Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի աշխատանքային այցը Գերմանիա
Ապրիլի մեկին Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Գերմանիայում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանի ուղեկցությամբ ներկա է գտնվել Հիսուս Քրիստոսի Հրաշափառ Հարության տոնի առիթով տեղի ունեցած Սբ. Պատարագին, որը մատուցել է Գերմանիայի Հայոց Թեմի Առաջնորդական տեղապահ Հոգեշնորհ Տեր Սերովբէ վարդապետ Իսախանյանը:
Նույն օրը նախարար Հակոբյանը մասնակցել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության հովանավորությամբ իրականացված՝ Արցախյան ազատագրական շարժման 30 ամյակին նվիրված միջոցառմանը: Միջոցառումը կազմակերպել էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Գերմանիայի թեմը, Քյոլնի հայ համայնքը, Գերմանիայի Հայ գործարարների միությունը Գերմանահայոց կենտրոնական խորհրդի աջակցությամբ:
Միջոցառմանը հրավիրվել էր Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի պատվիրակությունը՝ փոխնախագահ Վահրամ Բալայանի գլխավորությամբ:
Բացման խոսքով հանդես են եկել Գերմանիայում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանը և Առաջնորդական տեղապահ Տեր Սերովբէ վարդապետ Իսախանյանը: Ելույթ է ունեցել Արցախի Հանրապետության ԱԺ փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը:
Ներկաներին իր ողջույնի խոսքն է հղել ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Շնորհավորելով ներկաներին Սուրբ Հարության հրաշափառ տոնի առթիվ՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշել է, որ հայ ժողովրդի պատմությունը հարություն առած ազգի պատմություն է, որը, անցնելով Ցեղասպանության գողգոթան, իր ամենաողբերգական ժամանակը դարձրեց հաղթանակի ժամանակ:
Անդրադառնալով Արցախյան ազատագրական շարժմանը՝ Սփյուռքի նախարարն ընդգծել է, որ Արցախի ազատագրական պայքարի առաջին իսկ օրերից մեր ժողովուրդը կարողացավ համախմբվել, բռունցքվել, շարժումը դարձավ դարերով հայ ժովովրդի մեջ խտացած ազատության, միավորման կանչը, արթնացրեց ողջ հայությանը թե՛ Հայաստանում, թե՛ Սփյուռքում: Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, անդրադառնալով Արցախի ներկային, նշել է, որ այն այսօր իր ժողովրդավարական համակարգով, անցկացվող ընտրությունների թափանցիկությամբ և օրինականությամբ, պետական ինստիտուտներով կայացած պետություն է:
«Հպարտությամբ պետք է նշել, որ սփյուռքահայերի, մեր դիվանագետների աշխատանքի շնորհիվ ԱՄՆ-ում 6 նահանգ, Ավստրալիային Նոր Ուելս նահանգը ճանաչեցին Արցախի Հանրապետությունը: Այսօր, իհարկե, Ղարաբաղյան հիմնահարցը միջազգային հանրության սեղանին ու օրակարգում է, խնդրի խաղաղ լուծման գործընթացը կարգավորվում է Մինսկի խմբի ձևաչափով, սակայն մենք լավ գիտենք, որ գործ ունենք տմարդի հակառակորդի հետ: Այս առումով մեր հայրենակիցները պետք է շարունակեն իրենց բնակության երկրների տեղական, նահանգային իշխանություններին ներկայացնել Ղարաբաղյան հիմնահարցը՝ օգտագործելով նաև լոբբինգի ճկուն զինանոցը: Մեզ համար Արցախյան հիմնախնդրի լուծման ճանապարհին բանակցություններն այլընտրանք չունեն»,-ընդգծել է Սփյուռքի նախարարը:
Միջոցառման ավարտին նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Գերմանիայի Հայ գործարարների միության նախագահ Մուրադ Աքյուզին և միության վարչության անդամներին հանձնել է նախարարության պարգևները:
Ապրիլի 2-ին Գերմանիա աշխատանքային այցի շրջանակներում Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը այցելել է Առաջնորդարան և հանդիպում ունեցել Առաջնորդական տեղապահ Սերովբէ Վրդ. Իսախանյանի և Թեմական Խորհրդի հետ:
Քյոլնի հայ համայնքի վարչության անդամների հետ հանդիպման ընթացքում նախարարը կարևորել է համայնքի կազմակերպվածությունը, համայնքի վարչության անդամների կատարած աշխատանքը: Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հորդորել է համայնքում սրբորեն պահպանել մայրենի լեզուն, հայ ինքնությունն ու կապը Հայրենիքի հետ, ակտիվորեն մասնակցել նախարարության «Արի տուն», «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագրերին, «Իմ Հայաստան» փառատոնին, «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» մրցանակաբաշխությանը, հուլիսի 6-8-ը կայանալիք համահայկական երիտասարդական հավաքին:
Սփյուռքի նախարարը հանդիպել է Գերմանահայ գործարարների միության անդամներին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում ներդրումային միջավայրին, հնարավորություններին ու հեռանկարներին, զբոսաշրջության զարգացմանն առնչվող հարցեր: Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հանդիպում է ունեցել նաև Գերմանահայոց կենտրոնական խորհրդի անդամների հետ: Հանդիպման առանցքում են եղել Հայաստանի առաջին Հանրապետության հռչակաման 100, Էրեբունի-Երևանի հիմնադրման 2800 ամյակներին նվիրված տոնակատարությունների անցկացումը ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Սփյուռքի հայ համայնքներում:
Ապրիլի 3-ին Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը այցելել է Բոխումի համալսարանի «Սփյուռք և ցեղասպանություն» հետազոտությունների կենտրոն և հանդիպում ունեցել կենտրոնի ղեկավար Միհրան Դաբաղի հետ: Երկուստեք կարևորվել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման, հետևանքների վերացման գործընթացը:

Рабочий визит министра Диаспоры Грануш Акопян в Германию
В рамках рабочего визита в Федеративную Республику Германию министр Диаспоры РА Грануш Акопян 1 апреля в церкви Св. Саак-Месроп Кельна участвовала в мероприятии, посвященном 30-летию Арцахского освободительного движения. Мероприятие было организовано посольством РА в ФРГ, епархией Армянской Апостольской церкви в Германии, Центральным советом армян Германии, Союзом армян-предпринимателей Германии.
На мероприятии присутствовала делегация Национального Собрания Республики Арцах во главе с вице-спикером Ваграмом Балаяном.
Со вступительной речью выступил посол РА в Германии Ашот Смбатян. Выступил также вице-спикер НС Арцаха Ваграм Балаян.
С приветственной речью выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Поздравив присутствующих по случаю праздника Чудодейственного Святого Воскрешения, министр Грануш Акопян отметила, что история армянского народа – история воскресшей нации, которая, пройдя Голгофу Геноцида, самый трагический период своей жизни превратил в период побед.
Коснувшись Арцахского освободительного движения, министр Диаспоры подчеркнула, что с первых же дней Арцахской освободительной борьбы наш народ сумел сплотиться, объединиться, движение превратилось в зов к свободе, единству, веками копившейся в душах армян, пробудило все армянство как в Армении, так и в Диаспоре. Министр Грануш Акопян, коснувшись сегодняшнего дня Арцаха, отметила, что своей демократической системой, прозрачностью и образцовостью выборов, государственными институтами он сегодня является состоявшимся государством.
«С гордостью должна отметить, что благодаря армянам Диаспоры, работе наших дипломатов 6 штатов США, штат Новый Южный Уэльс Австралии признали Республику Арцах. Сегодня, конечно, Карабахский вопрос на столе и в повестке мирового сообщества, процесс мирного урегулирования проблемы регулируется в формате Минской группы, однако мы прекрасно знаем, что имеем с бесчеловечным противником. В этом плане нашим соотечественникам нужно продолжать представлять местным, региональным властям стран проживания Карабахскую проблему, используя также гибкий арсенал лоббирования. Для нас переговоры на пути урегулирования Арцахской проблемы не имеют альтернативы», – подчеркнула министр Диаспоры.
В завершение мероприятия министр Грануш Акопян вручила награды Министерства председателю Союза армянских предпринимателей Германии Мураду Акюзу, членам совета Союза и председателю правления Центрального Совета армян Германии Шаваршу Овасапяну.
В ходе мероприятия состоялся также обряд, посвященный празднику Святого Воскрешения.
В рамках рабочего визита в Германию министр Диаспоры Грануш Акопян 2 апреля встретилась с членами правления армянской общины Кельна. Министр отметила важность организованности общины, работу, выполненную членами правления общины. Она призвала свято беречь в общине родной язык, армянскую идентичность и связь с Родиной, активно участвовать в программах Министерства «Ари тун», «Летняя школа «Спюрк», фестивале «Моя Армения», конкурсе «За значительный вклад в дело сохранения армянства», предстоящем 6-8 июля Общеармянском молодежном форуме.
Затем министр Диаспоры встретилась с членами Союза армянских предпринимателей Германии. В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся инвестиционной среды Армении, ее возможностей и перспектив, развития туризма. Министр Грануш Акопян встретилась также с членами Центрального совета армян Германии. Красной нитью беседу пронизывала тема проведения юбилейных торжеств, посвященных 100-летию провозглашения Первой Армянской Республики и 2800-летию основания Еревана как в Армении, так и в общинах Диаспоры.
Сегодня, 3 апреля министр Диаспоры Грануш Акопян посетит исследовательский центр «Диаспора и геноцид» Бохумского университета, встретится с руководителем центра Миграном Дабагом.