Սփյուռքի նախարարն ընդունեց Ալմելոյի քաղաքային խորհրդի պատգամավոր Ռոբին Հայկ Գելիջիին
Հուլիսի 6-ին Սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ընդունեց Ալմելոյի (Նիդերլանդներ) քաղաքային խորհրդի պատգամավոր Ռոբին Հայկ Գելիջիին:
Պարոն Գելիջին նախարարին պատմեց Հայաստանում ունեցած իր այցերի և հանդիպումների մասին, անդրադարձավ նաև Ալմելոյի հայ համայնքի ակտիվությանը: «Ես շատ կցանկանայի, որ համայնքն ակտիվություն ցուցաբերեր նաև քաղաքականության մեջ, այդպիսով մենք ավելի շատ կարող ենք օգտակար լինել նոր Հայաստանին»,- նկատեց երիտասարդ պատգամավորը:
Պատգամավորը խոսեց նաև հայ գործարարների մասին, որոնք արդեն մտածում են հայրենիքում ներդրումների և բիզնես հիմնելու մասին: Այս առիթով նախարարը նշեց. «Ներկայումս ակտիվ պայքար է ընթանում կոռուպցիայի դեմ, և մեր նպատակն է մեր հայրենակիցների համար ոչ միայն խոչընդոտներ չստեղծել, այլև հնարավորության դեպքում աջակցել ձեզ»:
Մխիթար Հայրապետյանն ավելացրեց, որ այսուհետև յուրաքանչյուր գործարար կարող է Հայաստանում ոչ միայն բիզնես ստեղծել, այլև իրեն պաշտպանված զգալ:
Ռոբին Հայկ Գելիջին Ալմելոյում ճանաչված գործարար և բարերար Օնիկ Գելիջիի որդին է: Նրանց ընտանիքը տարիներ շարունակ հովանավորում է տեղի հայկական մեկօրյա դպրոցին և եկեղեցուն, ինչպես նաև բազմաթիվ հայկական մշակութային միջոցառումներ: Նրանց ընտանիքի հովանավորությամբ Ալմելոյում 2015թ. բացվել է Եվրոպայում հայկական ամենամեծ հուշահամալիրը՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին (բաղկացած է 16 խաչքարից):

Министр Диаспоры принял депутата городского совета Алмело Робина Айка Гелиджи
Министр Диаспоры Мхитар Айрапетян 6 июля принял депутата городского совета Алмело (Нидерланды) Робина Айка Гелиджи.
Господин Гелиджи рассказал министру о своих визитах и встречах в Армении, коснулся также активности армянской общины Алмело. «Мне бы очень хотелось, чтобы община проявила активность также в политике – тем самым мы могли бы быть полезнее новой Армении», – заметил молодой депутат.
Депутат говорил и о бизнесменах, которые уже думают о том, чтобы вложить инвестиции и заняться бизнесом на Родине. В этой связи министр заметил: «Ныне ведется активная борьба с коррупцией, и наша цель – не только не создавать для соотечественников препятствий, но и по возможности содействовать вам».
Мхитар Айрапетян добавил также, что отныне любой бизнесмен может не только создать в Армении бизнес, но и чувствовать себя защищенным.
Робин Айк Гелиджи – сын известного в Алмело бизнесмена и благотворителя Оника Гелиджи. Долгие годы их семья спонсирует местную однодневную армянскую школу и церковь, а также многочисленные армянские культурные мероприятия. При спонсорстве этой семьи в 2015 году в Алмело открылся самый крупный в Европе армянский мемориальный комплекс, посвященный памяти жертв Геноцида армян (состоит из 16 хачкаров).