Տպավորություններ՝ «Քայլ դեպի տուն» ծրագրից
Օգոստոսի 24-ին ավարտվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Քայլ դեպի տուն» ծրագիրը։ Վրաստանի ՀՕՄ-ի Վարչության, Ախալքալաքի, Նինոծմինդայի և Ախալցխայի երիտասարդական կրթամշակութային կենտրոնների տնօրինությունների ջանքերով ծրագրին մասնակցեցին կենտրոններից՝ 49 սան և անապահով ընտանիքներից՝ 10 պատանի։
Օգոստոսի 25-ին Ախալքալաքի երիտասարդական կենտրոնում (ԱԵԿ) տեղի ունեցավ հանդիպում ծրագրին ջավախքցի մասնակիցներից մի քանիսի հետ, ովքեր պատմեցին իրենց ջերմ տպավորությունների մասին։ Ըստ ԱԵԿ-ի սան Ալբերտ Ալեքյանի ՝ ամենահիշարժանը եղել է Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարան իրենց այցը, որտեղ մասնակիցներին ցուցադրել են ռազմական որոշ հնարքներ և հյուրասիրել զինվորական ճաշով։ Վելիխան Մինասյանի և նրա ընկերների համար ամենահիշարժան օրը Դիլիջան այցն էր, նրանք տպավորված էին բնության և հիշարժան վայրերի գեղեցկությամբ։ Դիաննա Գաբրիելյանը և Էմիլիա Արաբյանը 14 օրերի ընթացքում մնացել են հյուրընկալ ընտանիքում՝ շրջապատված ընտանեկան ջերմությամբ և հոգատարությամբ։ Նրանց խոսքերով, հյուրընկալ ընտանիքի լավ վերաբերմունքն գերազանցել է իրենց սպասելիքները։ Աղջիկների համար ամենահիշարժան օրը Օշական այցելությունն էր, քանի որ նրանք առաջին անգամ են եղել այնտեղ և տեսել Մեսրոպ Մաշտոցի գերեզմանն ու հայոց այբուբենի հուշակոթողը։ Ազատ ժամանակ հյուրընկալ ընտանիքը նրանց համար կազմակերպել է զբոսանքներ Երևանի տարբեր տեսարժան վայրերում և այգիներում։
Բոլոր մասնակիցներն էլ ծրագրի ամենամեծ ձեռքբերումն են համարում ծանոթությունը սփյուռքահայ պատանիների հետ և ամուր կապերի ստեղծումն ու պահպանումը հյուրընկալ ընտանիքների, ծրագրի կազմակերպիչների և իրենց ընկերների հետ։ Ծրագրի շրջանակներում եղել են հանդիպումներ ՀՀ սփյուռքի և պաշտպանության նախարարների հետ, այցելություններ ՀԲԸՄ վիրտուալ համալսարան, «Այբ» դպրոց և այլն։ Ճամբարային 3 օրերի ընթացքում կազմակերպվել են ինտելեկտուալ և մարզական խաղեր։ Մասնակիցներին հատկապես ոգևորել է օգօստոսի 23-ին՝ ծրագրի փակման հանդիսավոր արարողության ժամանակ հանդիպումը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, որի ընթացքում եղել է նաև հարց ու պատասխան։

Впечатления от программы «Шаг к дому»
24 августа завершилась программа «Шаг к дому» организованная Министерством диаспоры РА. Благодаря усилиям комитета AOM в Грузии, в проекте участвовали из 49 воспитанников из молодежных учебно-культурных центров Ахалкалака, Ниноцминды и Ахалцха,а также 10 молодых людей из малообеспеченных семей.
25 августа в Ахалкалакском молодежном центре (АМЦ) состоялась встреча с некоторыми участниками из Джавахка, которые рассказали о своих незабываемых впечатлениях.
По словам Альберта Алекяна, члена АМЦ, самым запоминающимся для него стал визит в Военный университет имени Вазгена Саркисяна, где им продемонстрировали несколько военных навыков и угостили воинском пайком.
Самым знаменательным днем для Велихана Минасяна и его друзей стало посещение Дилижана, они были впечатлены красотой природы и историческими памятниками.
Дианна Габриелян и Эмилия Арабиан в течение 14 дней гостили в принимающей семье, окруженные семейным теплом и заботой. По их словам, они не ожидали такого приема, и это превзошло все их ожидания. Самым незабываемым днем для девушек стала поездка в Ошакан, поскольку они впервые побывали в этом историческом месте, где увидели гробницу Месропа Маштоца и памятник армянскому алфавиту. Принимающая сторона, в свободное время организовала для них поездку в разные достопримечательные места и парки Еревана.
Все участники программы в один голос утверждают, что самым главным приобретением для них стало знакомство с молодыми людьми из других стран диаспоры, и создание и поддержание крепких связей с принимающими семьями, организаторами программы и их друзьями.
В рамках программы были проведены встречи с министром диаспорами РА и министром обороны, посещения “Армянского виртуального университета” АВУ, школы Айб и т. д. В течении трех дней, проведенных в лагере были организованы интеллектуальные и спортивные игры. Участников особо впечатлила встреча с премьер-министром Николем Пашиняном, которая состоялась на торжественной церемонии закрытия программы 23 августа, в ходе которой состоялась беседа, где были заданы вопросы и получены ответы.