն տարածելու և ընդունելու որպես կենդանի լեզու՝ Ֆրանսիայում գործածվող լեզուների մեջ:
Հայերենի դասընթացը տևում է 3 տարի, շաբաթական 3 դասաժամ: Աշխատանքս հետաքրքիր էր, մեծ եռանդով էի աշխատում և փորձում էի առավելագույնս ներկայացնել հայերենի արժեքները, նրա պատմությունը, քաղաքակրթությունը:
Դասավանդման 40 տարիների ընթացքում ուսանողներ եմ ունեցել աշխարհի տարբեր երկրներից: 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժից հետո, երբ ամենուր խոսվում էր Հայաստանի մասին, ավելի մեծ հետաքրքություն առաջացավ հայերենի նկատմամբ:
Ուսանողների մեծամասնությունը ծագումով հայեր էին, թեև այս բառն ինձ մի քիչ խրտնեցնում է: Ի՞նչ է նշանակում ծագումով հայ: Այն, որ քո հայրերը, պապերը հայ են եղել և դու ժառանգել ես նրանց ազգանունը: Ազգանունը նշում է քո պատկանելիությունը, բայց դա բավական չէ ազգային պատկանելիության զգացում ունենալու համար: Վերջինիս համար պետք է արժեքները իմանալ՝ լեզվական, պատմական, մշակութային: Եթե ո´չ, ապա այն ազգային պատկանելիություն չի կարելի համարել: Ապրել ազգային կյանքով, մասնակցել Սփյուռքում տեղի ունեցող ազգային իրադարձություններին. ծագումով հայերը չունեն այդ ամենը:
Արդեն 10 տարի է՝ թոշակի եմ անցել: Համալսարանում իմ աշխատանքը շարունակում է հայ միջնադարյան ճարտարապետության հայտնի մասնագետ Պատրիկ Տոնապետյանը, որը բազմաթիվ գրքերի հեղինակ է, որոնք վերաբերում են մեր միջնադարյան կոթողներին: Նա եղել է նաև իմ առաջին ուսանողներից մեկը, ե´ս եմ նրան հայոց այբուբենը սովորեցրել հեռավոր՝ 1972 թվականին:
– Պարո´ն Մերկերյան, մանկավարժական գործունեությանը զուգահեռ Դուք զբաղվել եք նաև արդի գրական հայերենի երկու տարբերակների բառակազմական խնդիրների, բառակերտման գործընթացի ուսումնասիրությամբ:
– Քանի որ տիրապետում եմ և´ արևելահայերենին, և´ արևմտահայերենին, ինձ համար հեշտ էր համեմատել արդի հայերենի զարգացման միտումները՝ երկու լեզվաճյուղերի միջև: Այդ առիթով գրել եմ մոտ 30 հոդված, որտեղ ուսումնասիրել եմ արևելահայերենի օգտագործումը արևմտահայ միջավայրում և հակառակը:
Տարիների ուսումնասիրության ընթացքում այն մտքին եմ հանգել, որ արևելահայերենն ուժեղ ազդեցություն ունի արևմտահայերենի վրա, անգա´մ Սփյուռքում: Նկատել եմ, որ արևմտահայերենին տիրապետող մարդիկ երբ գալիս են Հայաստան, զարմանալիորեն շատ արագ սկսում են արևելահայերեն խոսել: Երբ, օրինակ, արևելահայ լեզվի կրողն է գալիս Ֆրանսիա, շարունակում է խոսել արևելահայերեն, այլ ո´չ թե արևմտահայերեն:
Մի քանի տարի առաջ Երևանում կազմակերպված Ջահուկյանական ընթերցումների ընթացքում հանդես եկա մի զեկույցով, որտեղ փաստերով ներկայացրի, թե ինչպես է արևելահայերենը մտնում արմտահայերենի օգտագործման ոլորտ: Երբ ասում եմ արևմտահայերենի օգտագործման ոլորտ, հասկացե´ք, որ դրանք շատ սահմանափակ ոլորտներ են, որովհետև բոլոր մշակութային միությունների, կազմակերպությունների ժողովները կատարվում են ֆրանսերեն: Արևմտահայ փոքրամասնության ղեկավարներից շատերն այսօր, դժբախտաբար, չեն տիրապետում արևմտահայերենին, ինչը դժվարեցնում է հայերեն ժողովներ անցկացնելը: Վերջերս, օրինակ, Մարսելի Մայր տաճարում եկեղեցու տարեկան ժողովն էր: Բոլորը խոսեցին ֆրանսերեն, բացի Տեր Արամից, որը եկեղեցու հոգևոր հովիվն է:
1991-92 թվականներին հիմնադրեցի Արևմտահայ աշխարհաբարի եզրաբանական խորհուրդը, որն իր գործունեությունը շարունակեց մոտ 10 տարի: Վերջինիս հիմնականում զբաղվում էր ուղեցույցներ հրատարակելով: Հրատարակեցինք 4 ուղեցույց, որոնցից յուրաքանչյուրը պարունակում էր տարբեր ոլորտներին պատկանող բառապաշար: Ուղեցույցները բավականին հաջողություն ունեցան:
– Հայերենին նվիրված ուսումնասիրություններին զուգահեռ Դուք նաև ինքնությանը վերաբերող աշխատություն եք հրատարակել:
– Երկու տարի առաջ հրատարակեցի «Հայոց ինքնության 12 սյուները» ֆրանսերեն աշխատությունը: Երկար մտածելուց, որոնումներից հետո եկա այն եզրահանգման, որ մեր պատմության ընթացքում տեղի ունեցած միայն 12 կարևոր իրադարձություններ, մարդիկ են, որոնք կազմում են հայոց ինքնության հենասյուները:
Գիրքը մեծ հաջողություն ունեցավ: Իրականում, երբ հայ գրականությանը, պատմությանը վերաբերող գրքեր են հրատարակվում, շատ քիչ են վաճառվում: Նախ հայ համայնքն այնքան էլ ընթերցող չի, մյուս կողմից ֆրանսիացիներին այնքան էլ չեն հետաքրքրում այդ հարցերը: 1000-ից ավելի գիրք վաճառվեց, հրատարակիչն անգամ կատակով ասաց, թե՝ քո գրքի շնորհիվ միայն սկսեցի դրամ շահել:
Կարծում եմ, որ աշխատությունում ներառված յուրաքանչյուր սյուն համապատասխանում է համայն հայության արժեքներին, որտեղ էլ նա գտնվի: Հայկ Նահապետ, Տիգրան Մեծ, Ավարայրի ճակատամարտ, լեզու՝ որպես հայ ինքնության խորհրդանիշ, կրոն, Հայոց ցեղասպանություն, Սայաթ-Նովա, Կոմիտաս, Սարդարապատի ճակատամարտ և Առաջին Հանրապետության հիմնադրում և այլ կարևոր դեպքեր ու դեմքեր:
Շատ օգտակար գիրք է հատկապե´ս ֆրանսահայ երիտասարդի համար, որպեսզի իմանա՝ ինչի վրա է հիմնված հայոց ինքնության սյունը, ինչ է նշանակում հայ լինել: Հատկապես, որ այդ հարցը հաճախ են տալիս Ֆրանսիայում՝ ի՞նչ է նշանակում հայ լինելը, ո՞վ է հայ, ո՞վ՝ ոչ, հայերեն չիմացողը կարո՞ղ է իրեն հայ համարել և այլն:
– Լեզուն՝ որպես հայ ինքնության խորհրդանիշ (ինչպես ինքներդ նշեցիք), որքանո՞վ է կարևոր ինքնության պահպանման համար:
– Մայրենիի իմացությունն անհրաժեշտություն է: Այն մարդիկ, որոնք համայնքում զբաղվում են ակտիվ գործունեությամբ, բայց հայերեն չգիտեն՝ կաղ են (գուցե խոսքերս մի քիչ խիստ են հնչում), չունեն մուտք դեպի հայոց քաղաքակրթություն: Երբ Սայաթ-Նովա են լսում, ոչինչ չեն հասկանում, չեն զգացվում: Իմ կարծիքով հայերեն իմացությունը կարևորագույն պայմաններից մեկն է իրեն հայ զգալու համար:
Չեմ կարող ասել, որ հայերեն չիմացողը հայ չի, բայց ինձ թվում է, որ հայերենի իմացությունն ամենամեծ, ամենաանհրաժեշտ պայմանն է հայ լինելու:
– Պարո´ն Մերկերյան, կրթության ասպարեզում մեծ ծառայություններ մատուցելու համար աշնանը պարգևատրվել եք Ֆրանսիայի պետության կողմից: Նախ շնորհավորում ենք պատվավոր տիտղոսի առիթով և ցանկանում՝ մի փոքր մանրամասնություններ ներկայացնել:
– Շնորհակալությո´ւն: Պարգևը, որը ստացել եմ, կոչվում է «Ակադեմիական դափնիներ»: Ֆրանսիայի կրթության և գիտության նախարարության կողմից տրվում է այն մարդկանց, որոնք մեծ ծառայություններ են մատուցել կրթության ասպարեզում:
Ինքս այդ կոչմանն եմ արժանացել մանկավարժական գործունեության, հայոց լեզուն ֆրանսիական, համալսարանական միջավայրում զարգացնելու համար:
Հետաքրքիր է, որ արարողության ընթացքում կրծքանշանը քեզ հանձնում է այն մարդը, որն արդեն ունի այդ պարգևը: Ի ուրախություն ինձ, պարգևն ինձ հանձնեց Պրովանս համալսարանի նախկին ռեկտորներից մեկը, ծագումով հայ Պոլ Կաֆթանջյանը, որի հետ ճանապարհորդել ենք Հայաստան դեռ 1994 թվականին, երբ Պրովանս համալսարանի և ԵՊՀ-ի միջև ստորագրվեց փոխհամագործակցության հուշագիր, ինչի շնորհիվ առ այսօր պահպանվում են կապերը երկու երկրների համալսարանների միջև:
– Ասացիք, որ մանկավարժական գործունեության ընթացքում փորձել եք Ձեր ուսանողներին փոխանցել հայերենի արժեքները: Ձեր կարծիքով ո՞րն է հայոց լեզվի ամենամեծ արժեքը:
– Ես 5 լեզու գիտեմ, ինչն էլ օգնում է, որպեսզի արժևորեմ իմ մայրենին՝ հայերենը, ինչպես այն արժևորել են շատ հայտնի լեզվաբաններ, օրինակ՝ Անտուան Մեյեն:
Հայերենը նուրբ լեզու է, հայախոս մարդիկ շատ հեշտությամբ են արտասանում այլ լեզուների հնչյունները, որովհետև հայերենը շատ հարուստ հնչյունական համակարգ ունի: Երբ որևէ հայ խոսում է անգլերեն, արաբերեն կամ ռուսերեն, նրա օտար լինելն ավելի քիչ է զգացվում, որովհետև նա վարժված է այդ լեզուներին բնորոշ բոլոր հնչյուններին: Բառապաշարի հարստությունը ևս իր տեղն ունի:
Ինքս ինձ հաճախ եմ հարց տալիս՝ ինչպե՞ս բացատրել, որ հայ ազգը գոյատևել է 2000-2500 տարի: Մեր տարածաշրջանում ապրող քանի-քանի ազգեր այսօր միայն պատմության դասագրքերի մեջ են մնացել, իսկ մենք՝ կորցրել ենք պետականություն, փոթորիկների միջով ենք անցել, սակայն շարունակում ենք ապրել:
Ո՞րն է պատճառը, որ շատ ազգեր ու պետություններ փորձել են նվաճել, ենթարկել իրենց, բայց մենք մնացել ենք: Ինչո՞ւ: Պատասխանը շատ պարզ է. հայ ազգի յուրահատուկ հատկություններից է փոխանցումը, ազգային ավանդությունները, լեգենդները, հիշողությունը մի սերնդից մյուսը փոխանցելը, ինչը և փրկել է մեր ժողովրդին ձուլվելուց: Իմ ուսանողներին հաճախ էի «Սասուցի Դավիթ» էպոսի օրինակը բերում. մոտ 1000 տարի բանավոր փոխանցվելուց հետո Սրվանձտյանը գրի է առել այն միայն 1873 թվականին:
Երկրորդ արժեքը կրոնն է, եթե չընդունեինք քրիստոնեություն, դժվար է ասել՝ հիմա ուր կլինեինք: Կղզու նման է ապրել մեր ազգը՝ շարունակելով պայքարել, պահպանել իր ինքնությունը:
Այսօր էլ է այդպես, պայքարում ենք Հայաստանի Հանրապետության պահպանման, զարգացման համար: Հայ ժողովրդի ճակատագիրն անընդհատ, սերնդեսերունդ պայքարելն է. պայքարել իր ինքնության համար, պաշտպանել իր արժեքները՝ լեզվական, պատմական, մշակութային, որպեսզի կարողանանք ապրել և հաջորդ սերունդներին փոխանցել մեր արժեքները:
– Պարո´ն Մերկերյան, այժմ ի՞նչ աշխատանքով եք զբաղված:
– Նախաձեռնել եմ մի աշխատություն, որի թեման, մտահոգությունը Հայկական սփյուռքի կյանքն ու նրա հարատևության պայմանները ուսումնասիրելն է: Այն սփյուռնքերի, որոնք ժամանակին բավականին զարգացած են եղել, սակայն տարիների ընթացքում մարել են, կորչել: Իմ ապագա գրքում ցանկանում եմ ներկայացնել այդ համայնքների (Եթովպիա, Հնդկաստան, Ղրիմ, Լեհաստան, Նոր Ջուղա) պատմությունը՝ կազմավորումը դարեր առաջ, զարգացման փուլերը և դանդաղ կազմալուծումը: Տարբեր գաղութների քայքայման, գրեթե անհետացման պատճառները տարբեր են, տեղում մնում են միայն ժամանակին կառուցված եկեղեցիները, մատուռներն ու որոշ հուշարձաններ:
Օրինակ՝ լավ կազմակերպված համայնքներ ենք ունեցել Եթովպիայում, Հնդկաստանում, Ղրիմում, Լեհաստանում, Նոր Ջուղայում, որոնք, սակայն, ժամանակի ընթացքում մարել են կամ թուլացել: Եվթովպիայում, օրինակ, 2500 հայ է ապրել, այսօր մնացել է միայն 40-ը: Լեհաստանում բոլորովին վերջերս տոնում էին հայերի ներկայության 650-ամյակը, իսկ այսօր այդ երկրում գրեթե հայ չի մնացել:
Անգամ այսօրվա ամենահզոր սփյուռnքերը, գուցե, հետագայում մարեն: Իսկ պատճառները շատ են՝ խառնամուսնություններ, լեզվի նահանջ և այլն: Ի վերջո, Սփյուռքի կյանքը կախում ունի նաև տեղական, ընդունող երկրի վերաբերմունքից:
Ինչքան էլ դժվար է, բայց պիտի խոստովանենք, որ Սփյուռքը կամ սփյուռքները հավիտենական չեն և որքան շատ մերվեն տեղական հասարակության մեջ, այնքան կորցնելու շանսերը մեծ են: Ասել է թե՝ Սփյուռքը հարատև չի, նրա ապագան վտանգի տակ է:
Իմ գրքում փորձում եմ Հայկական սփյուռքի 5 օրինակ ցույց տալ, երբ երբեմնի ծաղկուն համայնքներից այսօր մնացել են միայն եկեղեցիները:

Знание армянского языка является важнейшем условием сохранения армянства. Роберт Тер-Мергерян
Профессор Роберт Тер-Мергерян, филолог, лингвист, литературовед и профессор филологических наук, недавно был удостоен награды – Орден «Академических пальм» Министерства образования Франции за достижения в области образования и развития армянского языка во Франции.
В связи с этим, представляем интервью «Hayern Aysor» с Робертом Тер-Мергеряном.
– Недавно мне исполнилось 80 лет. За эти годы, у меня было много радостных и порой грустных моментов, различных встреч, многие из них ушли в небытие, но многие навсегда останутся со мной.
В моей жизни случилась необычная встреча, которая проложила мне дорогу в будущее. После окончания Ереванского государственного университета, я продолжил обучение во французском университете Прованса, как рускоязычный студент, где познакомился с известным лингвистом Полем Гарде. �?менно он проложил мне дорогу в университетскую среду (став руководителем моей докторской работы и пять лет спустя, был членом комиссии, когда я защищал свою вторую научную работу). По его совету я начал преподавать уроки армянского языка в университете. Поскольку студенты заинтересовались этим предметом, курсы стали всесторонними, а количество часов увеличилось.
На самом деле, преподавание нового предмета в университете Франции является довольно-таки трудным делом, так как необходимо показать значимость этого языка, культуры, истории, и в какой степени это будет интересно для студентов.
Со временем, мне удалось сделать мой предмет не только значимым и интересным, но также, много лет спустя я смог открыть кафедру армянского языка в Университете Прованса – первую кафедру во Франции и в университетской среде.
За эти годы я получил звание профессора, руководил научными исследованиями. Около 40 лет я преподаю восточно-армянский язык в университете.
До того, как я начал преподавать армянский язык в Университете Прованса, во Франции он не имел никакого статуса, даже не был принят как язык меньшинства. После того, я начал свою работу в университете, министерство образования Франции приняло, что армянский язык также может считаться предметом бакалории (это – выпускные экзамены во французской средней школы). Я помню, что в 1971-72 годах даже французско-армянская пресса писала, что впервые есть кандидаты, которые являются живыми носителями армянского языка. Сначала, их было всего двое, а позже, их число достигло 12, 22, 52человек и так далее. На сегодняшний день, те ученики, которые оканчивают среднюю школу, уже представляют армянский язык в качестве иностранного языка. Это стало большим достижением в деле распространения и принятия армянского языка среди используемых во Франции языков.
Курс армянского языка – 3 года, по 3 часа в неделю. Моя работа очень интересна, я работаю с большим энтузиазмом и стараюсь максимально преподнести ценность армянского языка, его историю и культуру.
За 40 лет преподавательской деятельности у меня были студенты из разных стран мира. После Спитакского землетрясения в 1988 году, когда повсюду говорили об Армении, возникла волна большого интереса к армянскому языку.
Большинство студентов –армяне по происхождению, хотя это представление для меня немного коробит. Что значит по происхождению армяне? Ваши отцы и деды были армянами, и вы унаследовали их фамилию. Фамилия указывает на вашу принадлежность к определенной нации, но этого не достаточно. Для того, чтобы быть армянином нужно знать на язык, исторические и культурные ценности своего народа. Без этого, невозможно считать себя армянином. Чтобы принадлежать к этому народу, надо, принимать участие в национальных мероприятиях, происходящих в диаспоре. А здесь, армяне не имеют такой возможности.
Я на пенсии уже десять лет. Мою работу в университете продолжает известный армянский архитектор Патрик Тонапетян, который является автором многочисленных книг о наших средневековых памятниках. Он также был одним из моих первых учеников, и я научил его армянскому алфавиту в далеком 1972 году.
– Господин Мергерян, наряду с педагогической деятельностью вы также участвовали в изучении проблем словообразования в двух направлениях современного литературного армянского языка.
– Поскольку я владею и восточноармянским, и западноармянским языками, то мне было легко сравнить тенденции современного армянского языка между двумя этими направлениями. В связи с этим, я написал около 30 статей, в которых изучил использование восточноармянского языка в среде западноармянского и наоборот.
За годы изучения языка, я пришел к выводу, что восточноармянский язык оказывает сильное влияние на западноармянский, даже в диаспоре. Я заметил, что люди, говорящие на западноармянском языке приехав в Армению, очень быстро учатся говорить на восточноармянском. Если, например, носитель восточноармянского языка приезжает во Францию, он продолжает говорить на своем языке, а не на западноармянском.
Несколько лет назад, в ходе Джахукских чтений в Ереване, я выступил с докладом, в котором на основании фактов представил изучение о том, как восточноармянский язык входит в область использования западноармянского языка. Когда я говорю об использовании западноармянского языка, мы понимаем, что это очень ограниченная область, так как все встречи и мероприятия проводятся на французском языке. Многие руководители западноармянских общин к сожалению, не владеют этим языкомв должной степени, что безусловно затрудняет проведение собраний на армянском языке. Недавно, например, состоялось ежегодное церковное собрание в Марсельском соборе. Все говорили по-французски, кроме Тер-Арама, который является духовным пастырем церкви.
В 1991-92 гг. я основал Западноармянский терминологический совет диалектов, который развивал своэ деятельность на протяжении около 10 лет. В основном, он занимался изданием методических руководств. Мы опубликовали 4 методических руководства, каждое из которых содержит словарь различных диалектов. Это имело довольно-таки большой успех.
– Параллельно с исследованиями, посвященными армянскому языку, вы также имеете научную работу по индентичности.
– Два года назад я опубликовал книгу «12 столпов армянской идентичности» на французском языке. После долгого изучения вопроса и раздумий я пришел к выводу, что в нашей истории было 12 важных событий или людей, которые стали столпами армянской идентичности.
Книга имела большой успех. На деле, публикуемые книги об армянской литературе, истории и культуре не пользуются здесь большой популярностью. Во-первых, армянская община не является настолько читающей, а с другой стороны, сами французы не интересуются этими вопросами. Но, было распродано более 1000 книг, а мой издатель даже пошутил, что только благодаря моей книге, он начал зарабатывать деньги.
Я считаю, что каждый столп, описанный в работе, соответствует ценностям всех армян, где бы они ни находились: Айк Наапет, Тигран Мец, Аварийская битва, язык как символ армянской идентичности, религия, геноцид армян, Саят-Нова, Комитас, битва при Сардарапате и основание Первой республики и другие важные события и личности.
Это очень полезная книга, особенно для французско-армянской молодежи, с ее помощью они смогут познать на чем основывается армянская идентичность, что значит быть армянином. Во Франции, часто задают этот вопрос- что значит быть армянином? Кто может считаться армянином, а кто нет? Кто не говорит по-армянски, может считать себя армянином?
– Насколько важен для сохранения идентичности язык как символ армянства ?
– Знание родного языка является необходимостью. Те люди, которые активны в обществе, но не не очень хорошо говорят по-армянски, к сожалению не могут быть полностью сопричастны к армянской культуре (может мои слова звучат несколько жестоко..). Когда они слушают Саят-Нова, они ничего не могут понять и прочувствовать. На мой взгляд, знание армянского языка является одним из важнейших условий для ощущения себя армянином.
Не могу утверждать, что тот, кто не знает армянский, не может являться армянином, но мне кажется, что знание армянского языка является наиболее важной предпосылкой для того, чтобы стать армянином.
– Господин Мергерян, осенью года вы были награждены французским правительством за достижения в области образования и развития армянского языка во Франции Орденом «Академических пальм». Прежде всего, мы поздравляем вас с почетным званием и просим представить подробности.
– Спасибо! Награда, которую я получил, называется «Академические пальмы». Французское министерство образования и науки удостаивает этого звания тем людям, которые внесли значительный вклад в области образования.
Я был удостоен этого звания за педагогическую деятельность, развитие армянского языка во Франции ив частности, университетской среде.
Замечу, что во время церемонии орден вы получаете от рук такого же лауреата, у которого уже есть орден. Я был горд получить награду от одного из бывших ректоров Университета Прованса, армянина Пола Кафтанджяна, с которым мы посетили Армению в 1994 году, когда подписали Меморандум о взаимном сотрудничестве между Университетом Прованса и ЕГУ, благодаря чему, отношения между университетами двух стран стали еще более тесными.
– Вы сказали, что в ходе своей педагогической деятельности вы пытались донести до ваших студентов ценность армянского языка. Какова, на ваш взгляд, самая большая ценность армянского языка?
– Я владею 5 языками, что помогает мне лучше понять ценность моего родного языка –армянского. Также, как многие известные лингвисты обозначали его ценность, в их числе например Антуан Мейн.
Армянский язык – тонкий язык, армяноязычные люди легко воспроизводят звуки других языков, так как у армянского очень богатая фонетика. Любой армянин, говоря на английском, арабском или русском, может с легкостью произносить слова, при этом абсолютно не будет чувствоваться его диалект, так как он привык ко всем звукам этих языков. Богатый словарный запас, тоже сыграл свою роль.
Я часто задаюсь вопросом, как армянская нация смогла просуществовать 2000-2500 лет? Многие народы, проживающие в нашем регионе, сегодня остались лишь на страницах учебников истории, а мы, утратив государственность, пережив многие потрясения, и сегодня продолжаем существовать.
В чем скрывается причина того, что несмотря на то, что многие народы и государства пытались сломить и покорить нас, мы все еще существуем ? Ответ прост. Одним из уникальных особенностей армянского народа является передача национальных традиций, легенд и обычаев из поколения в поколение, что спасло нас от уничтожения как нацию. Моим ученикам я часто привожу пример эпоса «Сасунци Давид». Приблизительно 1000 лет он передавался из уст в уста, а Срвандзтян письменно оформил его только в 1873 году.
Вторая ценность – наша религия, если бы мы не приняли христианство, трудно сказать, где бы мы сейчас находились. Наш народ, выжил благодаря своей обособленности и борьбе за сохранение своей идентичности.
�? сегодня мы боремся за сохранение и развитие Республики Армения. Судьба армянского народа заключается в постоянной борьбе за свою идентичность, защищая свои ценности, историю и культуру, передаваяя свои традиции следующим поколениям.
– Господин Мергерян, над чем вы сейчас работаете ?
– Сейчас я занимаюсь одним исследованием, которое заключается в изучении жизни армянской диаспоры и условий ее выживания. В частности, тех диаспор, которые в свое время были довольно развиты, но к сожалению, в течении нескольких лет расформировались. В своей будущей книге я хочу представить историю этих общин (Эфиопия, �?ндия, Крым, Польша, Новая Джуга), их формирование, этапы развития и процессы медленного распада. Причин тому несколько, и все они различны для разных общин. Многие из них распались, оставив после себя лишь церкви, часовни и некоторые памятники.
Например, у нас были хорошо организованные общины в Эфиопии, �?ндии, Крыму, Польше и Новой Джуге, но, с течением времени, они распались или ослабили свои позиции. Например, в Евфиопии проживало 2500 армян, а сегодня осталось только 40. В Польше, еще недавно отмечали 650-летие армянской общины, а сегодня в этой стране почти не осталось армян.
Даже самые мощные общины на сегодняшний день не застрахованы от этого в будущем. Есть много причин для этого- смешанные браки, языковые преграды и так далее. Конечно, на жизнь диаспоры большое влияние оказывает и местный менталитет данной страны.
Как бы нам ни было трудно, но мы должны признать, что диаспора не вечна, и чем более она интегрирована в местное сообщество, то тем больше увеличиваются шансы ее потерять. Этим, мы хотим сказать, что диаспора не вечна, а ее перспективы туманны.
В своей книге я хочу показать пять примеров армянской диаспоры, в которых, от некогда расцветающей общины, на сегодняшний день остались только лишь церкви.