Հայաստանում կկայանա երիտասարդական միջազգային մեծ նախագիծ
Օրերս  Հայաստանում «Առաջնորդություն» (Leadership) խորագրի ներքո կայացան հոկտեմբեր ամսին ԵՎՐԱՄԻՈՒԹՅԱՆ աջակցությամբ և «ԼՈՒՍԱՎՈՐ ԱՊԱԳԱ» (Bright Future) հոլանդա-հայկական հասարակական կազմակերպության (հ/կ) կողմից նախագծված երիտասարդների գիտելիքների և փորձի փոխանակման միջազգային մեծ նախագծի նախապատրաստական աշխատանքները։ Այս առիթով երկու օրով Հայաստան էին ժամանել ծրագրի մասնակից պետությունների ներկայացուցիչները՝ խմբերի ղեկավարներ աշխարհի 7 պետություններից (Նիդերլանդներ, Ավստրիա, Գերմանիա, Իսպանիա, Իտալիա, Ռուսաստան)։ Նրանց Հայաստանում միացան հայկական կողմի մասնակիցները։
Երիտասարդների այս խումբն առաջին օրն անցկացրեց Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Համակարգչային համակարգերի և ցանցերի ամբիոնի կողմից իրենց սիրով տրամադրված հարմարավետ լսարաններից մեկում՝ մանրամասն քննարկելով առաջիկայում կայանալիք երիտասարդական միջազգային նախագծի բոլոր հնարավոր մանրամասները։ Երկրորդ օրը մասնակիցներն այցելեցին  Բյուրական՝ նախագծի անցկացման վայր՝ «Ամբերդ» հյուրանոցային համալիր, ինչպես նաև հանդիպեցին ծրագրում ներգրավված անձանց և գործընկերներին, քննարկեցին նախատեսվող մեծ նախագծին վերաբերող ծրագրային կարևոր հարցեր: Բյուրական-Երևան հետդարձի ճանապարհին հայաստանյան խմբի ներկայացուցիչներն իրենց արտասահմանցի գործընկերների հետ այցելեցին Սաղմոսավանք։
Հանդիպումներից հետո երկրների պատվիրակությունները ծրագրի գլխավոր կազմակերպիչ «ԼՈՒՍԱՎՈՐ ԱՊԱԳԱ» (Bright Future) հոլանդական երիտասարդական հասարակական կազմակերպությանն իրենց վստահությունը հայտնեցին, նշելով, որ ծրագիրը հետաքրքիր և յուրահատուկ է և այն լինելու է զանազան անակնկալներով լի ու առաջացնելու է բավականին մեծ հետաքրքրություն հասարակության տարբեր շերտերում՝ թե Հայաստանում, թե՛ Եվրոպայում և թե՛ Ռուսաստանում:
«Մեր երիտասարդական մասշտաբային միջազգային նախագծի խորագիրը՝ «Առաջնորդություն», խորհրդանշական է՝ Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունների տեսանկյունից։ Անվանումը, իրականում, պատահականություն է. մենք սկսել ենք նախագծել այս ծրագիրը դեռ 2017թ. հոկտեմբերից։ Ծրագրի հիմնական նպատակն է տարբեր ագություններ ունեցող և տարբեր երկրներում բնակվող երիտասարդ մասնագետների և ուսանողների շրջանում ոչ-ֆորմալ ուսումնական մեթոդների կիրառմամբ՝ զարգացնել առաջնորդին հատուկ որակներ և գիտելիքներ։ Տարբեր ինտերակտիվ խաղերի և միջոցառումների արդյունքում մասնակիցները ձեռք կբերեն առաջնորդին հատուկ գիտելիքներ և հատկանիշներ։ Կունենանք հանդիպումներ և փորձի փոխանակում հաջողակ և հայտնի մարդկանց հետ՝ սպորտի, քաղաքականության, լրագրության, բիզնես ասպարեզներում։ Մասնակիցները 7 օր կգիշերեն «միջազգային» սենյակներում՝ Բյուրականի «Ամբերդ» հյուրանոցային համալիրում։ Հարկ է նաև նշել, որ նախագիծն ինքնին գովազդ է՝ Հայաստանի, մեր հարուստ մշակույթի և պատմության, խոհանոցի, հայ ազգի համախմբվածության։ Ինչպես նախորդ տարի, այս տարի ևս մեր ծրագիրը կարող է ոչ միայն ուսումնական և տեղեկատվական բնույթ կրել մասնակից այլազգի և սփյուռքահայ երիտասարդների համար, այլ իր չափով նպաստել Հայաստանի հանդեպ սփյուռքահայ և օտարազգի երիտասարդների հետաքրության, ինչպես նաև՝ տուրիզմի զարգացմանը»,- մեզ հետ զրույցում նշեց ծրագրի ղեկավար, հոլանդական «ԼՈՒՍԱՎՈՐ ԱՊԱԳԱ» (Bright Future) հ/կ տնօրեն Մարիամ Կիրակոսյանը։
Յոթօրյա այս ծրագիրը թվով երկրորդ նմանատիպ  նախագիծն է Հայաստանում. նախորդ տարի վերոնշյալ հ/կ կողմից իրականացվեց այլ միջազգային նախագիծ՝ «Միջմշակութային հաղորդակցություն» թեմայով։ Այն շատ դրական արձագանք ստացավ թե´ մասնակիցների, թե´ հայաստանյան ԶԼՄ-ների և, իհարկե, Եվրամիության կողմից։
Ծրագրի կազմակերպիչներն առավել քան վստահ  են, որ նմանօրինակ երիտասարդական նախագծերը մեծ հարթակ են հանդիսանում երիտասարդների՝ նոր կապեր ստեղծելու, թեմատիկ գիտելիքներ ստանալու, ինչպես նաև միմյանց ազգային առանձնահատկություններին ծանոթանալու համար։
«Առաջնություն» խորագրով այս միջազգային նախագիծը Հայաստանում կմեկնարկի ս/թ հոկտեմբերի 4-ին և կավարտվի հոկտեմբերի 10-ին։ Մաղթում ենք երիտասարդներին հաջողություն։ Իսկ մենք դեռ կանդրադառնանք այս նախագծին հաջորդիվ։

На днях в Армении состоялись подготовительные работы крупного международного молодежного проекта под заголовком «Лидерство» (Leadership) по обмену знаниями и опытом, который пройдет в октябре, финансируемый Европейским союзом и разработанный голландско-армянской неправительственной организацией «Светлое будущее» (Bright Future ) . По этому случаю участники программы из семи стран мира (Голландии, Австрии, Германии, �?спании, �?талии, России) прибыли в Армению на два дня. Участник из Армении присоединился к ним на месте.
Молодые люди провели свой первый день на кафедре компьютерных систем и информатики Национального политехнического университета где им любезно предоставили одну из самых больших и светлых аудиторий, в которой они смогли обсудить все возможные детали предстоящего международного молодежного проекта. Во второй день участники посетили Бюракан, где должен состоятся проект- гостиничный комплекс «Амберд», и познакомились с коллегами и теми людьми , которые примут непосредственное участие в программе, обсудили важные вопросы, связанные с проектом. На обратном пути, Бюракан-Ереван, армянские участники вместе со своими зарубежными партнерами посетили храм Сагмосаванк .
После череды встреч и обсуждений члены делегации стран выразили удовлетворение главному организатору голландской молодежной неправительственной организации «Светлое будущее»(Bright Future) , отметив в частности, что программа проекта интересна и уникальна, гостей ждут увлекательные сюрпризы и они уверенны, что она вызовет большой интерес для различных слоев общества и в Армении, и в Европе ,и в России.
«Название нашего масштабного международного молодежного проекта «Чемпионат» очень символично с точки зрения последних событий происходящих в Армении. Однако на самом деле это совпадение. Мы начали разработку этой программы с октября 2017 года. Основной целью этой программы является развитие лидерских навыков и качеств среди молодых специалистов и студентов, проживающих в разных странах, а также внедрение методов неформального обучения. В результате различных интерактивных игр и событий участники получат конкретные знания и практические руководства. У нас будут встречи и обмен оытом с успешными и известными людьми в области спорта, политики, журналистики и бизнеса. Участники проведут 7 дней в «международных» номерах гостиницы «Амберд» в Бюракане. Считаем также важным отметить, что проект сам по себе является рекламой Армении- нашей богатой культуры и истории, кулинарии и единства армянского народа. Как и в прошлом году в этом году также, наша программа может быть не только образовательной и информативной для молодежи из Армении и диаспоры, но и способствовать развитию интереса к Армении молодых людей как из Армении и диаспоры, а также способствовать развитию туризма », – в интервью с нами сказала глава голландской общественной организации «Светлое будущее» (Bright Future ) режиссер Мариам Киракосян.
Эта семидневная программа является вторым подобным проектом в Армении. В прошлом году вышеупомянтая организация организовала международный проект «Межкультурная коммуникация». Он получил очень позитивный отклик как со стороны самих участников, так и со стороны армянских СМ�? и, конечно же, Европейского союза.
Организаторы программы более чем уверены , что такие молодежные проекты – отличная платформа для молодых людей для создания новых связей, получения тематических ноу-хау и ознакомления с национальными особенностями друг друга.
Международный проект под названием «Чемпионат» начнется в Армении 4 октября и завершится 10 октября. Желаем успехов всем участникам! А мы еще встретимся после проекта.