Ախալցխայի հայկական Սբ․ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի են այցելել Թբիլիսիի միջազգային հարաբերությունների բաժնի ուսանողները
Հունիսի 23-ին Ախալցխայի հայկական Սբ․ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի են այցելել Թբիլիսիի միջազգային հարաբերությունների բաժնի ուսանողները։ Ուխտավորները եկեղեցում հանդիպել են Ախալցխայի հոգեւոր տեսուչ հայր Հակոբ Սահակյանին, քահանա տեր Թորգոմ Վարդանյանին եւ Սամցխե-Ջավախքի Մեդիա Վերլուծական կենտրոնի անդամներին, գրում է akhaltskha.net-ը։
Ուսանողների հետ հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է Հայ Առաքելական եկեղեցու պատմությունը եւ Վրաստանում հայկական եկեղեցուն հուզող բազմաթիվ խնդիրները։ Մասնավորապես անդրադարձ է կատարվել եկեղեցիների գրանցման խնդրին եւ վիճելի համարվող եկեղեցիների հարցին։ Հայ հոգեւորականների կողմից հատուկ ընդգծվել է հայ եւ վրաց ժողովրդի բարեկամական կապերի զարգացման ու ամրապնդման կարեւորությունը։
Երիտասարդները մեծ հետաքրքրությամբ են իրենց հարցերը ուղղել հայ հոգեւորականներին եւ ամեն հարցի ստացել պատշաճ պատասխան։

Students of International Relations Department of Tbilisi State University visit Akhaltskha’s St. Gregory the Illuminator Armenian Church
On June 23, students of the Department of International Relations at Tbilisi State University visited the St. Gregory the Illuminator Armenian Church of Akhaltskha. The pilgrims met with Spiritual Superintendent of Akhaltskha, Father Hakob Sahakyan, Priest Torgom Vardanyan and members of the Media/Analysis Center of Samtskhe-Javakhk, writes akhaltskha.net.
The history of the Armenian Apostolic Church and several issues concerning the Armenian Church in Georgia were presented during the meeting with the students, and the issue of registration of churches and the churches deemed to be disputable were particularly touched upon. Armenian clergymen particularly emphasized the importance of development and strengthening of the friendly ties between the Georgians and Armenians.
The students asked the Armenian clergymen their questions with great interest and received answers to every question.