UWC Դիլիջանի կամավորները տուն են կառուցում «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» հետ
Երևան, Հայաստան: Դիլիջանի միջազգային դպրոցի բազմազգ կամավորական խումբը անմնացորդ նվիրումով և պատրաստակամությամբ, կրկին միացել է ‹«Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» թիմին՝ օգնության ձեռք մեկնելու տան կարիք ունեցող ընտանիքին: 2014թ.-ին քոլեջի բացումից ի վեր ուսանողները տարեկան երկու անգամ մասնակցում են «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագծին։
Այս տարի Ալբանիայից, Հայաստանից, Վրաստանից, Գերմանիայից, Լիբանանից, Պորտուգաիայից, Սերբիայից եւ Հարավաաֆրիկյան հանրապետությունիցկամավորները հյուրընկալվել են Կոտայքի մարզի Ջրվեժ համայնքում` տան նկուղում երկար տարիներ բնակվող Չոբանյանների ընտանիքում: Երեք օրերի ընթացքում կամավորների կողմից իրականացրած տարբեր շինարարական աշխատանքները մեծ օգնություն էին ընտանիքի համար:
Ընտանիքի հայրը՝ Աբրահամը, բառեր չէր գտնում իր ուրախությունն ու երախտագիտությունը նկարագրելու համար:
‹‹Երկար տաիներ եմ երազել տուն ունենալու մասին, սակայն երբեք չէի կարող պատկերացնել անգամ, որ այսքան օգնող ձեռքեր կունենամ, այն էլ ինչպիսի՜: Ընտանիքիս համար սա հրաշք է, ինձ համար՝ դեռ անիրական թվացող երազ››,- ասել է Աբրահամը:
‹‹Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը›› օգնում է կառուցել տուն՝ հայ ընտանիքներին հայրենի հողում պահելու, արժանապատիվ կյանք պարգևելու առաքելությամբ: Դիլիջանի միջազգային քոլեջի հետ համագործակցությունն էլ այդ առաքելության անքակտելի մասն է:
‹‹Համայնքում կամավորությունը UWC Դիլիջանի փորձառության միջոցով ուսւմնառության անբաժանելի մասն է, որի միջոցով ուսանողները սովորում են մարդասիրական աշխատանքի հիմունքները։ ‹‹Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի›› նախագծերին մասնակցությունը շատ կարեւոր է աշխարհի տարբեր ծայրերից ժամանած մեր ուսանողների համար։ Այն օգնում է նրանց ակտիվ մասնակցություն ունենալ տեղական համայնքի կյանքին ու այդկերպ իրենց երախտագիտությունը հայտնել իրենց երկրորդ տանը››,- ասել է ուսանողական խմբի համակարգող կենսաբանության դասախոս Միքայել Մինասյանցը։
«Աշխարհի ամենատարբեր անկյուններից ուսման նպատակով Հայաստան եկած ուսանողները, օգնության ձեռք մեկնելով կարիքավոր ընտանիքներին, ապացուցում են, որ, մարդասիրությունը, սերը, հարգանքը, համամարդկային են: Այլ ազգի, լեզվի, կրոնի տարբերությունները միայն ավելի ուրախ են դարձնում շինարարության գործընթացը: Քանզի կամքը մեկն է՝ օգնել նրանց, ովքեր այսօր կարիքի մեջ են: Ահա այս գաղափարական հենքն է, որ չորս տարի շարունակ քոլեջի կամավորներին միացնում է Ֆուլերի թիմին՝ իրենց լուման ունենալու հայ օջախի շենացման գործում»,- ասել է «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Չոբանյանների տունը կառուցվում է Հրայր և Աննա Հովնանյան հիմնադրամի տրամադրած դրամաշնորհի միջոցով: Հիմնադրամը 100 000 ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհ է հատկացրել Ֆուլեր տնաշինական կենտրոն ԲՀԿ-ին, որն պետք է ուղղվի Հայաստանի տասը համայնքներում բնակվող տասը ընտանիքների բնակարանային պայմանների բարելավմանը:
Այս տարի ‹‹Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը›› նշում է հայ ընտանիքներին ծառայելու, նրանց պարզ, հարմարավետ ու մատչելի բնակարաններով ապահովելու տասնամյակը: Այս տարիների ընթացքում ավելի քան 630 ընտանիք է աջակցություն ստացել և վայելում է տուն ունենալու բերկրանքը:

Volunteer Group from UWC Dilijan Building a Home with Fuller Center for Housing Armenia
Yerevan, Armenia: This May a multinational volunteer group from UWC Dilijan again joined the Fuller Center for Housing Armenia bringing dedication and readiness to give a helping hand to a needy family. Since the college opening in 2014 the students participate in the Fuller Center volunteer programme twice a year.
This spring students from Albania, Armenia, Georgia, Germany, Lebanon, Portugal, Serbia and South Africa were hosted in Jrvezh community of Kotayk region, in the house of Chobanyan family who lived in a basement for many years. The construction work done by the volunteers during these three days was a huge support for the family.
Abraham, the father of the family, couldn’t find words to describe his happiness and gratitude.
“For many years I have dreamed of having a home, but I could have never imagined that I would have so many helping hands. For my family this is a miracle, and for me it is still an unreal seeming dream,” said Abraham.
The Fuller Center for Housing Armenia helps to build homes with the mission of keeping Armenian families in their homeland and giving them a dignified life, and the cooperation with UWC Dilijan College is an integral part of that mission.
“Community service is part of UWC Dilijan experiential learning programme, through which the students develop skills necessary for impactful humanitarian work. Participation in the Fuller Center for Housing Armenia is a very important project for our international students’ body. It helps students to get deeper involved into the Armenian community and to give back to the country which becomes their second home,” said UWC Dilijan Biology Teacher Mikayel Minasyants, who was supervising the UWC Dilijan students’ group.
“The students, who have come to Armenia from different parts of the world to study, prove that humanism, love and respect are universal by giving a helping hand to the Armenian families in housing need. The difference between other nations, languages and religions makes the construction process even more enjoyable. The will is one to help those who are in need today. This is the idiological basis that unites the volunteers from UWC Dilijan College and Fuller team to have their contribution in helping Armenian families to prosper,’’ said the Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan.
The Chobanyan family is one of the 10 families of 10 villages in Armenia being assisted through the generous $100,000 grant awarded to Fuller Center for Housing Armenia by the Hirair and Anna Hovnanian Foundation.
This year, the Fuller Center for Housing Armenia marks the decade of serving Armenian families, providing them with simple, comfortable and affordable homes. During these years more than 630 families have been supported and enjoyed the joy of having a home.