«Անկախության այբուբեն». մանրանկարչական համահայկական ցուցահանդեսի հայտարարություն
«Հայկական մանրանկարչության կենտրոն» հիմնադրամը Մանկական ցուցահանդեսներ ծրագրի շրջանակներում «Անկախության այբուբեն» խորագրի ներքո կազմակերպում է համահայկական մանկական ցուցահանդեսներ՝ նվիրված Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 100-ամյակին:
Ցուցահանդեսներին մասնակից կարող են դառնալ հայ դպրոցականները՝ հայոց այբուբենի մանրանկարչության կիրառությամբ, որով ամրագրվում է այբուբենի ու մայրենիի բացառիկ կարևորությունը՝ այբուբենի, միջնադարյան հայկական մանրանկարչության նորօրյա կիրառությամբ, այս ոլորտում հեղինակային դերակատարության առաջին փորձով: Երեխաները մասնակցում են անկախության տոնին և նշում հայոց պետականության վերականգնման բացառիկ իրադարձությունը:
Մեկնարկը տրվում է սեպտեմբերի 21-ին «Զորավար Անդրանիկ» թանգարանում կայանալիք ցուցահանդեսով, մեր կենտրոնի և ծրագրի շրջանակներում գործընկեր «Վիվարտ» մշակութային կազմակերպության կողմից՝ Արցախյան պատերազմի մասնակից ազտամարտիկների՝ 100 խորհրդանշական թվով երեխաների մասնակցությամբ:
Ցուցահանդեսի մասնակից լավագույն աշխատանք ներկայացրած երեխաները կստանան պատվոգրեր՝ համահայկական ավարտական փուլին մասնակցելու: Սիրով սպասում ենք հայ դպրոցականների ակտիվ մասնակցությանը:
Ցուցահանդեսներին մասնակցության հայտագրման և առավել մանրամասն տեղեկությունների համար կարող եք այցելել գրասենյակ՝ Թումանյան 8, 514 սենյակ, կամ զանգահարել հետևյալ հեռախոսահամարներով՝ (+374)10- 54-00-13, (093) 03-84-93:

«Азбука независимости»: объявление об общеармянской выставке миниатюристики
Фонд «Центр армянской миниатюристики» в рамках программы Детские выставки под рубрикой «Азбука независимости» организует общеармянские детские выставки, посвященные 100-летию Первой Армянской Республики.
В выставках могут участвовать школьники-армяне – с применением миниатюристики армянского алфавита, которой фиксируется исключительная важность алфавита и родного языка, алфавита с современным применением средневековой армянской миниатюристики, первым опытом авторства в этой области. Дети участвуют в празднике независимости и отмечают исключительность события восстановления армянской государственности.
Старт дается 21 сентября предстоящей в музее «Зоравар Андраник» выставкой с участием символического числа 100 детей ополченцев-участников Арцахской войны, организованной нашим центром и партнером в рамках программы – культурной организацией «Виварт».
Дети-авторы работ, признанных лучшими на выставке, получат Почетные грамоты и примут участие в финальном туре общеармянской выставки. С любовью ждем активного участия школьников-армян.
Для регистрации участия в выставке и получения более подробной информации можно посетить офис – Туманяна, 8, комната 514, либо позвонить по следующим телефонным номерам: (+374)10- 54-00-13, (093) 03-84-93.