Ժնևում բացվել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթող
Ապրիլի 13-ին Ժնևի Թրամբլե զբոսայգում (Parc Trembley)Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպան Շառլ Ազնավուրի մասնակցությամբ բացվեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող «Հիշատակի լապտերներ» հուշահամալիրը:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, բրոնզաձույլ տասը մետր բարձրության լամպերից բաղկացած հուշակոթողը, որը ֆրանսահայ անվանի արվեստագետ Մելիք Օհանյանի ստեղծագործությունն է, շվեյցարահայ համայնքի նվերն է Ժնև քաղաքին՝ ի նշան ժնևցիների և հայերի համատեղ պատմական հիշողության:
Ժնևի քաղաքապետարանի կողմից կազմակերպված բացման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցեցին և ելույթով հանդես եկան Ժնևի քաղաքապետ Ռեմի Պագանին, Ժնևի 2014-15 թթ. քաղաքապետ, ներկայիս՝ մշակութային հարցերով փոխքաղաքապետ Սամի Կանաանը, Ժնևի Հանրապետության և կանտրոնի պետական խորհրդի անդամ Անտոնիո Օջերսը: Վերջիններս ընդգծեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի կարևոր նշանակությունը հավաքական բռնությունների դեմ մղվող պայքարում՝ հարգանք տուրքի մատուցելով խոցված ժողովուրդների իրավունքներին և չսպիացած հիշողություններին։
Շվեյցարահայ համայնքի՝ հուշարձանի կառուցման համակարգող հանձնախմբի համանախագահներ Վահե Գաբրաշը և Ստեֆան Կրիստենսենը, ինչպես նաև Ժամանակակից արվեստի քաղաքային հիմնադրամի տնօրեն Միշել Ֆրեյբուրգհաուսն իրենց ելույթներում անդրադարձան հուշարձանի նշանակությանը, կառուցման նախապատմությանը՝ հիշեցնելով, որ շուրջ ութ տարի կառուցման թույլտվության սպասող «Հիշատակի լապտերները», ժամանակավորապես հանգրվանելով Սուրբ Ղազարում՝ Վենետիկի ժամանակակից արվեստի փառատոնի շրջանակում, արժանացել էին վերջինիս Ոսկե Առյուծ պատվավոր մրցանակին:
Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպանորդ Հասմիկ Տոլմաջյանն իր խոսքում ընդգծեց, որ հայերի և ժնևցիների համատեղ պատմական հիշողությունն ու Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող Հիշատակի լապտերների տեղադրումը Ժնևի՝ մարդու իրավունքների միջազգային մայրաքաղաքի հանձնառություն է՝ հանուն հիշողության իրավունքի, հանուն մարդկության դեմ գործած ոճիրների ու ժխտողականության դեմ շարունակական պայքարի:
Նա խորհրդանշական համարեց, որ հուշակոթողի բացումը տեղի է ունենում ՄԱԿ-ի կարևորագույն երկու փաստաթղթերի՝ Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի և Ցեղասպանության ոճրի կանխարգելման կոնվենցիայի հոբելյանական՝ յոթանասուներոդ տարում:
Հասմիկ Տոլմաջյանը նշեց, որ հուշակոթողի տասնամյա հարկադրական դեգերումներն արտացոլում են հայ ժողովրդի մազապուրծ զավակների անցած ուղին՝ միևնույն ժամանակ վերստին ընդգծելով պետության կողմից իրականացվող ժխտողականության քաղաքականության վտանգավորությունը:
ՀՀ ներկայացուցիչը հույս հայտնեց նաև, որ քսաներորդ դարի առաջին ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող Լապտերները հիշատակի վայր կդառնան բոլոր զանգվածային բռնությունների անշիրիմ զոհերի ժառանգների համար:
Նա վերստին խորը երախտագիտություն հայտնեց շվեյցարացի ժողովրդին, ժնևցիներին՝ հայ ժողովրդին՝ իր պատմության ամենադժնի ժամանակահատվածում ցուցաբերած բացառիկ համերաշխության, գործված բարբարոսությունների դեմ համաժողովրդական բողոքի, ինչպես նաև Ժնևի քաղաքային և Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար: Նա նաև իր ջերմ շնորհակալությունը հայտնեց Ժնևի՝ 2008 թվականից ի վեր միմյանց հաջորդած քաղաքապետներին, Ժնևի ժամանակակից արվեստի հիմնադրամին, ինչպես նաև հայ համայնքի համակարգող հանձնախմբին՝ հուշակոթողի տեղադրման նպատակով գործադրած շուրջ տասնամյա հետևողական ջանքերի համար:
Բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին ՄԱԿ-ի Ժնևյան գրասենյակի գլխավոր տնօրենի տեղակալը, Ժնևում հավատարմագրված դեսպաններ, Շվեյցարիայի դաշնային խորհրդարանի պատգամավորներ, Ժնևի Հանրապետության օրենսդիր մեծ պալատի անդամներ, Ժնևի քաղաքային խորհրդի անդամներ, լրագրողներ, ինչպես նաև հայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ:
Հուշակոթողի տեղադրմանը զուգահեռ Ժնևի քաղաքապետարանի և ժամանակակից արվեստի հիմնադրամի նախաձեռնությամբ քաղաքի կենտրոնում Լեմանի լճեզրի երկայնքով տեղադրվել են հուշարձանի տեղադրումն ու բացումն ազդարարող վահանակներ, ինչպես նաև Թրամբլեյ զբոսայգում բացվել է հայկական հարցի և Օսմանյան կայսրությունում հայկական ջարդերի և Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ շվեյցարական մամուլում 1895-1920 թթ. լույս տեսած հոդվածների ընտրանու ցուցահանդես:
Հուշակոթողի բացումը լայնորեն լուսաբանվել է շվեյցարական հանրային հեռուստատեսությամբ և ֆրանկոֆոն այլ հեռուստաալիքներով ու տպագիր մամուլում:
Տեղեկանք: 2004թ. շվեյցարահայ համայնքը դիմել է Ժնևի քաղաքային խորհրդին՝ Հայոց ցեղասպանության իննսունամյա տարելիցի կապակցությամբ Ժնևում հուշակոթող տեղադրելու խնդրանքով: Վերջինս 2008 թվականին միաձայնությամբ որոշում է կայացնում՝ հոգուտ հուշակոթողի կառուցման: Հայտարարված մրցույթի արդյունքում ութ հոգուց բաղկացած ժյուրին միաձայն մրցույթի հաղթող է ճանաչում ֆրանսիահայ արվեստագետ Մելիք Օհանյանի ներկայացրած նախագիծը:

В Женеве открылся памятник, увековечивающий память жертв Геноцида армн
В Женеве, в городском парке – Parc Trembley, 13 апреля при участии посла РА в Швейцарии Шарля Азнавура состоялось открытие памятника «Фонари памяти», посвященного памяти жертв Геноцида армян.
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» в Управлении по связям с общественностью и СМ�? М�?Д РА, памятник, состоящий из фонарей десятиметровой высоты, произведение известного французского деятеля искусства, армянина Мелика Оганяна, является даром армянской общины Швейцарии городу Женева в знак совместной исторической памяти женевцев и армян.
В церемонии открытия, организованной городской администрацией, участвовали и выступили мэр Женевы Реми Пагани, экс-мэр, ныне вице-мэр по вопросам культуры Сами Канаан, член Госсовета кантона Женевы Антонио Оджерс и др. Они отметили значение памятника в борьбе против насилия, воздав дань памяти о попранных правах народов и незаживших ранах.
Координаторы группы по созданию памятника Ваге Габраш и Стефан Кристенсен, а также директор Фонда современного искусства Мишель Фрейбургхаус также отметили значение этого памятника, истории его создания, подчеркнув, что дожидаясь разрешения, памятник «Фонари памяти» восемь лет находился на острове Св.Лазаря, участвовал в Венецианском фестивале современного искусства и был удостоен почетного приза «Золотой Лев».
Посланник РА в Швейцарии Асмик Толмаджян подчеркнула, что установка совместными усилиями армян и швейцарцев памятника «Фонари памяти» в Женеве – мировой столице прав человека, долг столицы во имя права на историческую память, в знак борьбы против преступлений против человечества и их отрицания.
Она посчитала также символичным, что памятник устанавливается в год семидесятилетия двух важнейших документов ООН – Всеобщей декларации прав человека и Конвенции по предотвращению преступлений геноцидов.
Асмик Толмаджян отметила, что десятилетние вынужденные скитания памятника отражают путь, пройденный спасенными сынами армянского народа, в то же время еще раз подчеркивая опасность проводимой государством политики отрицания.
Представитель РА выразила также надежду, что увековечивающий память жертв первого геноцида XX века «Фонари памяти» станут мемориалом для потомков жертв всех массовых насилий.
Она еще раз выразила глубокую признательность швейцарскому народу, женевцам за проявленную солидарность с армянским народом в самый трагический период его истории, всенародный протест против совершенного варварства, а также за признание городским советом Женевы и Национальным советом Швейцарии факта Геноцида армян. Она также выразила благодарность всем главам городской администрации Женевы начиная с 2008 года, Фонду современного искусства Женевы, а также координационной комиссии армянской общины за почти десятилетние последовательные усилия по установке памятника.
На торжественной церемонии открытия присутствовали также заместитель директора Женевского представительства ООН, представители аккредитованного в Женеве дипкорпуса, депутаты Федерального парламента Швейцарии, члены городского совета Женевы, журналисты, представители армянской общины.
Параллельно с установкой памятника по инициативе городской мэрии Женевы и Фонда современного искусства в центре города вдоль берега озера Леман в центре города установлены таблички, информирующие об установлении и открытии памятника, а в парке Трамблей открылась выборочная выставка опубликованных в 1895-1920гг. в швейцарской прессе статей, посвященных Армянскому вопросу, армянским погромам и Геноциду армян в Османской империи.
Открытие памятника широко освещалось Швейцарским общественным телевидением и другими франкофонными телеканалами, а также в печатной прессе.
Справка. В 2004г. армянская диаспора Швейцарии обратилась в городской совет Женевы с просьбой по случаю 90-летия Геноцида армян установить в Женеве мемориал. В 2008г. единогласным голосованием было принято решение об установлении памятника. Был объявлен конкурс, по результатам которого жюри признало победителем проект французского скульптора армянского происхождения Мелика Оганяна.