Հրանտ Դինքի սպանության գործով առանցքային կասկածյալներ են ազատ արձակվել
Ստամբուլի հայկական «Ակօս» շաբաթաթերթի նախկին գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության գործով հերթական դատական նիստի ժամանակ դատարանը սկանդալային որոշում է կայացրել։
Ինչպես տեղեկացնում է Ստամբուլի հայկական «Ակօս»-ը, դատարանը որոշում է կայացրել ազատ արձակել Տրապիզոնի ժանդարմերիայի նախկին հրամանատար Ալի Օզին եւ Տրապիզոնի ժամդարմերիահի հետախուզության նախկին պետ Մեթին Յըլդըզին։
Դատարանը այս որոշումը կայացնելուց հետո հայտնել է, որ հաջորդ դատական նիստերը տեղի կունենան սեպտեմբերի 24-ից 28-ը։
Նշենք, որ Դինքի սպանության ժամանակ Տրապիզոնի ժանդարմերիայի հրամանատարը եւ ժանդարմերիայի հետախուզության պետը տեղեկացված են եղել նախապատրաստվող սպանության մասին, սակայն ոչինչ չեն ձեռնարկել այն կանխելու համար։

Major suspects under case of Hrant Dink murder have been released
During the subsequent trial over the murder of former editor-in-chief of Istanbul’s Agos Armenian Weekly Hrant Dink, the Turkish court rendered a scandalous decision.
As reported Istanbul’s Agos Armenian Weekly, the court rendered a decision on releasing former commander of the gendarmerie of Trabizon Ali Oz and former head of intelligence of the gendarmerie of Trabizon Metin Yildiz.
After rendering its decision, the court declared that the next trials would be held on 24-28 September.
Let us mention that the commander of the gendarmerie of Trabizon and the head of intelligence of the gendarmerie were informed about the murder in preparation, but had not taken any action to prevent it.