Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն Ընդունեց ԱՄՆ Հայոց Արեւմտեան Թեմի Ուխտաւորները
Յունիս 23-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագոյն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինի մէջ ընդունեց ԱՄՆ Հայոց Արեւմտեան թեմի Սանտա-Գլարիտայի Սուրբ Սարգիս եկեղեցւոյ ուխտաւորները` առաջնորդութեամբ եկեղեցւոյ հոգեւոր հովիւ Արժանապատիւ Տ. Սերովբէ քահանայ Ալանջեանի: Այս մասին կը հաղորդեն մայր Աթոռ Ս. Էջմիածինի Տեղեկատուական համակարգէն:
Տէր Հայրը Վեհափառ Հայրապետին ներկայացուց ուխտաւորներուն, անդրադարձաւ ծխական կեանքին, ինչպէս նաեւ կիսուեցաւ Հայաստան կատարած այցի տպաւորութիւններով:
Ամենայն Հայոց Հայրապետը, իր հայրական օրհնութիւնը բերելով ուխտաւորներուն, իր գնահատանքը յայտնեց հոգեւոր հովիւին նման նախաձեռնութեան կազմակերպման համար: Նորին Սրբութիւնը նշեց, որ ուխտագնացութիւնը հնարաւորութիւն կ’ընձեռէ Ս. Սարգիս եկեղեցւոյ հաւատացեալներուն ներշնչուելու հայրենիքով, զօրանալու իրենց նախնեաց հաւատքով ու մշակոյթով:
Գարեգին Բ Կաթողիկոսը գոհունակութեամբ ընդգծեց, որ հայրենիքի անկախութեան պայմաններուն մէջ այսօր Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին վերազարթօնք կ՛ապրի եւ կը վերականգնէ տէրունաւանդ իր առաքելութիւնը տարբեր ոլորտներու մէջ: Վեհափառ Հայրապետը հաստատեց, որ հայ եկեղեցականներու նուիրեալ սպասաւորութեան շնորհիւ բազում հոգեշահ իրագործումներով կը պայծառանայ ժողովուրդի հոգեւոր կեանքը:
Նորին Սրբութիւնը նաեւ իր գնահատանքը բերաւ ուխտաւորներուն, որ, ըլլալով ժառանգները Հայոց Ցեղասպանութիւնը վերապրած եւ ԱՄՆ հաստատուած հայորդիներու, կրցած են պահպանել իրենց մայրենի լեզուն եւ կերտել ազգային կեանքը:

Catholicos of All Armenians receives pilgrims of U.S. Western Diocese
On June 23, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians received pilgrims of the St. Sargis Armenian Church of the U.S. Western Diocese in Santa Clarita led by the Church’s pastor, Priest Serovbe Alanjian at the Mother See of Holy Etchmiadzin, reported the Information System of the Mother See of Holy Etchmiadzin.
Priest Serovbe Alanjian introduced the Supreme Patriarch to the pilgrims, touched upon church life and shared impressions of the visit to Armenia.
Giving his patriarchal blessings to the pilgrims, the Catholicos of All Armenians appreciated the spiritual pastor for organizing the visit. His Holiness also stated that the pilgrimage would provide the followers of the St. Sargis Church with the opportunity to be inspired by the homeland and become stronger with the faith and culture of their ancestors.
With satisfaction, Catholicos Karekin II emphasized that the Armenian Holy Apostolic Church is reawakening in the independent Armenia and reinstating its mission in different spheres. The Supreme Patriarch affirmed that the spiritual life of Armenians is brilliant thanks to the devoted service of Armenian clergymen.
His Holiness also expressed his appreciation to the pilgrims who, being the descendants of Armenians who survived the Armenian Genocide and settled in the United States of America, have managed to preserve their native language and live as Armenians.
During the meeting, the Catholicos of All Armenians also asked the pilgrims about life within the Armenian community of Santa Clarita and the community’s activities.