Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Արգենտինայից ժամանած երիտասարդների
Հուլիսի 29-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի «Գարեգին Ա.» կրթական կենտրոնում ընդունեց Արգենտինայի հայոց թեմի «Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ» կրթարանի, «Դերձակյան» և Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության «Մարի Մանուկյան» վարժարանների աշակերտներին ու նրանց ծնողներին, որոնք Հայաստան են ժամանել 2018 թվականը Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կողմից Երիտասարդության տարի հռչակվելու կապակցությամբ: Արգենտինահայերին ուղեկցում էր Բուենոս Այրեսի Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Հոգեշնորհ Տ. Մաղաքիա վարդապետ Ամիրյանը: Այս մասին հաղորդում են Մայր Աթոռի Տեղեկատվական համակարգից:
Հանդիպումը սկսվեց Տերունական աղոթքով, որից հետո Հայր Մաղաքիան, Նորին Սրբությանը ներկայացնելով արգենտինահայ աշակերտներին, ընդգծեց, որ այս ուխտագնացությունը վկայությունն է Հայոց Եկեղեցու և Ամենայն Հայոց Հայրապետի հանդեպ հավատարմության, ինչպես նաև առիթ` Հայրենիքի կարոտն առնելու: Հայր Սուրբը Վեհափառ Հայրապետին տեղեկացրեց նաև համայնքներից ներս տարբեր բարեսիրական ծրագրերին աշակերտների մասնակցության մասին:
Այնուհետև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, իր հայրական օրհնությունն ու սերը փոխանցելով Արգենտինայից ժամանած հայորդիներին, ուրախությամբ հաստատեց, որ արգենտինահայ համայնքը Սփյուռքի ամենակազմակերպված համայնքներից է, ուր տիրապետող են հայկականության գիտակցությունն ու ոգին:
Նորին Սրբությունը, գոհունակությամբ հիշելով իր հովվապետական այցերը Արգենտինա, հաստատեց, որ հայկական տարբեր համայնքներ այցելելիս ականատեսն է դարձել արգետինահայերի զորավոր հավատքի, հայ կյանքի կերտմանն ու հայի ինքնության պահպանման գործում իրենց ներդրումը բերելու հայորդիների ազնիվ ձգտման:
Գարեգին Բ Կաթողիկոսը հորդորեց երիտասարդներին իրենց նախնյաց օրինակով լինել ազգասեր և եկեղեցանվեր, մշտապես զորացնել համայնքային կյանքը, իրենց զորավոր հավատքով հաղթահարել ժամանակակից մարտահրավերները և պահպանել ազգային շունչն ու ոգին:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը նաև իր գնահատանքը հայտնեց Արգենտինայի հայոց թեմի հոգևորականաց ողջ դասին, ՀԲԸՄ-ին և համայնքների վարչությունների անդամներին նվիրյալ ծառայության և արգենտինահայ երիտասարդությանը հայեցի դաստիարակություն ապահովելու համար:

29 июля Его Святейшество Гарегин II, Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян, в образовательном центре Эчмиадзинского монастыря им. «Гарегина I» принял учеников учебного заведения «Армянской епархии Аргентины. Св. Григория Просветителя», а также ученикв и родителей  гимназии «Дердзакян»  и Всеармянского Благотворительного Союза «Мари Манукян», которые прибыли в Армению в честь объявления 2018-го года в качестве молодежного Его Святейшеством Гарегином II.
Армян из Аргентины сопроводжал преподобный пастор школы Св. Григория Просветителя в Буэнос-Айресе архиепископ Т. Махакия Амирян.
Об этом сообщают из информационного центра Эчмиадзинского монастыря.
Встреча началась с молитвой Господней, после чего отец Махакия, представляя Его Сватейшеству учеников из Аргентины, отметил , что данное поломнечиство свидетельствует о преданности Армянской Церкви и Его Святейшеству, а также возможность побыть на родине. Святой Отец проинформировал Его Святейшество об участии студентов в различных  благотворительных проектах.
Затем Католикос Всех Армян, передав Свое отцовское благословение и любовь ученикам Аргентины, с радостью отметил, что аргентинская общины одна из самых организованных в диаспоре, где армяне владеют армянским сознанием и духом.
Его Святейшество, вспомнив с радостью о своих визитах в Аргентину, утвердил, что посетив армянские общины увидел сильную веру армян и стремление армянских сыновей иметь свой вклад в процессе воссоздания армянской жизни и сохранения армянской идентичности.
Гарегин II призвал молодежь примером своих предков быть патриотами и верить в церковь, и постоянно развивать жизнь общины, преодолевать современные вызовы мира и сохранить свою веру и сильный национальный дух.
Его Святейшество также выразило признательность всему духовенсту епархии Аргентины, организаторам Оменетмена и членам центров управления общин за патриотическое воспитание армянской молодежи Аргенитны.