Արգենտինայի հայկական մշակութային միությունները նշել են Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հիմնադրման 100-ամյակը
Մայիսը մեր համայն ժողովրդի համար հաղթական ամիս է և պատահական չէ, որ մայիսի 11-ին արգենտինահայ գաղութի  երկու մշակութային միություններ՝ Արգենտինահայ մշակութային միությունը և «Շարժում» մշակութային միությունը, համատեղ նշեցին Սարդարապատի հաղթանակի և Հայաստանի Հանրապետության հիմնադրման 100-ամյակը:
Միջոցառումը կազմակերպվեց «Շարժում» մշակութային կենտրոնի սրահում, ուր օրվա թեմայով հանդես եկան Հնչակյան կուսակցության անդամ, իրավաբան Տաթև Ասիլյանը, ՀԲԸՄ-ի Մարի Մանուկյան վարժարանի նախկին տնօրեն Ադոլֆո Քութուջյանը և սոցիոլոգ, Արգենտինահայ մշակութային միության անդամ Գաբրիել Սիվինյանը:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են կազմակերպիչները, երեք զեկուցումներն էլ լսվեցին համակ ուշադրությամբ՝ արժևորելով հանդես եկողների կողմից ներկայացվող նյութի հետաքրքիր ու մատչելի իրողությունը:
Հաղթանակների մասին միայն զեկուցումները, առանց երգ ու պարի, արվեստի համ ու հոտի բավարար չէին լինի, ուստի մայիսի 24-ին հայ կաթողիկե «Նարեկ» սրահում երկու մշակութային միությունների նախաձեռնությամբ ավելի քան 250 հանդիսատես վայելեցին Արգենտինահայ մշակութային միության «Գայանե» պարախմբի և Անդրես Իստեփյանյանի ղեկավարած հայկական նվագախմբի ելույթը, ինչպես նաև երգիչներ Փաբլո Կույումջյանի, Միրթա Սաթջյանի, Սերխիո Չապրասյանի, դաշնակահար Մխիթար Կուլուզյանի վարպետ կատարումները:
Համերգի ավարտին երեկոյի խոսնակ Իվան Պիսեգլիա Լոմլոմջյանը հրապարակեց Արգենտինահայ մշակութային Միության և «Շարժում» մշակութային միության համատեղ հայտարարությունը՝ նվիրված Սարտարապատի հերոսամարտի և Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հիմնադրման 100-ամյակին:
Այս փառապանծ պատմական հաղթանակներն ապահովվել են անառարկելի փաստի շնորհիվ. միասնականություն, միաբանություն, ազգային գաղափարի շուրջ հավաքվելու կարողություն:
Անշուշտ, եղել են ու կան հաղթանակները սեփականաշնորհելու փաստեր, սակայն պատմությունը իր խոսքն ասել է և դեռ կասի, բնությունն էլ մեկ ծաղկով գարուն չի բերում, մեր փրկությունն  էլ մեր հավաքական ուժի մեջ է:
Համատեղ հայտարարության ավարտին գաղութի առաջադիմական և ձախակողմյան հատվածի ներկայացուցիչ կազմակերպություններն ընդգծում են. «…Մենք Փարամազի, 20 կախաղանների հետնորդներն ենք, Մյասնիկյանի, Շահումյանի և Կամոյի ժառանգներն ենք, զորավար Անդրանիկի, Հայկ Բժշկյանցի, Մարոյի և մարշալ Բաղրամյանի հետնորդներն ենք և պայքարում ենք ու կտեսնենք ազատ, սոցիալիստական Հայաստան»:

Армянские культурные союзы Аргентины отметили 100-летие основания Первой Армянской Республики
Май – победный месяц для нашего народа, и не случайно, что 11 мая два культурных союза армянской колонии Аргентины – Культурный союз армян аргентины и культурный союз «Движение» 11 мая вместе отметили 100-летие Сардарапатской битвы и основания Первой Армянской Республики.
Мероприятие было организовано в зале союза «Движение», где выступили член партии Гнчакян, юрист Татев Асилян, бывший директор гимназии «Мари Манукян» ВАБС Адольфо Кутуджян и социолог, член культурного союза Габриел Сивинян.
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» организаторы, все три выступления были выслушаны с большим вниманием.
Одних лишь выступлений о победах, без песен и танцев, было бы недостаточно. 24 мая в армянском католическом зале «Нарек» по инициативе двух культурных союзов более 250 зрителей наслаждались выступлениями танцевального ансамбля «Гаяне» Армянского культурного союза Аргентины и армянского оркестра под руководством Андреаса �?степаняна, а также мастерством певцов Пабло Куюмджяна, Мирты Сатджян, Серхио Чапрасяна, пианиста Мхитара Кулузяна.
По завершении концерта ведущий вечера �?ван Писеглиа Ломломджян огласил совместное заявление Армянского культурного союза Аргентины и культурного союза «Движение», посвященное 100-летию героической Сардарапатской битвы и Пкервой Армянской Республики.
Эти славные исторические победы были обеспечены благодаря неопровержимому факту: единство, сплоченность, способность собраться вокруг  национальной идеи.
Конечно, были и есть факты приватизации побед, однако история сказала и еще скажет свое слово, а природа одним цветком не приносит весну, наше же спасение – в нашей собирательной силе.
После оглашения заявления прогрессивныке и левые сегменты колонии подчеркнули: «…Мы – последователи Парамаза, 20 виселиц, наследники Мясникяна, Шаумяна и  Камо, зоравара Андраника, Айка Бжшкянца, Маро и маршала Баграмяна, и боремся и увидим свободную социалистическую Армению».