UWC Դիլիջանի կամավորները տուն են կառուցում «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» հետ
Երևան, Հայաստան: Դիլիջանի միջազգային դպրոցի բազմազգ կամավորական խումբը անմնացորդ նվիրումով և պատրաստակամությամբ, կրկին միացել է ‹«Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» թիմին՝ օգնության ձեռք մեկնելու տան կարիք ունեցող ընտանիքին: 2014թ.-ին քոլեջի բացումից ի վեր ուսանողները տարեկան երկու անգամ մասնակցում են «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագծին։
Այս տարի Ալբանիայից, Հայաստանից, Վրաստանից, Գերմանիայից, Լիբանանից, Պորտուգաիայից, Սերբիայից եւ Հարավաաֆրիկյան հանրապետությունիցկամավորները հյուրընկալվել են Կոտայքի մարզի Ջրվեժ համայնքում` տան նկուղում երկար տարիներ բնակվող Չոբանյանների ընտանիքում: Երեք օրերի ընթացքում կամավորների կողմից իրականացրած տարբեր շինարարական աշխատանքները մեծ օգնություն էին ընտանիքի համար:
Ընտանիքի հայրը՝ Աբրահամը, բառեր չէր գտնում իր ուրախությունն ու երախտագիտությունը նկարագրելու համար:
‹‹Երկար տաիներ եմ երազել տուն ունենալու մասին, սակայն երբեք չէի կարող պատկերացնել անգամ, որ այսքան օգնող ձեռքեր կունենամ, այն էլ ինչպիսի՜: Ընտանիքիս համար սա հրաշք է, ինձ համար՝ դեռ անիրական թվացող երազ››,- ասել է Աբրահամը:
‹‹Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը›› օգնում է կառուցել տուն՝ հայ ընտանիքներին հայրենի հողում պահելու, արժանապատիվ կյանք պարգևելու առաքելությամբ: Դիլիջանի միջազգային քոլեջի հետ համագործակցությունն էլ այդ առաքելության անքակտելի մասն է:
‹‹Համայնքում կամավորությունը UWC Դիլիջանի փորձառության միջոցով ուսւմնառության անբաժանելի մասն է, որի միջոցով ուսանողները սովորում են մարդասիրական աշխատանքի հիմունքները։ ‹‹Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի›› նախագծերին մասնակցությունը շատ կարեւոր է աշխարհի տարբեր ծայրերից ժամանած մեր ուսանողների համար։ Այն օգնում է նրանց ակտիվ մասնակցություն ունենալ տեղական համայնքի կյանքին ու այդկերպ իրենց երախտագիտությունը հայտնել իրենց երկրորդ տանը››,- ասել է ուսանողական խմբի համակարգող կենսաբանության դասախոս Միքայել Մինասյանցը։
«Աշխարհի ամենատարբեր անկյուններից ուսման նպատակով Հայաստան եկած ուսանողները, օգնության ձեռք մեկնելով կարիքավոր ընտանիքներին, ապացուցում են, որ, մարդասիրությունը, սերը, հարգանքը, համամարդկային են: Այլ ազգի, լեզվի, կրոնի տարբերությունները միայն ավելի ուրախ են դարձնում շինարարության գործընթացը: Քանզի կամքը մեկն է՝ օգնել նրանց, ովքեր այսօր կարիքի մեջ են: Ահա այս գաղափարական հենքն է, որ չորս տարի շարունակ քոլեջի կամավորներին միացնում է Ֆուլերի թիմին՝ իրենց լուման ունենալու հայ օջախի շենացման գործում»,- ասել է «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Չոբանյանների տունը կառուցվում է Հրայր և Աննա Հովնանյան հիմնադրամի տրամադրած դրամաշնորհի միջոցով: Հիմնադրամը 100 000 ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհ է հատկացրել Ֆուլեր տնաշինական կենտրոն ԲՀԿ-ին, որն պետք է ուղղվի Հայաստանի տասը համայնքներում բնակվող տասը ընտանիքների բնակարանային պայմանների բարելավմանը:
Այս տարի ‹‹Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը›› նշում է հայ ընտանիքներին ծառայելու, նրանց պարզ, հարմարավետ ու մատչելի բնակարաններով ապահովելու տասնամյակը: Այս տարիների ընթացքում ավելի քան 630 ընտանիք է աջակցություն ստացել և վայելում է տուն ունենալու բերկրանքը:

Дилижанские волонтеры UWC строят дом с «Домостроительным центром Фулер»
Ереван, Армения. �?нтернациональная волонтерская группа Международной школы Дилижана с безграничной преданностью и готовностью вновь присоединилась к команде «Домостроительным центром Фулер», протянув руку помощи семьям, нуждающимся в жилье. Начиная с открытия колледжа в 2014 году учащиеся дважды в год участвуют в проекте «Домостроительный центр Фулер».
В нынешнем году волонтеры из Албании, Армении, Грузии, Германии, Ливана, Португалии, Сербии и Южнофариканской Республики побывали в общине Джрвеж Котайкской области, в семье Чобанянов, долгие годы жившей в подвале. Различные строительные работы, выполненные волонтерами в течение трех дней, стали большой помощью для семьи.
Отец семейста, Абраам, не находил слов, чтобы выразить свою признательность.
«Долгие годы мечтал иметь дом, однако никогда не мог представить, что получу столько помощников, да еще каких. Для моей семьи это чудо, а для меня – кажущийся пока нереальным сон», – сказал он.
Центр помогает строить дома, чтобы удержать армянские семьи на Родине, подарить им достойную жизнь. Сотрудничество с Международным колледжем Дилижана неотъемлемая часть этой миссии.
«Волонтерство в общине посредством Дилижанского международного колледжа является неотъемлемой частью учебного процесса, посредством которого учащиеся осваивают азы гуманитарной работы. Участие в проектах «Домостроительного центра Фулер» очень важно для наших учащихся, прибывших из разных концов мира. Это помогает им активно участвовать в жизни местной общины и таким образом выразить признательность своему второму дому», – сказал координатор студенческой группы, преподаватель биологии Микаел Минасянц.
«Приехавшие из разных уголков мира в Армению с целью получения образования, протягивая руку помощи нуждающимся семьям, студенты доказывают, что гуманизм, любовь, уважение – понятия общечеловеческие. Различия в национальности, языке, религии делают еще веселее процесс строительства, поскольку желание одно – помощь тем, кто находится в нужде. Такова идеологическая основа, на протяжении четырех лет объединяет волонтеров колледжа с командой Фулера в стремлении внести свой вклад в процветание армянского очага», – сказал президент центра Ашот Егиазарян.
Дом Чобанянов строится за счет гранта, предоставленного фондом «Грайр и Анна Овнаняны». Фонд предоставил грант в 100 тысяч долларов гуманитарной общественной организации «Домостроительный центр Фулер», который должен быть направлен на улучшение жилищных условий 10 семей в 10 общинах Армении.
В нынешнем году Центр отмечает 10-летие служения армянским семьям, обеспечения их комфортным и доступным жильем. За эти годы более 630 семей получили содействие и наслаждаются счастьем иметь свое жилье.