Մենք ունենք բազմաթիվ պատճառներ՝ լինելու հպարտ հայ. ՀՀ նախագահ
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հուլիսի 7-ի երեկոյան Ծաղկաձորում հանդիպել է համահայկական երիտասարդական հավաքի մասնակիցների հետ։ Հանդիպումը սկսվել է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի աղոթքով։
«Դեպի հայրենիք, դեպի Սուրբ Էջմիածին» կարգախոսով անցկացվող հավաքը, որը կազմակերպվել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի կողմից 2018 թվականը Երիտասարդության տարի հռչակելու ծրագրի շրջանակում, համախմբում է Հայաստանից ու Արցախից, ինչպես նաեւ աշխարհի ավելի քան քսան երկրից ժամանած շուրջ 400 երիտասարդների։
Հավաքի մասնակիցների հետ շփման ընթացքում հիմնականում անդրադարձ է կատարվել ազգային ինքնության, եկեղեցու եւ քրիստոնեության, հայրենասիրության թեմաներին։
Խոսելով հայկական ինքնության մասին՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ մեր ժողովրդի պատմությունը հպարտանալու շատ առիթներ է տալիս, եւ Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունները հպարտանալու նոր հնարավորություն են ստեղծում։ «Աշխարհում քիչ ազգեր ու պետություններ կան, որոնք կարողացել են հեղափոխական փոփոխություններ իրականացնել առանց ընդհարումների եւ արյան, քիչ են ժողովուրդները, որոնք այսքան հանդուրժող ու գիտակից կարող են լինել։ Մենք ունենք բազմաթիվ պատճառներ՝ լինելու հպարտ հայ, եւ վերջին իրադարձությունները եւս մեկ կաթիլ են ավելացնում մեր հպարտությանը»,- ավելացրել է Արմեն Սարգսյանը։
Անդրադառնալով քրիստոնեությանն ու եկեղեցու դերին՝ Հանրապետության նախագահը նշել է, որ յուրաքանչյուրն ազատ է դավանանքի ընտրության հարցում, բայց նաեւ հիշեցրել, որ Հայ առաքելական եկեղեցին պարզապես եկեղեցի չէ. «700 տարի մենք մեծացել ու հպարտ հայեր ենք դարձել Հայ առաքելական եկեղեցու շնորհիվ, այն դարեր շարունակ պահել ու պահպանել է մեր պետականությունը, սերունդներին փոխանցել մեր ազգային ժառանգությունը»։
Արմեն Սարգսյանը պատասխանել է նաև հավաքի մասնակիցների տարաբնույթ հարցերին։ Հանրապետության նախագահը սփյուռքահայ երիտասարդներին հորդորել է գալ Հայաստան, նվիրվել երկրին, ազգային ժառանգությունը պահպանելով՝ հզորացնել հայրենիքը։

President Sarkissian met with the participants of the Pan-Armenian Youth Gathering
In the evening of July 7, in Tsakhkadzor President Sarkissian met with the participants of the Pan-Armenian Youth Gathering. The meeting started with the prayer offered by the His Holiness, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians Garegin II.
The gathering, whose motto is “To Fatherland, to Holy Etchmiadzin”, is organized by the Catholicos of All Armenians in the framework of the program which declared 2018 the Year of Youth and is uniting 400 young people from Armenia, Artsakh and over twenty countries from all over the world.
Conversations with the participants of the gathering mainly pertained to national identity, Church and Christianity, and patriotism.
Speaking of the Armenian identity, President Sarkissian noted that the history of our people provides multiple episodes which fill us with pride, and the recent events in Armenia are one of them.
“There are but few nations and states in the world which have been able to carry out revolutionary changes without clashes and bloodshed; few are the nations which have been this much tolerant and reasonable. We have many reasons to be proud Armenians, and the recent events added another particle to our pride,” President Sarkissian added.
Speaking of the role of Christianity and the Church, the President of Armenia noted that every person is free to choose faith, but he also reminded that the Armenian Apostolic Church is not just church. “For seven hundred years, we have been living as proud Armenians because of the Armenian Apostolic Church; it was preserving and defending our statehood for centuries, passing from generation to generation our national heritage.”
Armen Sarkissian responded also to various questions of the participants of the gathering. The President of Armenia urged young Armenians from Spyurk to come to Armenia, dedicate themselves to the country and empower our Fatherland by preserving the national heritage.