Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն Ընդունեց ԱՄՆ Հայոց Արեւմտեան Թեմի Ուխտաւորները
Յունիս 23-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագոյն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինի մէջ ընդունեց ԱՄՆ Հայոց Արեւմտեան թեմի Սանտա-Գլարիտայի Սուրբ Սարգիս եկեղեցւոյ ուխտաւորները` առաջնորդութեամբ եկեղեցւոյ հոգեւոր հովիւ Արժանապատիւ Տ. Սերովբէ քահանայ Ալանջեանի: Այս մասին կը հաղորդեն մայր Աթոռ Ս. Էջմիածինի Տեղեկատուական համակարգէն:
Տէր Հայրը Վեհափառ Հայրապետին ներկայացուց ուխտաւորներուն, անդրադարձաւ ծխական կեանքին, ինչպէս նաեւ կիսուեցաւ Հայաստան կատարած այցի տպաւորութիւններով:
Ամենայն Հայոց Հայրապետը, իր հայրական օրհնութիւնը բերելով ուխտաւորներուն, իր գնահատանքը յայտնեց հոգեւոր հովիւին նման նախաձեռնութեան կազմակերպման համար: Նորին Սրբութիւնը նշեց, որ ուխտագնացութիւնը հնարաւորութիւն կ’ընձեռէ Ս. Սարգիս եկեղեցւոյ հաւատացեալներուն ներշնչուելու հայրենիքով, զօրանալու իրենց նախնեաց հաւատքով ու մշակոյթով:
Գարեգին Բ Կաթողիկոսը գոհունակութեամբ ընդգծեց, որ հայրենիքի անկախութեան պայմաններուն մէջ այսօր Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին վերազարթօնք կ՛ապրի եւ կը վերականգնէ տէրունաւանդ իր առաքելութիւնը տարբեր ոլորտներու մէջ: Վեհափառ Հայրապետը հաստատեց, որ հայ եկեղեցականներու նուիրեալ սպասաւորութեան շնորհիւ բազում հոգեշահ իրագործումներով կը պայծառանայ ժողովուրդի հոգեւոր կեանքը:
Նորին Սրբութիւնը նաեւ իր գնահատանքը բերաւ ուխտաւորներուն, որ, ըլլալով ժառանգները Հայոց Ցեղասպանութիւնը վերապրած եւ ԱՄՆ հաստատուած հայորդիներու, կրցած են պահպանել իրենց մայրենի լեզուն եւ կերտել ազգային կեանքը:

Католикос Всех армян принял паломников Западной армянской епархии США
Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех армян Гарегин II 23 июня принял в Первопрестольном Святом Эчмиадзине паломников церкви Сурб Саркис Санта-Клариты Западной армянской епархии США во главе с духовным пастырем церкви иереем Серовбе Аланджяном. Об этом сообщает информационная служба Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
Святой Отец представил Верховному Патриарху паломников, коснулся приходской жизни, а также поделился впечатлениями от визита в Армению.
Воздав паломником свое патриаршее благословение, Католикос Всех армян выразил оценку духовному пастырю за организацию инициативы. Его Святейшество отметил, что паломничество даст возможность верующим церкви Св. Саркис воодушевиться Родиной, обрести мощь верой и культурой своих предков.
Католикос Гарегин II с удовлетворением отметил, что в условиях независимости Родины сегодня Святая Армянская Апостольская церковь переживает возрождение, восстанавливает свою миссию в различных сферах. Верховный Патриарх подтвердил, что благодаря преданному служению армянских церковных служителей многими начинаниями становится светлее и ярче духовная жизнь народа.
Его Святейшество высоко оценил также паломников, которые, будучи наследниками переживших Геноцид армян и обосновавшихся в США армян, сумели сохранить свой родной язык и создать национальную жизнь.