Տեղի ունեցավ «Փրկության հրեշտակը» ներկայացումը՝ նվիրված ԱՀԱԸ-ի հիմնադրման 100-ամյակին
Սեպտեմբերի 25-ին Հայ Ավետարանչական կենտրոնում «Հավատի, սիրո և ծառայության 100 տարվա ժառանգություն» խորագրի ներքո տեղի ունեցավ Հայ Ավետարանչական ընկերակցության և Հայաստանյայց Ավետարանական եկեղեցու «Հայասա» թատերախմբի՝ Ցեղասպանության տարիներին հայ ժողովրդի փրկության համար նահատակված վերապատվելի Հովհաննես Էսքիջյանի հիշատակին  նվիրված «Փրկության հրեշտակը» ներկայացումը, որը նվիրված էր Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցության (ԱՀԱԸ) հիմնադրման 100-ամյակին:
«Հայերն այսօր»-ի տեղեկացմամբ, ԱՀԱԸ-ի մամուլի քարտուղար Անդրանիկ Մարդոյանը բացման խոսքում նշեց, որ ներկայացման սցենարը հիմնականում գրվել է գերմանացի հեղինակ Հիլմար Կայզերի «Դեյր Էզ-Զորի  խաչուղիներում: Մահ, վերապրում և ընդհատակյա մարդասիրական դիմադրություն Հալեպում 1915–1917 թթ» գրքի հիման վրա, որը հեղինակի՝ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ անկախ հետազոտությունների արդյունք է:
Ներկայացման ավարտին Հիլմար Կայզերն իր խոսքում ընդգծեց, որ տպավորված է  «Փրկության հրեշտակը» ներկայացումից և հավելեց, որ վերոնշյալ գիրքը քսան տարի առաջ գրելով՝  փորձել է մարդկությանը ներկայացնել Հովհաննես Էսքիջյանի՝ Հալեպում ծավալած բարեգործական, մարդասիրական վեհ աշխատանքները և ցույց տալ նրա քրիստոնեկան հավատը, որն էլ դարձել է օրհասական վիճակում գտնվող հայ ժողովրդին օգնության ձեռք մեկնելու շարժիչ ուժը:
Հոբելյանական երեկոն ամփոփեց Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցության գործադիր տնօրեն Զավեն Խանջյանը,  ով մասնավորապես ասաց. «Այս օրերին Հայաստանում նշում ենք ԱՀԱԸ-ի 100-ամյակը: Ավետարանչականը ստեղծվեց Վերապատվելի Հ. Էսքիջյանի նման հոգևոր հովիվների և սրտի զգացումների մեծ գանձ ունեցող աշխարհականների կողմից: Մենք ծնվել ենք Հալեպում, Վեր. Հ.Էսքիջյանի կողմից փրկված երեխաներն են եղել մեր ծնողները:  Մենք այսօր հիշում ենք նաև Վեր. Ահարոն Շիրաճյանին, Հրանդ Կյուզելյանին, ովքեր նույնպես հազարավոր երեխաների կյանք փրկեցին՝ դառնալով բազում մարդկանց կյանքի աղբյուրը: Վեր. Էսքիջյանը վստահ էր, որ Ցեղասպանությունից հետո վերապրող հայ որբերը, փոքրաթիվ ուսուցիչները, բժիշկներն ու այլ մտավորականներ հնարավորություն էին տալու հայությունը կրկին վեր հառնելու»:
Հավելենք, որ հանդիսատեսի շարքերում ներկա էին նաև Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցության Հայաստանի ներկայացուցիչ Հարութ Ներսեսսյանը, Հայ Ավետարանական համաշխարհային խորհրդի գործադիր տնօրեն Վեր. դոկտ. Վահան Թութիկյանը, Վերապատվելի Հովհաննես Էսքեջյանի թոռը՝ Մարտին Էսքեջյանը, ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ  Ռուբեն Սաֆրաստյանը, Հայոց ցեղասպանության թանգարանինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը, դասախոսներ, հյուրեր արտերկրից, հասարակական, միջազգային կազմակերպություններից, եկեղեցականներ տարբեր կառույցներից, հայ ավետարանական միությունների նախագահներ, եկեղեցական առաջնորդներ:

Состоялся спектакль «Ангел спасения», посвященный 100-летию основания АМОА
25-го сентября в Армянском Миссионерском Обществе в Америке  состялся спектакль под названием «100 летнее наследие  служению веры и  любви» при участии  труппы “Айяз” из Миссионерской церкви в Армении и членов АМОА. Спектакль посвящен памяти  преподобного Оганеса Эскеджяна, который погиб мученеческой смертью за спасение армянского народа во время геноцида и  100-летию Армянского Миссионерского Общества Америки ( АМОА ).
Как сообщает «Hayern Aysor»,  пресс-секретарь АМОА Андраник Мардоян в соем вступительном слове отметил, что  сценарий был написан немецким автором Гилмар Кайзером по книге основанной на независимых исследованиях о Геноциде армян -«На перекрестке Дейр-эз-Зора. Смерть, воскресение и  гуманитарное сопротивление в Алеппо в 1915-1917 гг. »
По окончанию спектакля, Гилмар Кайзер подчеркнул, что он  впечатлен постановкой спектакля «Ангел спасения» и добавил, что, написав эту книгу двадцать лет назад, хотел представить миру ту благотворительную и гуманитарную миссию в Алеппо, котоую проводил преподобный Оганес Эскиджян и показать его христианскую веру, которая стала движущей силой которая протянула рку помощи армянскому народу, во времена геноцида..
С заключительным словом на юбилейном вечере  выступил исполнительный директор Армянской миссионерской организации Америки Завен Ханджян, который сказал: «В эти дни мы в Армении отмечаем 100-летие АМОА. Миссионерскую церковь основали преподобный Оганес Эскеджян и и подобные ему преданные своему делу духовные настоятели с великими сердцами. Мы родились в Алеппо. Нашими родителями явлются те дети, которых спас Эскеджян. Сегодня мы вспоминаем также преподобных Агарона Шираняна, Гранд Кузекяна, которые спасли тысячи жизней тех, кто впоследствии подарил жизнь миллионам. Преподобный Эскеджян  был уверен, что армянские сироты, малочисленные учителя, врачи и представители интеллигенции пережившие геноцид, дадут  возможность армянскому народу нового расцвета
Добавим , что среди зрителей спектакля были также представитель АМОА в Армении Арут Нерсесян, исполнительный директор Всемирного Совета АМОА, доктор Ваан Тутикян, внук преподобного Оганеса Эскеджяна  Мартин  Эскеджян, директор института Востоковедения при НАА  Рубен Сафрастян, директор  Музея-института Геноцида в Армении Арутюн Марутян, преподаватели и гости из-за рубежа, а также представители неправительственных и международных организаций, священнослужители , главы армянских миссионерских обществ, предстоятели  церковей.