«Անչափ կարևորում եմ լրագրողների համաժողովների կազմակերպումը». Դիանա Տեր-Կարապետյան
Բուենոս Այրեսի «Սարդարապատ» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Դիանա Տեր-Կարապետյանը Հայաստան էր այցելել՝ արգենտինահայ ուխտավորների հետ ներկա գտնվելու Մայիսյան հերոսամարտերի և Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հռչակման 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին, շրջագայելու Հայաստանի տեսարժան վայրերով, ապա մայիսի 30-ից հունիսի 1-ը մասնակցելու Սփյուռքի նախարարության «Հայոց պետականությունը և հայ լրագրությունը» խորագիրը կրող Լրագրողների համահայկական 9-րդ համաժողովին:
«Նախարարության հետ սերտ կապի մեջ լինելով՝ անչափ կարևորում եմ այսպիսի համաժողովների կազմակերպումը, քանի որ բացի Հայրենիք այցելելուց, նաև նոր ծանոթություններ հաստատելու, գործընկերներով ոլորտին առնչվող հարցեր քննարկելու և հետագա համագործակցության ուղիներ փնտրելու հնարավորություն ենք ունենում»,-«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց գլխավոր խմբագիրը:
Համաժողովի ընթացքում իր զեկույցում անդրադառնալով արգենտինահայ տպագիր մամուլի հիմնախնդիրներին՝ Դիանա Տեր-Կարապետյանը շեշտել է, որ համացանցային այս դարաշրջանում, չնայած առկա դժվարություններին, նա առանց վհատվելու առաջ է տանում իր աշխատանքները՝ Սփյուռքում նպաստելով հայապահպանությանը:
Հավելենք, որ «Սարդարապատ»-ն առաջին անգամ հրատարակվել է 1975թվականին՝ իբրև երկշաբաթաթերթ, իսկ արդեն 1980 թվականից հետո վերածվել է շաբաթաթերթի: Այն Ռամկավար ազատական կուսակցության «Թեքեյան» մշակութային միության պաշտոնաթերթն է:
Թերթը ստեղծել է ՌԱԿ հիմնադիրներից Նահապետ Նահապետյանը, ով իր գործունեության տարիների ընթացքում մեծ նվիրումով և սրտացավորեն է աշխատել:

«Считаю исключительно важным организацию форумов журналистов»: Диана Тер-Карапетян
Главный редактор еженедельника «Сардарапат» Буэнос Айреса Диана Тер-Карапетян приехала в Армению в составе группы паломников из числа армян Аршентины, чтобы присутствовать на мероприятиях, посвященных 100-летию провозглашения Первой Армянской Республики и героических Майских сражений, попутешествовать по достопримечательным местам Армении, а с 30 мая по 1 июня участвовать в организованном Министерством Диаспоры 9-м общеармянском форуме журналистов «Армянская государственность и армянская журналистика».
«Будучи в тесной связи с Министерством, считаю исключительно важной организацию подобных форумов, поскольку, помимо посещения Армении, мы имеем возможность наладить новые знакомства, обсудить с коллегами вопросы, связанные со сферой, найти пути дальнейшего сотрудничества», – в беседе с «Армяне сегодня» сказала главный редактор.
Коснувшись в своем докладе на форуме проблем армянской прессы Аргентины, Диана Тер-Карапетян подчеркнула, что в нынешний век интернета, несмотря на имеющиеся трудности, она не отчаиваясь продвигает свою работу, способствуя сохранению армянства в Диаспоре.
Добавим, что «Сардарапат» впервые был издан в 1975 году с периодичностью раз в две недели, а уже с 1980 года превратился в еженедельник. Это официальная газета культурного союза «Текеян» партии Рамкавар-Азатакан.
Создал газету один из учредителей ПРА Нагапет Нагапетян, работавший с большой преданностью и сердобольностью.