Երևանում հեղինակի մասնակցությամբ տեղի կունենա Թաներ Աքչամի «Հայերի բռնի իսլամացումը. լռություն, ժխտում և ուծացում» աշխատության հայերեն թարգմանված գրքի շնորհանդեսը
2018 թ. հունիսի 19ին, ժամը 11:00-ին Երևանում տեղի կունենա թուրք հայտնի ցեղասպանագետ Թաներ Աքչամի «Հայերի բռնի իսլամացումը. լռություն, ժխտում և ուծացում» աշխատության հայերեն թարգմանված գրքի շնորհանդեսը: Շնորհանդեսին կմասնակցի Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի հրավերով այդ օրերին Երևանում գտնվող հեղինակը:
Հիշեցնենք, որ 2016 թ. Երևանում տպագրված հայտնի թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամի ներկայացվող գիրքը բաղկացած է երեք բաժնից:
Առաջին բաժնում հեղինակը խոսում է Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության հարցով անաչառ կերպով զբաղվելու անհնարինության, այդ գործում իր կրած դժվարությունների և պետության կողմից իր դեմ կազմակերպված հալածանքների մասին:
Երկրորդ բաժնում ներկայացվում է Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ օսմանյան բանակում ծառայած հայազգի սպա Սարգիս Թորոսյանի հուշերի թուրքերեն հրատարակության շուրջ ծավալված խտրական ու կողմնակալ քննարկումների պատմությունը, որի ընթացքում Թ. Աքչամի նկատմամբ դարձյալ սկիզբ է առնում զրպարտությունների, անհիմն մեղադրանքների և հալածանքների մի մեծ արշավ:
Երրորդ բաժնում հեղինակը հարուստ փաստական հենքի վրա ներկայացնում է հայերի բռնի իսլամացման և ուծացման քաղաքականությունը 1915-1918 թթ.: Թ. Աքչամը պատմությանը քիչ հայտնի այս երևույթները գնահատում է որպես Հայոց  ցեղասպանության կառուցվածքային տարրեր:
Գիրքը թարգմանվել և հրատարակության է պատրաստվել Արևմտահայոց հարցերի ուսումնասիրության կենտրոնում: Թարգմանիչն է թուրքագետ, պատմական գիտությունների թեկնածու Մելինե Անումյանը, իսկ պատասխանատու խմբագիրը` հայագետ, բանասիրական գիտությունների թեկնածու Հայկազուն Ալվրցյանը:
Գիրքը թարգմանվել և տպագրվել է «Ժիրայր Նշանյան» հիմնադրամի հովանավորությամբ՝ ի հիշատակ 1915 թ. Հայոց ցեղասպանության անմեղ նահատակների:
Արևմտահայոց հարցերի ուսումնասիրության կենտրոնը դարձյալ իր երախտագիտությունն է հայտնում Թաներ Աքչամին՝ գրքի թարգմանության թույլտվության և «Ժիրայր Նշանյան» հիմնադրամին` հայերեն թարգմանությունն ու հրատարակությունը հովանավորելու համար:
Գրքի թարգմանության և հրատարակության գաղափարն իրականացվել է գերաշնորհ տեր Վիգեն արքեպիսկոպոս Այքազյանի ջանքերի շնորհիվ, ինչի համար կենտրոնը խորին շնորհակալություն է հայտնում:
Շնորհանդեսը տեղի կունենա Արևմտահայոց հարցերի ուսումնասիրության կենտրոնում:
Ամսաթիվ` 2018 թ. հունիսի 19, ժամը 11:00
Հասցե` Գյուլբենկյան 38, 5-րդ հարկ
Մուտքն ազատ է: Հրավիրում ենք բոլոր ցանկացողներին: Թաներ Աքչամը ելույթ կունենա թուրքերեն, նրա խոսքը և հարցուպատասխանը կթարգմանվի հայերեն:

В Ереване при участии автора состоится презентация армянского перевода книги Танера Акчама «Насильственная исламизация армян: молчание, отрицание и ассимиляция»
В Ереване 19 июня в 11:00 состоится презентация армянского перевода книги известного турецкого геноцидоведа Танера Акчама «Насильственная исламизация армян: молчание, отрицание и ассимиляция». По приглашению Американского университета Армении в ней примет участие находящийся в эти дни в Ереване автор.
Напомним, что отпечатанная в Ереване в 2016 году книга эта состоит из трех разделов.
В первом автор говорит о невозможности заниматься в Турции беспристрастно вопросом Геноцида армян, трудностях, испытанных им в этом деле и организованных государством в отношении его гонениях.
Во втором разделе представлена история дискриминационного и предвзятого обсуждения вокруг издания на турецком языке воспоминаний офицера-армянина Саркиса Торосяна о службе в Османской армии в годы Первой мировой войны. В этой связи в отношении Танера Акчама вновь начался большой поход оговоров, гонений, беспочвенных обвинений.
В третьем разделе автор на основе богатого фактического материала представляет политику насильственной исламизации и ассимиляции армян в 1915-18гг. Малоизвестные истории эти явления Акчам оценивает как структурные элементы Геноцида армян.
Книга переведена и подготовлена к печати в Центре изучения вопросов западных армян. Ее перевела тюрколог, кандидат исторических наук Мелине Анумян, ответственный редактор – арменовед, кандидат филологических наук Айказун Алврцян.
Книга переведена и издана при спонсорстве фонда «Жирайр Ншанян» в память невинных жертв Геноцида армян 1915 года.
Центре изучения вопросов западных армян вновь выражает свою признательность Танеру Акчаму за разрешение перевести книгу и фонду «Жирайр Ншанян» – за спонсирование перевода на армянский и издания книги.
�?дея перевода и издания книги осуществлена благодаря усилиям архиепископа Вигена Айказяна, за что Центр выражает глубокую благодарность.
Презентация состоится в Центре изучения вопросов западных армян. Адрес: Гюльбенкяна, 35, 5-й этаж.
Вход свободный. Приглашаем всех желающих. Танер Акчам выступит на турецком языке, его выступление и ответы на вопросы будут переводиться на армянский.