Համազգային հայ կրթական և մշակութային միությունը Մատենադարանին նվիրաբերեց արժեքավոր ձեռագիր
Համազգային հայ կրթական և մշակութային միությունը Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանին նվիրաբերեց 14-20-րդ դարերի 27 արժեքավոր ձեռագրեր: Դրանց թվում են Ծիսական գրքեր, ժողովածուներ, Սաղմոսարան, Գանձարան, Ավետարան: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հանձնման արարողությունը կայացավ մայիսի 17-ին:
«Հանրապետության 100-ամյակը լավագույն առիթն էր, որ այս ձեռագրերը գային իրենց «նստավայր»՝ Մատենադարան: Ձեռագրերը մինչ այժմ պահպանվել են Բեյրութի Նշան Փալանճյան ճեմարանում: Ամեն ձեռագիր իր պատմությունն ունի: Սրանք հայ մտքի և արվեստի լավագույն նմուշներն են: Մատենադարանին հանձնած այդ գրքերն ունեն 600 տարվա կենսագրություն՝ 14-րդ դարից մինչև 20-րդ դար: Դրանք արձանագրում են մեր ծիսակատարություններն ու կանոնակարգերը, ավանդություններն ու դավանանքը»,-ասաց Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության Կենտրոնական վարչության ատենապետ Մկրտիչ Մկրտիչյանն ու հավելեց, որ Մատենադարանը ցուցանմուշների ներկայացման սովորական վայր չէ: Այստեղ հայության ազգային գանձարանը ոչ միայն պահպանվում, այլ նաև ուսումնասիրվում է:
Մատենադարանի գլխավոր ավանդապահ Գևորգ Տեր-Վարդանյանի խոսքով՝ այս նվիրատվությունն առանձնանում է նրանով, որ բոլոր ձեռագրերը զուտ հայերեն են և առավելապես միջնադարյան ձեռագրերի արժեքավոր նմուշներ: «Ստացել ենք 27 ձեռագիր և 1 փոքրիկ ձեռագրացուցակ: Հնագույն ձեռագիրը 1430 թվականին Աղթամարում Թովմա գրչի ձեռքով գրված մանրուսմունքն է՝ Կացրդարանը: Թեկուզ այն վնասված է, բայց բարեբախտաբար գլխավոր Հիշատակարանն ամբողջապես պահպանված է: Հիշատակարանի որևէ տեղեկություն մինչ այժմ գիտական գրականության մեջ օգտագործված չի եղել: Տեղեկությունները թե պատմական են, թե ազգային խնդիրներին վերաբերող»,-ասաց նա:
Ժամանակագրորեն երկրորդը 1489 թվականի Սարգիս Շնորհալու «Մեկնություն Կաթողիկա թղթոց» երկի հսկայածավալ ձեռագիրն է, այնուհետև՝ 15-րդ դարի Գանձարանը, 1574 թվականի մի Ավետարան, 1663 թվականի Սաղմոսարան, 17-րդ դարի երեք ձեռագրեր և այլն: Ձեռագրերը տարբեր տեղերից են հասել Բեյրութ: Որոշ դեպքերում առանձին մտավորականներ են եղել նվիրողները: Դրանք ուսումնասիրված չեն: Գևորգ Տեր-Վարդանյանի կարծիքով՝ լուրջ ուսումնասիրության կարիք ունեն: Ապահովության համար դրանք ախտահանել են, իսկ վերականգնման աշխատանքներն ըստ անհրաժեշտության անպայման կարվեն առաջիկայում:
Տնօրեն Վահան Տեր-Ղևոնդյանի փաստմամբ՝ Մատենադարանը վերջին 60-70 տարիների ընթացքում իր ձեռագրական ժառանգությունը եռապատկել և քառապատկել է: Եվ այս ամենը նվիրատուների, բարերարների, ազգային կազմակերպությունների շնորհիվ: Ձեռագրահավաքին մասնակցել են բազմաթիվ մեր հայրենակիցներ՝ աշխարհի տարբեր անկյուններից: Եվ դրանք կենտրոնացրել են ամենաապահով վայրում՝ Մատենադարանում: Այստեղ այդ ձեռագրերը շատ ապահով ձևով պահվում են, ըստ անհրաժեշտության խնամվում և վերականգնում: Բացի այդ, դրանք ուսումնասիրում են լավագույն մասնագետները: Տեր-Ղևոնդյանն այս նվիրատվությունը որակեց վերջին 15 տարիների ամենամեծ միանվագ նվիրատվությունը: Վստահեցրեց՝ դրանք իրենց պատվավոր տեղն են գտնելու Մատենադարանի հարուստ ժառանգության մեջ:

Армянский общенациональный образовательный и культурный союз преподнес Матенадарану ценные рукописи
Армянский общенациональный образовательный и культурный союз преподнес Ереванскому Матенадарану им. Месропа Маштоца 27 ценных рукописей XIV-XX веков. Среди них Обрядовые книги, сборники, Сагмосаран, Гандзаран, Евангелие. Как передает «Арменпресс» церемония передачи состоялась 17 мая.
«Столетие Республики было прекрасным поводом для того, чтобы эти рукописи были переданы Матенадарану. До сих пор они хранились в Бейрутской семинарии Ншан Паланчян. Каждая рукопись имеет свою историю. Это лучшие образцы армянской мысли и искусства. Эти книги, переданные Матенадарану, имеют 600-летнюю биографию – от XIV до XX веков. В них зафиксированы наши обряды, традиции и вероисповедание», – сказал председатель центрального правления Армянского общенационального образовательного и культурного союза Мкртич Мкртичян, добавив, что Матенадаран не обычное место демонстрации экспонатов. Здесь национальная сокровищница армянства не только хранится, но и изучается.
По словам главного хранителя Матенадарана Геворга Тер-Варданяна, этот дар особенный тем, что все рукописи армянские и преимущественно являются ценными образцами средневековых рукописей. «Получили 27 рукописей и один небольшой список рукописей. Старейшая из рукописей – написанная в 1430 году в Ахтамаре автором Товма «Кацрдаран», она хотя и повреждена, но, к счастью, важная часть полностью сохранилась. Ранее о ней в научной литературе никаких сведений не было. Сведения либо исторические, либо касаются национальных проблем», – сказал он.
Вторая по хронологии – массивная рукопись книги Саргиса Шнорали от 1489 года, затем – «Гандзаран» XV века, «Евангелие» 1574 года, «Сагмосаран» 1663 года, три рукописи XVII века и т. д. Рукописи достигли Бейрута из разных мест. В некоторых случаях их подарили представители интеллигенции. Они не исследованы. По мнению Геворга Тер-Варданяна, нуждаются в серьезном исследовании. �?з соображений безопасности они продезинфицированы, а реставрационные работы будут непременно выполнены в ближайшее время.
По словам Ваана Тер-Гевондяна, в течение последних 60-70 лет Матенадаран втрое-вчетверо увеличил свое рукописное наследие благодаря дарителям, благотворителям, национальным организациям. В сборе рукописей участвовали наши многочисленные соотечественники из разных уголков мира. �? они сконцентрировались в самом надежном месте – Матенадаране. Здесь эти рукописи хранятся весьма надежно, в случае надобности реставрируются. Кроме того, они изучаются лучшими специалистами. Этот дар Тер-Гевондян квалифицировал как самый большой единовременный дар последних 15 лет, заверив, что они найдут свое почетное место в богатом наследии Матенадарана.