«Անկախությունն է նաև մեզ Հայրենիք կանչում».ավստրալահայ երգիչ
Ավստրալահայ երգիչ Գառնիկ Պետրոսյանը ծնվել է Իրաքում: 1971 թվականին ծնողների հետ տեղափոխվել է Ավստրալիա: Ապրելով Սիդնեյում՝ նա, միևնույն է, հոգեկան հանգստություն փորձել է գտնել հայրենի հողում և ժողովրդական այն երգերում, որոնք երկար տարիներ կատարում է:
Գառնիկ Պետրոսյանը «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացրեց նաև ընտանիքի հետ հնարավոր հայրենադարձության լուրը, որի մասին, և ոչ միայն, զրուցեցինք նրա հետ:
– Գառնի՛կ, Դուք հաճա՞խ եք Հայաստան այցելում, և այս անգամ ի՞նչն առիթ հանդիսացավ կրկին Հայրենիք գալու:
-Հայաստան ամեն տարի գալիս եմ զբոսաշրջության նպատակով: Այնպես եմ կազմակերպում գործերս, որ սեպտեմբերի 21-ին՝ ՀՀ անկախության օրը, Հայրենիքումս գտնվեմ և վայելեմ ամենուր թևածող տոնական մթնոլորտը: Միշտ ժպիտով եմ հիշում 2008 թվականին ընտանիքիս հետ առաջին անգամ Հայաստան գալը, որը մեզ համար երազանք էր թվում: Բախտորոշ դարձած այցելությունից հետո սկսեցինք ավելի հաճախակի գալ:
Տաս տարիների ընթացքում Հայաստանում մեծ փոփոխություններ եմ նկատել, հատկապես՝ Երևանում. քաղաքը զարգացել և ավելի բարեկարգ է դարձել, ժողովրդի աչքերում վերականգնվել է ժպիտը, ապագայի հանդեպ հույսն ու հավատը:
Իսկ այս այցելությունն ավելի հեռանկարային բնույթ ունի. ցանկանում ենք ընտանիքով հայրենադարձվել: Այս օրերի ընթացքում ուսումնասիրեցինք մեր շրջապատը, Հայաստանի ներկայիս իրավիճակը՝ հասկանալու, թե տեղափոխվելուց հետո ինչ պայմաններում պետք է ապրենք: Հուսով եմ՝ ամեն ինչ բարեհաջող կընթանա և կկարողանանք իրականացնել մեր կարևոր որոշումը:
-Ինչու՞ եք որոշել հայրենադարձվել:
-Մեզ համար Հայաստանը եղել և մնում է վերջնական այն հանգրվանը, որտեղ, վաղ թե ուշ, վերադառնալու ենք: Այստեղ մեզ երբեք խորթ չենք զգում, մարդիկ ջերմ են ու սրտաբաց: Իհարկե, երկար տարիներ ապրել ու կայացել եմ Սիդնեյում, բայց այն իմ Հայրենիքը չէ. օտարության զգացողությունը միշտ ուղեկցում է ինձ: Ահա այս հանգամանքներն էլ վերադառնալու շարժառիթ են դարձել:
Անկախությունն է նաև մեզ Հայրենիք կանչում: Առհասարակ, Սփյուռքում անկախության լուրը մեծ խանդավառությամբ ընդունեցինք, շատ սփյուռքահայեր սկսեցին իրենց հայացքը  դեպի Հայրենիք ուղղել:
Ավստրալիայում ծնված տղայիս էլ միշտ հորդորել եմ Հայաստան այցելել: Փոքր-ինչ ձգձգում էր, սակայն գալուց հետո հասկացավ, որ իզուր էր հապաղում: Նա սիրահարված է  Հայաստանին և ուզում է կրկին գալ:
Պետք է նաև նշեմ, որ հայերենը սովորելու և ազգային արժեքներին հաղորդակցվելու համար ծնողներս հայկական դպրոց են ինձ տարել, ծանոթացրել հայոց պամությանը և մշակույթին, որի միջոցով էլ կարողացա հավատարիմ մնալ արմատներիս:
-Վաղու՞ց եք երգում:
-Դեռ փոքրուց եմ հետաքրքրված եղել երգ-երաժշտությամբ, քանի որ մեծացել եմ  ազգային-ժողովրդական երգեր լսելով: Նկատելով երաժշտական ունակություններս՝ ընկերներս քաջալերեցին ինձ երգել: Հետևելով նրանց հորդորներին և միասին ստեղծելով «Արաքս» նվագախումբը՝ 1978 թվականին սկսեցի երգչի կարիերան:
Տարիների ընթացքում ավելի կատարելագործվեցի և հիմա երգում եմ ութ լեզվով: Բայց, իհարկե, գործունեությանս ընթացքում անդավաճան եմ մնում հայկական երգեր կատարելուն, որոնք իմ երգացանկի բաղկացուցիչ մասն են կազմում: Հիմնականում ժողվրդական երգեր եմ երգում, վերջին տարիներին հանդես եմ գալիս նաև էստրադային կատարումներով: Իտալական, արաբական, պարսկական փառատոների ժամանակ անպայման նաև հայերեն եմ երգում:
Ի դեպ, օտարները մեզ որպես հայկական նվագախումբ են ճանաչում: Նրանք շատ են սիրում հայկական երգերը. ելույթներից հետո մոտենում և գովեստի խոսքեր են ասում՝ նշելով, որ միշտ հաճույքով են լսում մեր կատարումները: Համայնքային միջոցառումներին նույնպես մասնակցում ենք, նաև երկու ալբոմ ունենք թողարկած:
Շատ եմ սիրում երգել.այն կյանքիս անբաժան մասն է կազմում:  Հոգեպես ինձ բավարարված եմ զգում, որ կարողանում եմ իմ կատարումներով մարդկանց ուրախություն պարգևել:

«Независимость зовет нас на Родину». Армянский певец из Австралии
Армянский певец из Австралии Гарник Петросян родился в �?раке. В 1971 году он вместе с родителями переехал в Австралию.
Живя в Сиднее, он все равно пытался найти духовный комфорт на родине и в тех народных песнях, которые он исполнял в течение многих лет.
В разговоре с «Hayern Aysor» Гарник Петросян  сообщил о возможной репатриация своей  семьи,  об этом и не только,  побеседовал  с ним наш корреспондент.
– Гарник, Вы часто посещаете Армению и что стало причиной посещения на этот раз??
– Я каждый год приезжаю в Армению как турист. Я специально организую свою работу таким образом,  чтобы 21 сентября,  в День независимости Армении я был здесь и наслаждался праздничной атмосферой. Я всегда с улыбкой вспоминаю 2008 год, когда  впервые со своей  семьей мы приехали в Армению,  тогда, нам это казалось несбыточной мечтой. После этого, мы уже стали чаще бывать здесь.
За последние 10 лет я заметил много преобразований в Армении, особенно в Ереване. Город улучшился, стал красивее, в глазах людей уже можно заметить улыбку, надежду и веру в будущее.
На этот  раз мой визит обусловлен реализацией дальнейших планов . Мы с семьей хотим обосноваться в Армении. За эти дни мы изучили  среду и те условия, в каких мы будем жить после переезда , текущую ситуацию в Армении,  Я надеюсь, что все сложится благоприятно, и мы сможем наконец-то реализовать пожалуй самое важное решение в нашей жизни.
– Почему  решили  вернуться ?
– Армения была и остается тем местом, куда мы рано или поздно  вернемся. Здесь мы никогда не были  иностранцами,  люди здесь  теплые и сердечные. Конечно,  я состоялся  и провел много лет  в Сиднее, но она не стала мне  родиной. Чувство , что я здесь чужой постоянно сопровождает меня. Эти обстоятельства стали мотивами моего решения  возврата на Родину.
Независимость также зовет нас на  Родину. Вообще, мы в диаспоре с большим энтузиазмом встретили известие о  независимости ,тогда  многие армяне в диаспоре обратили свой взор на Отчизну.
Я всегда предлагал моему сыну, который родился и вырос в Австралии,  посетить Армению. Он всегда воздерживался, но после посещения понял, что его опасения были тщетны. Он  влюблен в Армению и хочет еще раз посетить ее.
Хочу также сказать, что мои родители настояли на учебе в  армянской школе, где я изучал армянский  язык и смог приобщится к национальной культуре и  ценностям,  благодаря чему я смог остаться верным своим корням.
– Как долго Ве поете?
– Я с малых лет интересовался музыкой, так как я рос, в атмосфере народных песен. Видя мои увлечения и музыкальные таланты, мои друзья убедили меня начать  петь. Вместе мы в 1978 году создали ансамбль «Аракс», и я начал карьеру певца.
С годами я совершенствовал свои способности, и теперь я пою уже  на восьми языках. Я всегда остаюсь верным  армянским песням, которые являются неотъемлемой частью моего репертуара. В основном исполняю народные песни, но в последние годы также исполняю эстрадную музыку. Во время гастролей по �?талии, в Арабских странах и �?ране я также исполняю армянские народные песни.
Кстати, все  иностранцы знают нас как армянскую группу. Они очень любят армянские песни. После выступления они подходят к нам и передают слова благодарности, отмечая, что всегда с удовольствием слушают наши выступления. Мы также принимаем активное участие в различных мероприятиях армянской общины и даже уже выпустили  два альбома.
Я очень люблю петь. Это неотъемлемая часть моей жизни. Я чувствую себя духовно удовлетворенным, если я своими выступлениями  могу сделать людей хоть немного счастливыми .
– Есть ли в Ваших планах организовать  сольный концерт в Армении?
– У меня есть большое желание провести сольный концерт в Армении, я думаю, придет и этот день, это всего лишь вопрос времени.