Համազգային հայ կրթական և մշակութային միությունը Մատենադարանին նվիրաբերեց արժեքավոր ձեռագիր
Համազգային հայ կրթական և մշակութային միությունը Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանին նվիրաբերեց 14-20-րդ դարերի 27 արժեքավոր ձեռագրեր: Դրանց թվում են Ծիսական գրքեր, ժողովածուներ, Սաղմոսարան, Գանձարան, Ավետարան: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հանձնման արարողությունը կայացավ մայիսի 17-ին:
«Հանրապետության 100-ամյակը լավագույն առիթն էր, որ այս ձեռագրերը գային իրենց «նստավայր»՝ Մատենադարան: Ձեռագրերը մինչ այժմ պահպանվել են Բեյրութի Նշան Փալանճյան ճեմարանում: Ամեն ձեռագիր իր պատմությունն ունի: Սրանք հայ մտքի և արվեստի լավագույն նմուշներն են: Մատենադարանին հանձնած այդ գրքերն ունեն 600 տարվա կենսագրություն՝ 14-րդ դարից մինչև 20-րդ դար: Դրանք արձանագրում են մեր ծիսակատարություններն ու կանոնակարգերը, ավանդություններն ու դավանանքը»,-ասաց Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության Կենտրոնական վարչության ատենապետ Մկրտիչ Մկրտիչյանն ու հավելեց, որ Մատենադարանը ցուցանմուշների ներկայացման սովորական վայր չէ: Այստեղ հայության ազգային գանձարանը ոչ միայն պահպանվում, այլ նաև ուսումնասիրվում է:
Մատենադարանի գլխավոր ավանդապահ Գևորգ Տեր-Վարդանյանի խոսքով՝ այս նվիրատվությունն առանձնանում է նրանով, որ բոլոր ձեռագրերը զուտ հայերեն են և առավելապես միջնադարյան ձեռագրերի արժեքավոր նմուշներ: «Ստացել ենք 27 ձեռագիր և 1 փոքրիկ ձեռագրացուցակ: Հնագույն ձեռագիրը 1430 թվականին Աղթամարում Թովմա գրչի ձեռքով գրված մանրուսմունքն է՝ Կացրդարանը: Թեկուզ այն վնասված է, բայց բարեբախտաբար գլխավոր Հիշատակարանն ամբողջապես պահպանված է: Հիշատակարանի որևէ տեղեկություն մինչ այժմ գիտական գրականության մեջ օգտագործված չի եղել: Տեղեկությունները թե պատմական են, թե ազգային խնդիրներին վերաբերող»,-ասաց նա:
Ժամանակագրորեն երկրորդը 1489 թվականի Սարգիս Շնորհալու «Մեկնություն Կաթողիկա թղթոց» երկի հսկայածավալ ձեռագիրն է, այնուհետև՝ 15-րդ դարի Գանձարանը, 1574 թվականի մի Ավետարան, 1663 թվականի Սաղմոսարան, 17-րդ դարի երեք ձեռագրեր և այլն: Ձեռագրերը տարբեր տեղերից են հասել Բեյրութ: Որոշ դեպքերում առանձին մտավորականներ են եղել նվիրողները: Դրանք ուսումնասիրված չեն: Գևորգ Տեր-Վարդանյանի կարծիքով՝ լուրջ ուսումնասիրության կարիք ունեն: Ապահովության համար դրանք ախտահանել են, իսկ վերականգնման աշխատանքներն ըստ անհրաժեշտության անպայման կարվեն առաջիկայում:
Տնօրեն Վահան Տեր-Ղևոնդյանի փաստմամբ՝ Մատենադարանը վերջին 60-70 տարիների ընթացքում իր ձեռագրական ժառանգությունը եռապատկել և քառապատկել է: Եվ այս ամենը նվիրատուների, բարերարների, ազգային կազմակերպությունների շնորհիվ: Ձեռագրահավաքին մասնակցել են բազմաթիվ մեր հայրենակիցներ՝ աշխարհի տարբեր անկյուններից: Եվ դրանք կենտրոնացրել են ամենաապահով վայրում՝ Մատենադարանում: Այստեղ այդ ձեռագրերը շատ ապահով ձևով պահվում են, ըստ անհրաժեշտության խնամվում և վերականգնում: Բացի այդ, դրանք ուսումնասիրում են լավագույն մասնագետները: Տեր-Ղևոնդյանն այս նվիրատվությունը որակեց վերջին 15 տարիների ամենամեծ միանվագ նվիրատվությունը: Վստահեցրեց՝ դրանք իրենց պատվավոր տեղն են գտնելու Մատենադարանի հարուստ ժառանգության մեջ:

Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society donates valuable manuscripts to Matenadaran
Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society has donated 27 14th-20th century manuscripts to the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts (Matenadaran) in Yerevan, including Books of Rituals, anthologies, a Book of Psalms, a Depository and a Bible. According to Armenpress, the books were donated during a ceremony held on 17 May.
“The 100th year anniversary of the First Republic of Armenia served as the best opportunity for these manuscripts to be in their “residence”, that is, the Institute of Ancient Manuscripts (Matenadaran). These are the best samples of Armenian thought and arts. These books have a 600-year history, starting from the 14th century and leading up to the 20th century. They are records of Armenian rituals and rules of procedure, as well as traditions and faith,” Chairman of the Central Committee of Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society Meguerditch Meguerditchian said and added that the Matenadaran is not a typical site for presenting samples since the treasures of the Armenian nation are not only preserved, but also examined.
According to the Matenadaran’s Chief Depositary Gevorg Ter-Vardanyan, this donation is special in that all the manuscripts are in pure Armenian and serve as valuable samples of maximally medieval manuscripts. “We have received 27 manuscripts and 1 small handwritten list. The oldest manuscript is the small doctrine entitled “Katsrdaran” and written by scribe Tovma in 1430 in Akhtamar. Perhaps it is damaged, but fortunately, the major Record is completely preserved. No information in the Record has been used in academic literature to date. The information is about history and the issues of the Armenian nation,” he said.
Chronologically speaking, the second is the large-scale manuscript of Sargis Shnorhali’s work “Interpretation of Catholic Papers” (1489), followed by the Depository of the 15th century, a Bible (1574), a Book of Psalms (1663), three manuscripts dating back to the 17th century and more. The manuscripts were sent to Beirut from different places. In some cases, they were donated by certain intellectuals. They have not been explored. According to Gevorg Ter-Vardanyan, the manuscripts need to be seriously examined. For safety, they have been decontaminated, and restoration will be launched in case of need.
According to Director of the Matenadaran Vahan Ter-Ghevondyan, over the past 60-70 years, the Matenadaran has multiplied and even quadrupled the number of manuscripts, and all this has been made possible through the efforts of contributors, benefactors and Armenian organizations. The manuscripts were collected from Armenians living in different corners of the globe and were compiled in the safest place, that is, the Matenadaran. Here those manuscripts are in good hands and are cared for and restored in case of need. In addition, they are examined by the best specialists. Ter-Ghevondyan viewed this donation as the greatest lump-sum donation made in the past 15 years and assured that they would find their honorable place in the rich heritage of the Matenadaran.