«Արի տուն». ուղևորություն դեպի հայրենիք
2017-2018 ուսումնական տարվա սկզբում Տյումենի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հայկական մշակույթի կենտրոնում հայտարարվեց «Արի տուն» հայագիտական ինտելեկտուալ խաղ-մրցույթի մասին: Նշվեց, որ  մրցույթի երեք փուլերում ամենաշատ միավորներ հավաքած աշակերտը կստանա ուղեգիր՝ մասնակցելու Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարարության կողմից կազմակերպվող «Արի տուն» ծրագրին:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում է մշակութային կենտրոնի ղեկավար Ռուզաննա Դանիելյանը, հայկական դպրոցի աշակերտները մեծ ջանասիրությամբ ձեռնամուխ եղան մրցույթին պատրաստվելու և նրան մասնակցելու աշխատանքներին: Նրանք ուժ  ու եռանդ չխնայեցին և ողջ ուսումնական տարվա ընթացքում մեծ պատրաստակամությամբ և պատասխանատվությամբ հաճախեցին հայկական մշակույթի կենտրոնի հայերենի, հայոց պատմության ու հայրենագիտության դասընթացներին, փորձված մանկավարժների օգնությամբ հարստացրին գիտելիքների իրենց պաշարները և մեծ խանդավառությամբ մասնակցեցին մրցույթի առաջին և երկրորդ փուլերին:
Առաջինը, որը կոչվեց պարզապես «Ասմունքի մրցույթ», անցավ փետրվարի 24-ին: Մրցույթին մասնակցելու ցանկություն հայտնեցին մշակույթի կենտրոնի 23 աշակերտներ՝ տարբեր տարիքային խմբերից: Նրանք ցուցադրեցին իրենց կարողությունները և հմտությունները հայ գրականությունից, որոնք արտահայտվում էին արտահայտիչ արտասանությամբ, հայ խոսքի գրագետ և ճշգրիտ արտասանությամբ: Ժյուրիի կողմից գնահատվեց նաև նրանց դերասանական արվեստը և լրացուցիչ տեղեկությունները բանաստեղծությունների հեղինակների՝ հայ մեծանուն բանաստեղծների վերաբերյալ:
Երկրորդ փուլը՝ «Ճանաչիր Հայրենիքդ» հայագիտական մրցույթն անցկացվեց ապրիլի 8-ին՝ գրավոր տեստերի ձևով: Երեխաները ներկայացված չորս պատասխանից ընտրում էին ճիշտ տարբերակը: Գրավոր ստուգողական աշխատանքին մասնակցեցին 21 աշակերտ:  Արդյունքները բավականին գոհացուցիչ էին, և դա արդյունքն էր մշակույթի կենտրոնի փորձառու մանկավարժներ Ալվան Պողոսյանի, Մանուշակ Համբարյանի պատասխանատու աշխատանքի, ում  ներդրած մեծ ջանքերի շնորհիվ հայագիտական առարկաների դասերին մասնակցելու ցանկություն հայտնեցին ավելի մեծ թվով աշակերտներ: Նրանք իրենց   կիրառած մանկավարժական մեթոդներով զարգացնում են  երեխաների մտավոր հնարավորությունները և  դասերը  կազմակերպում աննախադեպ հետաքրքիր, հետաքրքրաշարժ, որի ընթացքում ստացած գիտելիքները մեր մասնակիցները երրորդ փուլում ներկայացրեցին  ժյուրիի գնահատանքին:
Մայիսի 27-ին անցկացվեց մրցույթի երրորդ փուլը՝ «Հայ գիտակ» խորագրով: Այն նվիրված էր Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 100-ամյա հոբելյանին: Մրցույթը կազմակերպված էր բարձր մակարդակով, հագեցած ժամանակակից տեխնիկական միջոցներով:
Էկրանի վրա նկարազարդ այբուբենը ծառայում էր որպես առաջադրված հարցերի ծածկագիր: Եզրափակիչ փուլ անցած ութ աշակերտներն էլ ակտիվորեն պատասխանում էին հարցերին, կատարում լրացումներ, որի շնորհիվ էլ ժյուրիի միաձայն որոշմամբ և բարերարներ՝ Ս. Ստեփանյանի, Ա. Հովեյանի հովանավորությամբ բոլոր մասնակիցները ստացան ուղեգրեր մեկնելու հայենիք՝ մասնակցելու «Արի տուն» ծրագրին:

“Ari Tun”-a trip to the homeland
From the outset of the 2017-18 School Year, the Mesrop Mashtots Armenian Cultural Center of Tyumen announced the “Ari Tun” (Come Home) intellectual game/competition devoted to Armenian studies. The announcement read that the student who scored the highest points in the three stages of the competition would receive a pass to Armenia to participate in the “Ari Tun” Program organized by the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia.
As reported Head of the Mesrop Mashtots Armenian Cultural Center Ruzanna Danielyan to Hayern Aysor, the students of the Center’s Armenian school worked hard to participate in the competition. They didn’t spare efforts and attended the Armenian cultural center’s Armenian language, Armenian history and native studies courses throughout the year with great willingness and a high sense of responsibility, enriched their knowledge with the help of experienced pedagogues and participated in the first and second stages of the competition with great excitement.
The first stage (“Recitation Competition”) was held on February 24. There were 23 students from different age groups. They showed their knowledge of Armenian literature with expressive pronunciation, as well as exact and literate pronunciation. The jury also rated their acting skills and knowledge of additional information about great Armenian poets.
The second stage (“Recognize your Homeland”, a competition devoted to Armenian studies) was held on April 8 in the form of multiple-choice tests. There were 21 participants. The results were quite satisfying, and this was the result of the efforts of the cultural center’s experienced pedagogues Alvan Poghosyan and Manushak Hambaryan, whose efforts helped increase the number of children who had expressed the desire to participate in the lessons devoted to Armenian studies. With their teaching methods, they enhance the children’s mental capacities and make the lessons interesting. Thanks to that, the participants showed their knowledge to the jury in the third stage.
The third stage (“Armenian Expert”) was held on May 27 and was dedicated to the 100th anniversary of the First Republic of Armenia. The competition was organized at a high level and held through the use of state-of-the-art technologies.
The illustrated Armenian alphabet on the screen served as a code for the questions. The eight students who had made it to the final stage actively answered the questions and added to their answers, and thanks to that, by the unanimous decision of the jury and under the sponsorship of benefactors S. Stepanyan and A. Hoveyan, all the participants received passes to Armenia to participate in the “Ari Tun” Program for homeland recognition.