Սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ամփոփեց Կիպրոս և ԱՄՆ կատարած այցերի արդյունքերը
Օգոստոսի 21-ին Սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ նախարար Մխիթար Հայրապետյանի մամուլի ասուլիսը: Ասուլիսի նպատակը նախարարի՝ Կիպրոսի Հանրապետություն և ԱՄՆ կատարած այցերի արդյունքների ամփոփումն ու հետագա համագործակցության հեռանկարների ներկայացումն էր:
Անդրադառնալով Կիպրոսի Հանրապետության նախագահի արտերկրյա և հումանիտար հարցերով հանձնակատար Ֆոտիու Ֆոտիսի հրավերով Կիպրոս կատարած պաշտոնական այցին՝ Սփյուռքի նախարարը նշեց, որ այն ուներ երեք հիմնական նպատակ: Առաջին նպատակը Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս ձևաչափով սփյուռքի հարցերի շուրջ եռակողմ հանդիպումը, փորձի փոխանակումն ու սփյուռքների համագործակցության շրջանակներում տարաբնույթ միջոցառումների կազմակերպումն էր: «Հանդիպումներ ունեցա նաև հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, ներկայացրի հետհեղափոխական Հայաստանի տեսլականը, լսեցի առաջարկներ: Իհարկե, այցելեցի նաև «Մելքոնյան» կրթական հաստատություն, որի խնդրին ծանոթ եմ վաղուց, սակայն այս հարցում դեռևս հանդես եմ գալիս լսողի դերում, փորձում լսել բոլոր հիմնավորումները և շարունակել աշխատանքները երկու կողմերի հետ էլ»,-հավելեց նախարարը:
Մանրամասն խոսելով Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս ձևաչափով սփյուռքի հարցերի շուրջ համագործակցության վերաբերյալ՝ Մխիթար Հայրապետյանն ընդգծեց, որ պաշտոնական այցի շրջանակներում հանդիպել է Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսի, Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Տերենս-Նիկոլաոս Քուիք և Եգիպտոսի ներգաղթի նախարար Նաբիլա Մաքրամի հետ: Վերջինս հայ-եգիպտական հարաբերությունների սերտացման, սփյուռքների հարցերի շուրջ գործակցության մեկնարկի ցանկություն է հայտնել: «Հաշվի առնելով հեռանկարները՝ ես ևս դրական արտահայտվեցի համագործակցության ընդլայնման վերաբերյալ: Կիպրոսի նախագահի առաջարկով՝ որոշեցինք Եգիպտոս-Կիպրոս-Հունաստան սփյուռքի հարցերով արդեն իսկ գործող ձևաչափին ներգրավել նաև հայաստանյան կողմին: Քայլն արված է, և առաջին քառակողմ հանդիպումը տեղի կունենա հոկտեմբերին Երևանում: Ես սա համարում եմ Կիպրոս կատարած այցի ձեռքբերումներից մեկը, որը հող է նախապատրաստում նաև պետությունների ղեկավարների հանդիպումների համար: Կարևոր է նաև, որ այս երկրները Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման հարցում հստակ դիրքորոշում ունեն»,-նշեց սփյուռքի նախարարը՝ չմոռանալով ասել նաև, որ հանդիպումների ընթացքում առկա էր մեծ ոգևորություն Հայաստան պետության և թավշյա հեղափոխության հանդեպ: Մխիթար Հայրապետյանը Եգիպտոսի ներգաղթի նախարարի հրավերով սեպտեմբերի վերջին պաշտոնական այցով կլինի Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետությունում, այնուհետ աշխատանքային այց կկատարի Լիբանանի Հանրապետություն:
Ներկայացնելով ԱՄՆ կատարած աշխատանքային այցի հիմնական շեշտադրումները՝ Սփյուռքի նախարարը նշեց, որ այցի հիմնական նպաստակը հայ համայնքի հետ տարվող աշխատանքները և նոր Հայաստանի ասելիքները համայնքին հասցնելն էր: «Բազմիցս նշել եմ, որ սփյուռքի հանդեպ վերաբերմունքը պիտի փոխվի: Սփյուռքն այլևս չի ընկալվում որպես բանկոմատ, պետք է լինի փոխշահավետ համագործակցություն և փոխադարձ հոգատարություն: Հայաստանը կլինի ուժեղ, եթե սփյուռքը լինի ուժեղ, և հակառակը: Այս ամենը արտահայտված է լինելու մեր տեսլականում, որը մշակվում է ոլորտի լավագույն մասնագետների հետ, և ընդգրկված կլինի պետական հայեցակարգի շրջանակներում: Մենք խնդիր ունենք նաև ճանաչել սփյուռքը, պետք է գիտական հետազոտություններ և խորը ուսումնասիրություններ կատարվեն: Նախկինում մեծ համայնքներն են եղել ուշադրության կենտրոնում: Այսուհետ այդպես չի լինելու, մենք աշխատելու ենք բոլորի հետ»,-շեշտեց նախարարը: Նա նաև հավելեց, որ ամերիկահայերին փոխանցված հիմնական ուղերձներից մեկն էլ այն է եղել, որ միայն հայաստանակենտրոն մոտեցումն ընդունելի չէ, և Հայաստանը ևս պետք է լուծի սփյուռքի խնդիրները:
Ըստ Մխիթար Հայրապետյանի՝ ԱՄՆ-ում ունեցած հանդիպումներն իրենց աշխարհագրությամբ աննախադեպ էին. եղան ինչպես համայնքային, այնպես էլ կուսակցական գործիչների, հոգևոր, կրթական շրջանակների ներկայացուցիչների հետ բազում հանդիպումներ Լոս Անջելեսում, Նյու Յորքում և Բոստոնում: «Եթե որևէ հայկական կառույց, կազմակերպություն հայտարարի, որ իմ այցի ընթացքում իրեն անտեսված է զգացել, ես շատ կզարմանամ: Այսօր արդեն Սփյուռքի նախարարությունն իր առջև խնդիր է դրել աշխատել բոլորի հետ, ստեղծել հնարավորություն բոլոր այն մարդկանց համար, ովքեր ցանկանում են աշխատել ի նպաստ Հայաստանի և Արցախի զարգացման, Հայաստան-սփյուռք կապերի ամրապնդման և համահայկական ներուժի համախմբման: Այս ուղերձը շատ լավ ընդունվեց ամերիկահայերի կողմից: Իհարկե, նախկինում եղել են մերժվածներ և արտոնյալներ, սակայն այսօր նման տարանջատում լինել չի կարող: Կա համագործակցության մեկ նախապայման՝ անմնացորդ նվիրում աշխատանքին»,-ընդգծեց Սփյուռքի նախարարը: Շարունակելով թեման՝ նախարարը մեկ անգամ ևս նշեց, որ սփյուռքը բազմաշերտ է, և յուրաքանչյուր համայնք պահանջում է առանձնահատուկ մոտեցում: Աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման համար Մխիթար Հայրապետյանը անխուսափելի համարեց նախարարության ստորաբաժանումների կառուցվածքային փոփոխությունները:
Խոսելով ամերիկահայ համայնքի խնդիրների մասին՝ նախարարն առանձնացրեց ձուլման, դպրոցների փակման վտանգը, դասագրքերի, կրթության մրցունակության խնդիրը: Ինչ վերաբերում է սփյուռքում բնակվող և պարտադիր զինվորական ծառայությունից խուսափած քաղաքացիների հարցին՝ Մխիթար Հայրապետյանը տեղեկացրեց, որ առաջիկայում պատրաստվում է հանդիպել Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի հետ և ներկայացնել ինչպես Սփյուռքի նախարարության, այնպես էլ սփյուռքահայերի կողմից արված առաջարկները:
Սփյուռքի նախարարը փոխանցեց, որ ԱՄՆ-ում ունեցած հանդիպումների ընթացքում Հայաստանում ներդրումներ անելու ցանկություն հայտնողներ շատ են եղել, և չնայած օրենքի գերակայության հանդեպ վստահությանը՝ առկա է տեղեկատվության պակաս, և համապատասխան տեղեկատվությունը շուտով կտեղադրվի նախարարության կայքում: Մխիթար Հայրապետյանը նախատեսում է հանդիպում նաև փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի հետ՝ քննարկելու սփյուռքի ներդրումներին առնչվող խնդիրները: «Այցի ընթացքում ավելի քան 100 ընտանիք է ինձ մոտեցել և ասել, որ վաճառքի են հանել իրենց բնակարաններն ու ցանկանում են վերադառնալ Հայաստան: Պոտենցիալ հայրենադարձվողները ցանկանում են օրենքի գերակայություն և աշխատատեղերի ավելացում: Մասնագիտական հայրենադարձության գործընթացն արդեն իսկ սկսվել է, և մենք ևս փորձում ենք պետական կառավարման համակարգում ներգրավել նաև սփյուռքի ներուժը»,-նշեց Սփյուռքի նախարարը:
Ամփոփելով ասուլիսը՝ Մխիթար Հայրապետյանն ասաց, որ չնայած մասնագիտական հայրենադարձության մեծ պահանջին՝ պետությունն այսօր մեծ ներգաղթի պատրաստ չէ:

Министр диаспоры Мхитар Айрапетян подвел итоги своих визитов на Кипр и в США
21 августа в Министерстве диаспоры состоялась пресс-конференция министра Мхитара Айрапетяна. Цель пресс-конференции – обобщить итоги визитов министра в Республику Кипр и США и представить перспективы дальнейшего сотрудничества.
Относительно официального визита Мхитара Айрапетяна в Республику Кипр по приглашению уполномоченного по иностранным делам и гуманитарным вопросам президента Республики Кипра Фотис Фотиу, министр диаспоры отметил, что он имел три основные цели. Первой целью была трехсторонняя встреча в формате Армения-Греция-Кипр, обмен опытом и организация различных мероприятий в рамках диаспорского сотрудничества. «Я также встречался с представителями армянской общины, представил видение послереволюционной Армении, услышал предложения. Конечно, я также посетил образовательное учреждение «Мелконян», с проблемой которого я давно знаком, но я все еще в роли слушателя в этом вопросе, пытаясь услышать все аргументы и продолжить работу с обеими сторонами », – добавил министр.
Говоря о сотрудничестве по вопросам диаспоры в формате Армения-Греция-Кипр, Мхитар Айрапетян подчеркнул, что в ходе официального визита он встретился с президентом Республики Кипр Никосом Анастасиадисом, заместителем министра иностранных дел Греции Теренс-Николаос Куиком и министром иммиграции Египта Набилой Макрамом . Последний выразил желание активизировать армяно-египетские отношения и начать сотрудничество по вопросам диаспоры.
Важно также то, чтобы эти страны имели четкие позиции по поводу вопроса Геноцида армян»- отметил Мхитар Айрапетян, не забыв, что во время визита заметил большое воодушивление по поводу бархатной революции в Армении. «Принимая во внимание возможность перспектив, я также выразил позитивное мнение о расширении сотрудничества. По предложению президента Кипра мы решили вовлечь армянскую сторону в уже существующее сотрудничество диаспоры в формате Египет-Кипр и Греция. Этот шаг сделан, и первая четырехсторонняя встреча состоится в октябре в Ереване. Я считаю это одним из достижений визита на Кипр, который готовит почву для встреч глав государств. Важно также то, чтобы эти страны имели четкие позиции по поводу вопроса Геноцида армян»- отметил Мхитар Айрапетян, не забыв, что во время визита заметил большое воодушивление по поводу бархатной революции в Армении.Министр диаспоры Мхитар Айрапетян официальным визитом прибудет в Арабскую Республику Египта в сентябре по приглашению министра по делам иммиграции, а затем посетит Республику Ливан.
Представляя основные темы обсуждения его рабочего визита в США, министр диаспоры отметил, что главной целью визита является работа с армянской общиной и передача посланий новой Армении сообществу. «Я неоднократно упоминал, что отношение к диаспоре должно измениться. Диаспора больше не воспринимается как банкомат, это должно быть взаимовыгодное сотрудничество. Армения будет сильна, если диаспора сильна и, конечно же, наоборот. Все это будет выражено в нашем видении, которое разрабатывается лучшими специалистами этой области и будет включено в концепцию процесса правительства государства. Мы также должны узнать диаспору лучше, проводя обширные научные исследования. Раньше в центре внимания были крупные сообщества. С этого момента такого не будет, мы будем работать со всеми », – подчеркнул министр. Он также добавил, что одним из основных посланий, адресованных армянам США то, что только подход, ориентированный на Армению, неприемлем, и Армения должна также решить проблемы диаспоры.
По словам Мхитара Айрапетяна, встречи в США однозначно были очень продуктивными. Проводились многочисленные встречи с руководителями общин и партий, представителями духовных и образовательных кругов в Лос-Анджелесе, Нью-Йорке и Бостоне. «Буду удивлен, если какая либо армянская организация заявит, что во время моего визита была проигнорирована. Сегодня министерство диаспоры поставило перед собой задачу работать со всеми, чтобы создать возможность для всех желающих работать на благо Армении и Арцаха, укрепления связей Армения-Диаспора и укрепления панармянского потенциала. Это послание получило весьма позитивные отзывы со стороны армян США. Конечно, ранее были отвергнутые и привилегированные, но сегодня такого разделения нет и не будет. Есть одно предварительное условие сотрудничества- преданность делу », – подчеркнул министр диаспоры. Продолжая эту тему, министр еще раз отметил, что диаспора многослойна, и каждая община требует особого подхода. Чтобы повысить производительность труда, Мхитар Айрапетян посчитал неизбежным структурные изменения поразделений.
Говоря о проблемах армянской общины США, министр подчеркнул угрозу ассимиляции, закрытия школ, проблемы учебников и конкурентоспособности образования. Что касается вопроса о гражданах, живущих в диаспоре и избежавших обязательной военной службы, Мхитар Айрапетян сообщил, что в ближайшее время он встретится с министром обороны Давидом Тонояном и представит предложения как министерства диаспоры, так и диаспорских армян.
Министр диаспоры сказал, что во время встреч в Соединенных Штатах было много желающих инвестировать в Армению, и, несмотря на доверие к верховенству закона, в �?нтернете отсутствует информация, и соответствующая информация будет вскоре опубликована на веб-сайте министерства. Мхитар Айрапетян также планирует встретиться с заместителем премьер-министра Тиграном Авиняном для обсуждения вопросов, связанных с диаспорой. «Во время моего визита к нам подошли более 100 семей и сказали, что они продали свои квартиры и хотели вернуться в Армению. Потенциально репатриированные люди хотят верховенства закона и создания рабочих мест. Процесс профессиональной репатриации уже начался, и мы также пытаемся привлечь потенциал диаспоры в системе государственного управления », – сказал министр диаспоры.
Подводя итог пресс-конференции, Мхитар Айрапетян сказал, что, несмотря на большой спрос на профессиональную репатриацию, государство сегодня не готово к большому проценту иммиграции.