Հայրենիքին անհրաժեշտ է համայն հայության ներուժը. Մխիթար Հայրապետյան
«Հայերն այսօր»-ը ներկայացնում է ՀՀ սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանի խոսքը ՀՀ անկախության տոնի առթիվ.
Ջերմորեն շնորհավորում եմ մեզ բոլորիս Հայաստանի անկախության 27-րդ տարեդարձի առթիվ:
Անկախ պետականությունն ավելի քան 5 հարյուրամյակ նվիրական երազանք էր հայ ժողովրդի յուրաքանչյուր զավակի համար: Երազանք, որ մեր հերոսական նախնիների շնորհիվ իրականություն դարձավ մեկ դար առաջ, և այս տարի աշխարհասփյուռ հայությունը մեծ շուքով տոնում է Սարդարապատի և Բաշ-Ապարանի հերոսամարտերով կերտված Հայոց պետականության 100-ամյա հոբելյանը:
Հանուն Հայրենիքի մղված հերոսամարտերում մեր նախնիները հաղթանակեցին, քանզի գործեցին հստակ գիտակցությամբ՝ Հայոց պետականությունն է մեր ազգային ինքնության պահպանման և հարատևման միակ գրավականն ու երաշխիքը: Միայն անկախ պետականություն ունենալով, Հայրենի պետության շուրջ համախմբվելով՝ Հայը կարող է թևեր տալ համազգային երազանքներին ու նպատակներին:
Մեր նախնիները հաղթանակեցին, քանզի ստեղծված աշխարհաքաղաքական պայմաններում միակ ելքը սեփական ձեռքերով սեփական ճակատագիրը կերտելն էր:
Նույն տեսլականն էր առաջնորդում մեր պապերին ու հայրերին նախորդ դարի 90-ականներին, երբ իրենց կյանքի գնով մեզ վերադարձրին անկախ Հայրենիքում ապրելու և արարելու մեր իրավունքն ու արժանապատվությունը՝ այն ամրագրելով համաժողովրդական հանրաքվեի «այո»-յով:
Նույն համաժողովրդական կամքն ու վճռականությունը 27 տարի անց իրականություն դարձրեց ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունը՝ այս անգամ սեփական Հայրենիքում ժողովրդի սեփական իշխանությունը վերահաստատելու նպատակով:
Այսօր Հայաստանում լուրջ բարեփոխումների ժամանակաշրջան է: Հայրենի պետությունն ընթանում է ազատ, ժողովրդավար, իրավական պետություն դառնալու ճանապարհով:
Շոշափելի արդյունք ունենալու համար Հայրենիքին անհրաժեշտ է համայն հայության ներուժը՝ արդիական գաղափարների, տաղանդի, կարողությունների ներդրման ձևով:
Ուրեմն, եկե՛ք մեր ներդրումն ունենանք Հայրենիքի զարգացման գործում՝ նաև ապրելով և արարելով Հայրենիքում: Եկե՛ք մեր ողջ ներուժն օգտագործենք ի նպաստ Հայաստանի և Արցախի, եկե՛ք էլ ավելի ամրապնդենք կապն առ Հայրենիք, եկե՛ք դառնանք էլ ավելի հայակենտրոն՝ միասին կերտելով մեր երազանքի Հայաստանը: Հզոր Հայաստանի կերտմանը զուգահեռ մենք պետք է հաղորդակից լինենք Սփյուռքի խնդիրներին, համատեղ մշակենք լուծման տարբերակներ, խորացնենք կապը սփյուռքյան կառույցների հետ, ընդլայնենք համահայկական ծրագրերի մշակման և իրականացման գործում սփյուռքյան անհատների և կազմակերպությունների մասնակցության շրջանակը՝ ամրապնդելով և որակական նոր մակարդակի բարձրացնելով Հայրենիք-Սփյուռք գործակցությունը, քանզի ուժեղ է Հայաստանը, երբ ուժեղ է Սփյուռքը և ուժեղ է Սփյուռքը, երբ ուժեղ է Հայրենիքը:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիս համազգային այս մեծ տոնի առթիվ: Տոն, որ այս տարի, առավել քան երբևէ, լիարժեք իմաստ և բովանդակություն է ձեռք բերել՝ ընդգծելով մեր դարավոր երազանքի իրական նշանակությունն ու կարևորությունը:
Ուրեմն, կեցցե՛ հայ ժողովրդի միասնական կամքով արտահայտված անկախությունը:
Կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցեն Արցախն ու Սփյուռքը, կեցցենք մենք, որ ապրում և ապրելու ենք ազատ, անկախ և երջանիկ Հայաստանում:

Родина нуждается в потенциале армян мира. Мхитар Айрапетян
«Hayern Aysor» представляет речь министра Диаспоры РА Мхитара Айрапетяна по случаю Дня независимости РА.
Сердечно поздравляю всех нас с 27-й годовщиной независимости Армении !
Независимая государственность на протяжении более 5 веков была заветной мечтой каждого армянина. Мечта, которая воплотилась в реальность 100 лет назад, благодаря героическому сражению наших предков, и в этом году мы торжественно отметили 100-летие со дня битвы при Сардарапате и Баш-Апаране.
Наши предки одержали победу в героических боях за независимость нашей родины, так как они осознавали и были полны уверенности в том, что только сохраняя армянскую государственность мы сможем гарантировать сохранение и поддержание нашей национальной идентичности и всего нашего народа. �?мея только суверенное Государство и объединившись воедино, мы сможем воплотить в жизнь наши мечты и цели.
Наш народ смог победить, так как четко представлял себе , что единственный выход из сложившейся геополитической ситуации состоит в том, чтобы самостоятельно формировать судьбу своего народа.
Такое же видение будущего вдохновляло наших отцов и дедов, когда в 90-х годах прошлого века , они проголосовали на всенародном референдуме за суверенитет и тем самым, вернули нам право на независимую государственность .
Такое же стремление, решимость и воля через 27 лет привели к свершению ненасильственной, бархатной и народной революции, которая на этот раз была призвана восстановить власть собственного народа на своей Земле.
Сегодня Армения проходит через период серьезных реформ.Республика выбрала путь свободного, демократического и правового государства.
Для достижения ощутимых результатов мы нуждается в полноценном потенциале всех своих соотечественников – будь то в воплощении современных идей или применения своих талантов и способностей на благо Родины.
Давайте каждый из нас сделает свой вклад в развитие нашей Родины, в том числе живя и работая в Отчизне. Давайте внедрять весь наш потенциал на благо и Армении, и Арцаха, укрепляя наши связи с исторической Родиной, давайте объединимся и вместе создадим Армению нашей мечты. Вместе с тем, мы должны приобщаться к задачам диаспоры и совместно разрабатывать варианты их решения, укрепляя связи с организациями диаспоры, тем самым расширяя сферу деятельности диаспоры путем вовлечения частных лиц и организаций с целью укрепления сотрудничества в рамках Армения -Диаспора и поднять ее на качественно новый уровень . Ведь Армения сильна своей диаспорой, диаспора сильна своей Отчизной.
Еще раз поздравляю всех нас с этим великим национальным праздником. В этом году, праздник, более чем когда-либо, полон смысла и содержания, который подчеркивает значимость и важность нашей многовековой мечты.