ՀՄԸՄ հիմնադրման 100 ամյակին ընդառաջ Սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստ
Մարտի 2-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության հիմնադրման 100 ամյակին նվիրված տոնակատարությունները և 11-րդ բանակումները կազմակերպելու նպատակով ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովի անդրանիկ նիստը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Ողջունելով նիստի մասնակիցներին՝ նախարարը մասնավորապես նշեց. «Ուրախ եմ , որ վարչապետի որոշմամբ՝ ՀՄԸՄ 100 ամյակին նվիրված միջոցառումները պատշաճ կազմակերպելու նպատակով ստեղծվել է միջգերատեսչական հանձնաժողով: Խորհրդանշական է, որ Հայաստանի Հանրապետության հռչակման և Մայիսյան հերոսամարտերի 100 և Երևանի 2800 ամյակին զուգահեռ նշելու ենք Սփյուռքի խոշորագույն երիտասարդական կազմակերպության 100 ամյակը:ՀՄԸՄ պատմությունը հայոց պատմության մի մասն է: Եվ պետք է յուրաքանչյուրս մեր մասով հնարավոր ամեն ինչ անենք հոբելյանական միջոցառումները լավագույն ձևով կազմակերպելու համար»:
Իր ելույթում ՀՄԸՄ Կենտրոնական վարչության ատենապետ Գառնիկ Մկրտիչյանը շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ նախագահին, վարչապետին, երկու կաթողիկոսներին հոբելյանական միջոցառումների կազմակերպմանն աջակցելու և հովանավորելու համար: «Մեր կազմակերպությունը ծնվել է ուղիղ 100 տարի առաջ Պոլսում, բայց համարյա անմիջապես, նախարար Նիկոլ Աղբալյանի հրավերով տեղափոխվել է Հայաստան: Թեև այսօր Սփյուռքում ենք, բայց ապրում ենք Հայաստանով: Մեր կազմակերպությունը Հայաստանի ու Սփյուռքի միավորման միասնականության խորհրդանիշն է: Շնորհակալություն Սփյուռքի նախարարությանը, որ մեր գործընկերն է, և մեր կողքին է մեր փոքր ու մեծ բոլոր ձեռնարկներում»:
ՀՄԸՄ Կենտրոնական վարչության անդամ Օշին Փիրումյանը հանգամանորեն ներկայացրեց կազմակերպության 100 ամյակին նվիրված միջոցառումների ծրագիրը, և ինտերակտիվ քննարկման միջոցով բոլոր գերատեսչությունների ներկայացուցիչները ճշտեցին իրենց անելիքները:
«Հայաստանի ազգային սկաուտական շարժում» հասարակական կազմակերպության ատենապետ Դավիթ Հակոբյանը նշեց, որ տոնակատարություններից առաջ կկազմակերպվի մամուլի ասուլիս, կներկայացվեն տեղեկություններ ՀՄԸՄ սկաուտական 11-րդ բանակումի , ՀՄԸՄ մեկդարյա գործունեությանը նվիրված գիտաժողովի, ՀՄԸՄ 100 ամյակին նվիրված նամականիշի թողարկման և մարման, Գյումրիում ՀՄԸՄ 100 ամյակին նվիրված ձեռնարկների վերաբերյալ:  «Բանակումին մասնակցելու են 1100-ից ավելի սկաուտներ աշխարհի 26 երկրներից, 600 երիտասարդ Հայաստանից», – հավելեց նա:

В канун 100-летия основания ВАСС в Министерстве Диаспоры состоялось заседание межведомственной комиссии
В Министерстве Диаспоры РА 2 марта состоялось заседание межведомственной комиссии, созданной с целью организации празднеств, посвященных 100-летию Всеобщего армянского спортивного союза и XI слета.
Со вступительной речью выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Приветствовав участников заседания, министр в частности сказала: «Рада, что решением премьер-министра с целью организации на должном уровне мероприятий, посвященных 100-летию ВАСС, создана межведомственная комиссия. Символично, что параллельно со 100-летием провозглашения Республики Армения и героических Майских сражений, 2800-летием Еревана будем отмечать 100-летие крупнейшей молодежной организации Диаспоры. �?стория ВАСС – частица армянской истории. �? каждый на своем участке мы должны сделать все, чтобы наилучшим образом организовать юбилейные мероприятия».
В своем выступлении председатель центрального правления ВАСС Гарник Мкртичян выразил благодарность Президенту РА, премьер-министру, двум Католикосам за содействие и патронирование организации юбилейных мероприятий. «Наша организация родилась ровно столетие назад в Константинополе, но почти сразу же по приглашению министра Никола Агбаляна переехала в Армению. Хотя сегодня мы в Диаспоре, но живем Арменией. Наша организация является символом единства Армении и Диаспоры. Спасибо нашему партнеру Министерству Диаспоры, которое рядом с нами во всех наших больших и малых делах».
Член центрального правления ВАСС Ошин Пирумян подробно представил программу мероприятий, посвященных 100-летию организации, и посредством интерактивного обсуждения представители всех ведомств уточнили свои задачи.
Председатель ОО «Национальное скаутское движение Армении» Давид Акопян отметил, что до начала празднеств будет организована пресс-конференция, будут представлены сведения об XI скаутском слете ВАСС, симпозиума, посвященного вековой деятельности ВАСС, выпуска и гашения посвященной этой дате марки, мероприятиях в Гюмри, посвященных юбилею. «В слете примут участие более 1100 скаутов из 26 стран мира, 600 молодых людей из Армении, – добавил он.