Ամառային ճամբար՝ Սև ծովի ափին. ամփոփվեց Ուկրաինայի հայերի միության 7-րդ մանկապատանեկան ճամբարը
Ուկրաինայի բոլոր շրջաններից և Հայաստանից շուրջ 60 երեխա իրենց ամառային արձակուրդն են անցկացրել Սև ծովի ափին՝ Ուկրաինայի հայերի միության (ՈՒՀՄ) մանկապատանեկան ճամբարում։ Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ՈՒՀՄ-ից:
«Սա իր տեսակի մեջ յուրահատուկ պարգևատրում է այն երեխաներին, որոնք ունեն բարձր առաջադիմություն, գրանցել են հաջողություններ սպորտի կամ արվեստի բնագավառներում, ակտիվ ներգրավված են եղել հայ համայնքի կյանքում։ Այս տարի թվով 7-րդ ճամբարն է, մասնակցում են երեխաներ ո´չ միայն Ուկրաինայի բոլոր շրջաններից, այլև Հայաստանից»,-ասում է ՈՒՀՄ գործադիր տնօրեն Հովակիմ Հարությունյանը։
Նախորդ տարիներին ՈՒՀՄ ամառային ճամբարին մասնակցել են երեխաներ նաև Արցախից և Բուլղարիայից։ Արդեն միջազգային ձևաչափ ստացած ճամբարը տևում է 14 օր։ Միապաղաղ առօրյան այստեղ փախարինվում է գերհագեցված ծրագրով՝ վարպետության դասեր, հայոց պատմության ու լեզվի պարապմունքներ, գեղանկարչություն, երգ, պար, ինտելեկտուալ խաղեր և պարզապես հանգիստ Սև ծովի ափին։
«Իհարկե, դժվար է միանգամից հոգալ 60 երեխայի անվտանգության մասին, հետևել, որ լիարժեք սնվեն, միմյանց չվնասեն, ակտիվ մասնակցեն դասընթացներին։ Բայց սա հաճելի լարվածություն է, կարծում եմ, բոլոր ջոկատավարների համար։ Երեխաներից աննկարագրելի մեծ էներգիա ու դրական լիցքեր ես ստանում։ Ի վերջո, այս ճամբարում են մեզնից շատերը գտել իրենց իսկական ընկերներին կամ առաջին անգամ սիրահարվել»-պատմում է ճամբարի ջոկատավար Եկատերինա Ծատուրյանը։
14 օրերի ընթացքում երեխաները տարբեր հանդիպումներ են ունեցել հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Օրինակ, պատմաբան Դավիթ Դավթյանի հետ այցելել են Արևելյան Եվրոպայի ամենահին հայկական եկեղեցիներից մեկը, որը գտնվում է Բելգորոդ-Դնեստրովսկիում։
«Ինձ զարմացրեց, թե որքան կապված են այստեղ ապրող երեխաները Հայաստանին, հայկական մշակույթին, ավանդույթներին։ Ճամբարում ունենք օրեր, երբ բացի հայերենից, այլ լեզվով խոսել չի կարելի։ Շատ ծիծաղելի դեպքեր են լինում հատկապես այն երեխաների հետ, ովքեր դժվարությամբ են հայերեն խոսում, բայց դա նրանց օգնում է նոր բառեր սովորել»,- պատմում է Հայաստանից ժամանած Դավիթ Վարդանյանը։
Ճամբարի մասնակիցների հետ հանդիպել է նաև Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանը, ով մասնակցեց երեխաների կազմակերպած «Ով է ուզում դառնալ միլիոնատեր խաղին»։ Խաղից հետո երեխաները հնչեցրին իրենց առաջարկությունները՝ կապված ճամբարի հետ։
«Ես համաձայն եմ ընդառաջել ձեր բոլոր ցանկություններին, միայն երկու պայմանով։ Առաջինը՝ դուք պետք է շատ լավ սովորեք։ Դարձեք լավ մասնագետներ, եղեք պիտանի մարդիկ ինչպես աշխարհի, այնպես էլ Ձեր երկրի ու հայրենակիցների համար։ Երկրորդ՝ ճամբարի հիմնական նպատակը ձեր ծանոթությունն է, պահպանեք այստեղ ստեղծած Ձեր ընկերությունը նաև ճամբարից հետո։ Վստահ եղեք, որ բոլոր քաղաքներում, աշխարհի տարբեր ծայրերում ունեք եղբայրներ, քույրեր, հայրենակիցներ, օգնեք ու աջակից եղեք միմյանց»,- երեխաների հետ զրույցում ասաց ՈՒՀՄ նախագահ Վիլեն Շատվորյանը։
Ճամբարում անցկացրած 14 օրերը երեխաներն ամփոփեցին գեղեցիկ համերգային ծրագրով, ցուցադրեցին ճամբարում սովորած հայկական պարն ու երգը։ Ծափերին զուգահեռ նկատելի էին նաև արցունքներ. երեխաները հասցրել էին ընկերանալ։ Միմյանց հրաժեշտ տվեցին նոր հանդիպման ակնկալիքով։

Летний лагерь на побережье Черного моря. Подведены итоги 7-го Детско-юношеского лагеря Союза армян Украины
Почти 60 детей со всех уголков Украины и Армении провели летние каникулы на Черноморском побережье, в Детско-юношеском лагере, организованным Союзом Армян Украины (САУ). Об этом сообщает “Hayern Aysor” со слов САУ.
«Это своего рода особое вознаграждение для тех детей, которые имеют высокую успеваемость, а также значимые показатели в спорте или искусстве, активно участвуют в жизни армянской общины. В этом году, это 7-ой по счету Детско-юношеский лагерь, и в нем принимают участие не только дети со всех регионов Украины, но также дети и из Армении», – сказал исполнительный директор САУ Оваким Арутюнян.
В предыдущие годы в Детско-юношеском лагере участвовали дети из Арцаха и Болгарии. Фактически уже принявший международный формат лагеря длится 14 дней. Рутинные будни здесь заменяет активный и насыщенный график, дети участвуют в различных мастер-классах, изучают армянскую историю и язык, живопись, песни, танцы, проводятся интеллектуальные игры и просто отдых на побережье Черного моря.
«Безусловно, для всех вожатых это очень большая ответственность заботиться о безопасности 60 детей одновременно, следить за здоровым питанием, за тем, чтобы они причиняли вреда друг другу и принимали активное участие в тренингах. Но я думаю, что это все является приятной хлопотой для всех нас. Дети получают большую радость и неописуемо положительные эмоции. В конце концов, многие из них нашли настоящих друзей в этом лагере или впервые влюбились здесь », – говорит вожатая лагеря Екатерина Цатурян.
В течение 14 дней были организованы различные встречи детей с представителями армянской общины. Например, с историком Давид Давтяном они посетили одну из старейших армянских церквей Восточной Европы, расположенную в Белгород-Приднестровье.
«Я был впечатлен тем, насколько дети, живущие здесь, связаны с Арменией, армянской культурой и традициями. В лагере у нас есть дни, когда помимо армянского, мы не можем говорить на другом языке. Бывает очень интересно наблюдать, особенно за теми детьми, кто с трудом говорит по армянски, но это помогает им учить новые слова», – говорит Давид Варданян из Армении.
С участниками лагеря встретился также председатель Союза армян Украины Вилен Шатворян, который принял участие в детской игре «Кто хочет стать миллионером»? По окончании игры дети выдвинули свои предложения относительно вопросов организации лагеря.
«Я согласен удовлетворить все ваши пожелания, но на двух условиях. Во-первых, вы должны очень хорошо учиться. Станьте хорошими специалистами, будьте нужными людьми как для вашей страны и ваших соотечественников, так и всего мира. Во-вторых, главная цель лагеря – ваше знакомство, сохраните вашу дружбу и после лагеря. Знайте, что у вас есть братья, сестры, соотечественники во всех городах по всему миру, помогайте и поддерживайте друг друга », – сказал президент САУ Вилен Шатворян.
По окончании 14 дней, проведенных в лагере, дети подготовили прекрасную концертную программу, где показали выученные за это время армянские песни и танцы. Параллельно с аплодисментами были видны и слезы на глазах участников. Дети успели подружиться за это время. Они прощались с надеждой новой встречи.