Մենք ունենք բազմաթիվ պատճառներ՝ լինելու հպարտ հայ. ՀՀ նախագահ
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հուլիսի 7-ի երեկոյան Ծաղկաձորում հանդիպել է համահայկական երիտասարդական հավաքի մասնակիցների հետ։ Հանդիպումը սկսվել է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի աղոթքով։
«Դեպի հայրենիք, դեպի Սուրբ Էջմիածին» կարգախոսով անցկացվող հավաքը, որը կազմակերպվել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի կողմից 2018 թվականը Երիտասարդության տարի հռչակելու ծրագրի շրջանակում, համախմբում է Հայաստանից ու Արցախից, ինչպես նաեւ աշխարհի ավելի քան քսան երկրից ժամանած շուրջ 400 երիտասարդների։
Հավաքի մասնակիցների հետ շփման ընթացքում հիմնականում անդրադարձ է կատարվել ազգային ինքնության, եկեղեցու եւ քրիստոնեության, հայրենասիրության թեմաներին։
Խոսելով հայկական ինքնության մասին՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ մեր ժողովրդի պատմությունը հպարտանալու շատ առիթներ է տալիս, եւ Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունները հպարտանալու նոր հնարավորություն են ստեղծում։ «Աշխարհում քիչ ազգեր ու պետություններ կան, որոնք կարողացել են հեղափոխական փոփոխություններ իրականացնել առանց ընդհարումների եւ արյան, քիչ են ժողովուրդները, որոնք այսքան հանդուրժող ու գիտակից կարող են լինել։ Մենք ունենք բազմաթիվ պատճառներ՝ լինելու հպարտ հայ, եւ վերջին իրադարձությունները եւս մեկ կաթիլ են ավելացնում մեր հպարտությանը»,- ավելացրել է Արմեն Սարգսյանը։
Անդրադառնալով քրիստոնեությանն ու եկեղեցու դերին՝ Հանրապետության նախագահը նշել է, որ յուրաքանչյուրն ազատ է դավանանքի ընտրության հարցում, բայց նաեւ հիշեցրել, որ Հայ առաքելական եկեղեցին պարզապես եկեղեցի չէ. «700 տարի մենք մեծացել ու հպարտ հայեր ենք դարձել Հայ առաքելական եկեղեցու շնորհիվ, այն դարեր շարունակ պահել ու պահպանել է մեր պետականությունը, սերունդներին փոխանցել մեր ազգային ժառանգությունը»։
Արմեն Սարգսյանը պատասխանել է նաև հավաքի մասնակիցների տարաբնույթ հարցերին։ Հանրապետության նախագահը սփյուռքահայ երիտասարդներին հորդորել է գալ Հայաստան, նվիրվել երկրին, ազգային ժառանգությունը պահպանելով՝ հզորացնել հայրենիքը։

У нас есть множество причин быть гордыми армянами: Президент РА
Президент Армен Саркисян вечером 7 июля встретился в Цахкадзоре с участниками Общеармянского молодежного слета. Встреча началась молитвой Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех армян Гарегина II.
Проходящий под девизом «К Родине, к Святому Эчмиадзину» слет, организованный в рамках программы объявленного Католикосом Всех армян 2018-го Годом молодежи, собрал около 400 молодых людей из Армении, Арцаха, а также около 20 стран мира.
В ходе общения с участниками слета, в основном были затронуты темы национальной идентичности, церкви и христианства, патриотизма.
Говоря об армянской идентичности, Президент Саркисян отметил, что история нашего народа дает много поводов для гордости, и последние происшедшие в Армении события создают новые возможности для гордости. «На  свете мало наций и государств, которые сумели осуществить революционные преобразования без столкновений и крови, мало народов, способных быть настолько сознательными и толерантными. У нас есть множество причин быть гордыми армянами, и последние события добавили еще капельку к нашей гордости», – добавил Армен Саркисян.
Коснувшись роли христианства и церкви, Президент республики отметил, что каждый свободен в выборе вероисповедания, но также напомнил, что Армянская Апостольская церковь – не просто церковь: «На протяжении 700 лет мы росли и стали гордыми армянами благодаря Армянской Апостольской церкви, на протяжении веков она хранила и берегла нашу государственность, передавала поколениям наше национальное достояние».
Армен Саркисян ответил также на вопросы участников слета. Президент республики призвал молодых армян Диаспоры приехать в Армению, посвятить себя стране, сохраняя национальное достояние, делать сильнее Родину.