«Անկախության այբուբեն». մանրանկարչական համահայկական ցուցահանդեսի հայտարարություն
«Հայկական մանրանկարչության կենտրոն» հիմնադրամը Մանկական ցուցահանդեսներ ծրագրի շրջանակներում «Անկախության այբուբեն» խորագրի ներքո կազմակերպում է համահայկական մանկական ցուցահանդեսներ՝ նվիրված Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 100-ամյակին:
Ցուցահանդեսներին մասնակից կարող են դառնալ հայ դպրոցականները՝ հայոց այբուբենի մանրանկարչության կիրառությամբ, որով ամրագրվում է այբուբենի ու մայրենիի բացառիկ կարևորությունը՝ այբուբենի, միջնադարյան հայկական մանրանկարչության նորօրյա կիրառությամբ, այս ոլորտում հեղինակային դերակատարության առաջին փորձով: Երեխաները մասնակցում են անկախության տոնին և նշում հայոց պետականության վերականգնման բացառիկ իրադարձությունը:
Մեկնարկը տրվում է սեպտեմբերի 21-ին «Զորավար Անդրանիկ» թանգարանում կայանալիք ցուցահանդեսով, մեր կենտրոնի և ծրագրի շրջանակներում գործընկեր «Վիվարտ» մշակութային կազմակերպության կողմից՝ Արցախյան պատերազմի մասնակից ազտամարտիկների՝ 100 խորհրդանշական թվով երեխաների մասնակցությամբ:
Ցուցահանդեսի մասնակից լավագույն աշխատանք ներկայացրած երեխաները կստանան պատվոգրեր՝ համահայկական ավարտական փուլին մասնակցելու: Սիրով սպասում ենք հայ դպրոցականների ակտիվ մասնակցությանը:
Ցուցահանդեսներին մասնակցության հայտագրման և առավել մանրամասն տեղեկությունների համար կարող եք այցելել գրասենյակ՝ Թումանյան 8, 514 սենյակ, կամ զանգահարել հետևյալ հեռախոսահամարներով՝ (+374)10- 54-00-13, (093) 03-84-93:

The Armenian Miniature Paintings Center Foundation is organizing the “Alphabet of Independence” pan-Armenian children’s exhibitions dedicated to the 100th anniversary of the First Republic of Armenia through its Children’s Exhibitions Program.
The exhibitions are open to Armenian schoolchildren, who can create miniature paintings portraying the Armenian alphabet, enshrining the importance of the Armenian alphabet and the Armenian language through modern use of the alphabet and Armenian medieval miniature painting and the first attempt to play a role in this field. The children are participating in the celebrations dedicated to Independence Day and celebrating the restoration of Armenian statehood.
The exhibitions will be launched with an exhibition to be hosted at Warrior Andranik Museum (September 21) and organized by the Center and Vivart Cultural Organization, which is collaborating through the program. Among the participants are 100 children of freedom fighters who participated in the Artsakh war.
The authors of the best works will receive certificates of participation in the final stage of the pan-Armenian exhibitions. We cordially anticipate the active participation of Armenian schoolchildren.