«Վարդանանց ասպետներ» կազմակերպության պատվիրակությունն այցելեց սփյուռքի նախարարություն
Սեպտեմբերի 17-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ընդունեց ԱՄՆ-ի «Վարդանանց ասպետներ» կազմակերպության պատվիրակությանը՝ ավագ ատենապետ Գերի Զամանիկյանի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում էին Դրյու Զամանիկյանը, Սոնա Մանուելյանը, Էդուարդ Սանոսյանը, Սիլվիա Քալիշյանը, Ջեք և Եվա Մեմորյանները, Բարբարա Հարությունյանը, Լիլի Սարգսյանը, Նարինե Աղասարյանը և կազմակերպության հայաստանյան ներկայացուցիչ Գոհար Պալյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ սփյուռքի նախարարը կարևորեց «Վարդանանց ասպետներ» կազմակերպության հարյուրամյա հայանպաստ գործունեությունը: Նախարարը մասնավորապես նշեց. «Ուրախ եմ ծանոթության համար: Շնորհակալ եմ այն ամենի համար, որ անում եք հայ ազգի, Հայաստանի ու Արցախի համար: Հուսով եմ` համագործակցությունը կշարունակվի, կըդլայնվի ու առավել ակտիվ կդառնա: Հպարտությամբ պետք է նշեմ, որ փոխվել է մեր մոտեցումը սփյուռքին՝ ոչ միայն մենք ունենք սփյուռքի կարիքը, նաև սփյուռքը ունի Հայաստանի կարիքը»:
«Վարդանանց ասպետներ» կազմակերպության ավագ ատենապետ Գերի Զամանիկյանը շնորհակալություն հայտնեց նախարարին հանդիպման համար և հավելեց. «Ամերիկահայերը ողջունում են հեղափոխությունը Հայաստանում և շատ հպարտ են նոր Հայաստանով: Ուզում ենք աշխատել նոր կառավարության հետ: Մեզ համար մեծ պատիվ է ներկայանալ Ձեզ: Հայապահպանությունը առաջնահերթություն է մեզ համար: Սփյուռքում ձուլումը արագ և դյուրին է, որովհետև երիտասարդությունը օտար շրջանակի մեջ է գտնվում, կորցնում ենք լեզուն: Խառնամուսնությունները նույնպես քայքայում, թուլացնում են համայնքը: Սփյուռքում հայկական համայնքը հայ պահելու համար կարևոր է պահպանել լեզուն, մշակույթը, հավատքը, ընտանիքը: Սփյուռքը ուժեղ է Հայաստանով, Հայաստանը՝ Սփյուռքով»:
Քննարկվեցին լեզվի, մշակույթի, ինքնության պահպանությանն ուղղված ծրագրերին, ինչպես նաև՝ հայրենադարձությանը վերաբերող հարցեր: Նախարարը ներկայացրեց գերատեսչության անելիքները, ռազմավարությունը, անդրադարձավ «Քայլ դեպի տուն», «ներՈՒԺ» ծրագրերին, կարևորեց ակտիվ մասնակցությունը այդ ծրագրերին: «Վարդանանց ասպետներ» կազմակերպությունը հիմնադրվել է 1916թ., գրասենյակներ ունի ԱՄՆ-ում, Կանադայում, 2016թ.-ից նաև՝ Հայաստանում:

Делегация организации «Рыцари Вардананц» посетила Министерство Диаспоры
17 сентября министр диаспоры Мхитар Айрапетян принял делегацию организации США «Рыцари Вардананц» во главе с старшим председателем Гери Заманикяном. В составе делегации были: Дрю Заманикян, Сона Мануелян, Эдуард Саносян, Силвия Калишян, Джек и Ева Меморяны, Барбара Арутюнян, Лили Саргсян, Нарине Агасарян и представитель организации в Армении Гоар Палян. Приветствовав гостей, министр Диаспоры отметил важность столетней деятельности организации «Рыцари Вардананц», которая способствует развитию армянства.
Министр в частности отметила: «Очень рад нашему знакомству. Благодарен за все, что вы делаете для армянского народа, для Армении и Арцаха.Надеюсь, наше сотрудничество продолжится, расширится, став еще более тесным и активным.С гордостью должен отметить, что изменился наш подход к Диаспоре: не только мы нуждаемся в Диаспоре, но и Диаспора нуждается в Армении».
Старший председатель организации «Рыцари Вардананц» Гери Заманикяном выразил министру благодарность за встречу и добавил: «Армяне США приветствуют революцию в Армении и очень горды новой Арменией.Мы хотим работать с новым правительством. Для нас большая честь предстать перед Вами. Сохранение армянства является приоритетом для нас. Ассимиляция в Диаспоре происходит легко и быстро, потому что молодежь находится в чужой среде и мы теряем язык. Смешанные браки также ослабляют, разлагают общину. Для сохранения амрянства в армянской общине важно сохранить армянский язык, культуру, веру и семью. Диаспора сильна Арменией, Армения – Диаспорой».
Обсудили вопросы, связанные с языком, культурой, программами сохранения армянской идентичности, а также затронули вопросы относительно репатриации. Министр представил задачи и стратегии министерства, поговорил о программах «Шаг к дому», «Неруж» и подчеркнул важность активного участия в этих программах. Организация «Рыцари Вардананца» была основана в 1916 году, имеет офисы в США, Канаде, а также в Армении начиная с 2016 года.