Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետերը հեռախոսազրույց են ունեցել
Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլին Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ ընտրվելու կապակցությամբ:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են Վրաստանում ՀՀ դեսպանության մամուլի ծառայությունից, կողմերն ընդգծել են երկու երկրների միջև առկա ավանդական բարիդրացիական հարաբերությունների առավել խորացման կարևորությունը:
Հայաստանի վարչապետն, իր հերթին նշել է, որ Վրաստանի և Հայաստանի համագործակցությունը պետք է զարգանա աշխարհաքաղաքական գործոններից զատ: Նրա խոսքով՝ կարևոր է, երկկողմ տնտեսական համագործակցությունը համապատասխանի երկու երկրների միջև առկա առանձնահատուկ կապերին:
Գիորգի Կվիրիկաշվիլին Նիկոլ Փաշինյանին հրավիրել է Վրաստան և ևս մեկ անգամ պատրաստակամություն է հայտնել Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացնման ուղղությամբ:

Georgian and Armenian PMs have phone conversation
A phone conversation between the Prime Ministers of Georgia and Armenia was held at the initiative of the Armenian side.
Prime Minister of Georgia Giorgi Kvirikashvili congratulated Nikol Pashinyan on being elected Prime Minister of the Republic of Armenia.
As reported the press service of the Embassy of the Republic of Armenia to Hayern Aysor, the sides underlined the importance of further deepening of the traditionally friendly and neighborly relations existing between the two countries.
In his turn, Armenia’s Prime Minister stated that the cooperation between Georgia and Armenia must grow, irrespective of geopolitical factors. According to him, it is important that the bilateral economic cooperation complies with the existing special relations between the two countries.
Giorgi Kvirikashvili invited Nikol Pashinyan to Georgia and expressed once again his willingness for development of the relations with Armenia.