Ամերիկահայ ընտանիքի կողմից Ապրիլյան պատերազմում զոհված 28 ընտանիքների երեխաների տրամադրվել են հեծանիվներ
Ստեփանակերտի մշակույթի և երիտասարդության պալատում ամերիկաբնակ ամուսիններ Հրաչ և Նևրիգ Գևրիգյանների կողմից ապրիլյան պատերազմում զոհված 28 ընտանիքների երեխաների տրամադրվել են հեծանիվներ:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Հրաչ Գևրիգյանն ասել է, որ այդ նպատակով 56 հեծանիվներ են բերվել ԱՄՆ-ից:
«Այդ հեծանիվներից 18-ը նախատեսված է 10 տարեկանից փոքր երեխաների, իսկ մնացածը՝ ավելի բարձր տարիքային խմբի համար: Սա մեր ընտանիքի կողմից կազմակերպված առաջին նախաձեռնությունն է: Սակայն պետք է նշեմ, որ ունեցել ենք աջակցողներ, իսկ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը վճարել է ճանապարհածախսը»,- նշել է Հ. Գևրիգյանը:
Նվիրատվության համար շնորհակալություն հայտնելով բարերարներին՝ ապրիլյան պատերազմում զոհված գյումրեցի հերոս Մերուժան Ստեփանյանի քույրը՝ Մանիկ Ստեփանյանը, մեզ հետ զրույցում ասել է, որ կրտսեր Մերուժանը ծնվել է եղբոր զոհվելուց հետո: Այսօր էլ դառնում է 2 տարեկան, այն հաճելի նվեր էր ծննդյան տոնի կապակցությամբ:
Զոհված զինծառայողի այրի, 4 երեխաների մայր Էլլադա Դադայանն էլ նշել է, որ այսպիսի ծրագրերը սփոփանք են իրենց կարգավիճակում գտնվող ընտանիքների համար:

Armenian-American benefactors donate bikes to children of 28 family victims of Four-Day Artsakh War
During an event held at the Culture and Youth Palace in Stepanakert, Mr. and Mrs. Hrach and Nevrig Gevrigian granted bikes to the children of 28 families that were victims of the Four-Day Artsakh War in April 2016.
In an interview with Artsakhpress, Hrach Gevrigian said 56 bikes were imported from the U.S. for that purpose.
“Eighteen of those bikes are designed for children under 10, and the rest are for teens and youth. This is my family’s first initiative. However, I must say that we had supporters, and Hayastan All-Armenian Fund covered the travel expenses,” Gevrigian stated.
Expressing gratitude to the benefactors for their donation, Manik Stepanyan, sister of Meruzhan Stepanyan (hero of the Four-Day Artsakh War from Gyumri) told Artsakhpress that Meruzhan Junior was born after his brother’s death, adding that today marks his second birthday and that the bike was a nice gift on his birthday.
Ellada Dadayan, the widow of a deceased serviceman and mother of 4, stated that such programs console families in mourning.