Թուլուզում ոգեկոչվել է Միսակ Մանուշյանի և նրա գլխավորած խմբի հիշատակը
Փետրվարի 22-ին Ֆրանսիայի Թուլուզ քաղաքում առաջին անգամ տեղի ունեցավ արարողություն` ի հիշատակ ֆրանսիական դիմադրության շարժման մարտիկ, հականացիստ և Ֆրանսիայի ազգային հերոս Միսակ Մանուշյանի և նրա կողմից ղեկավարված`23 մարտիկներից բաղկացած խմբավորման: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացնում են Թուլուզի «Մեսրոպ Մաշտոց» դպրոցից:
Այն բավականին բազմազգ էր, որում բավականին շատ հրեաներ կային։ Միսակ Մանուշյանը և նրա խմբի անդամները մահապատժի ենթարկվեցին նացիստների կողմից 1944 թ. փետրվարի 21-ին` Ֆորտ Մոն-Վալերիենում:
Արարողությունը կազմակերպվել էր «ԱՐԱԿՐԱ» ` Ֆրանսիայի Միդի-Պիրենե մարզի Հայ Ազատամարտիկներից և Դիմադրողներից բաղկացած Կազմակերպության կողմից, որի կազմակերպման հարցում մեծ դեր էր կատարել տարածաշրջանի պրեֆեկտ Պարոն Պասկալ Մայոսը , Թուլուզի քաղաքապետ` Ժան-Լյուկ Մուդենկը և վերջինիս տեղակալ` Ժան-Բատիստ Դը Սկորայը։
Արարողությանը ներկա էր «Նախկին Ազատամարտիկների Դիմադրության Կոմիտեի» նախագահը, ինչպես նաև,մի շարք այլ կազմակերպոթյուններ , որոնք գլխավորվում էին նախկին ազատամարտիկների կողմից, և, որպես հարգանքի նշան, ներկայացել էին իրենց դրոշակակիրներով: Արարողությանը ներկա էին նաև, տեղի հրեա համայնքի ներկայացուցիչները, որոնք եկել էին հարգելու նշանավոր «Կարմիր պլակատի» հերոսների հիշատակը։
Արարողության հանդիսավոր բացումը կատարեց Պարոն Ֆերնանդ Թորոսյանը ` «ԱՐԱԿՐԱ» կազմակերպոթյան և Միդի –Պիրենե մարզի ` Ֆրանս-Հայկական կազմակերպության նախագահը, որին հաջորդեց Պարոն ժերար Ֆուրե-Լաբրոի ելույթը, ով հանդիսանում է «Նախկին Ազատամարտիկների Դիմադրոթյան Կոմիտեի» նախագահը։ Մեկ րոպե լռությամբ հարգվեց զոհվածների հիշատակը. այնուհետև, նախկին Գեստապոյի նստավայրի դիմաց ` Ֆրեդերիկ Միստրալի արահետներով վեր խոյացող «Դիմադրության Հուշարձանի» առաջ վայր դրվեց գերբը, որը ազադարարեց արարողության ավարտը։

Toulouse respects memory of Missak Manouchian and his group
On February 22, a ceremony commemorating fighter of the French Resistance Movement, anti-Nazi and French national hero Missak Manouchian and his group of 23 fighters was held for the first time in the French city of Toulouse, reported Mesrop Mashtots Armenian School of Toulouse to Hayern Aysor.
Toulouse was quite a multiethnic city and was populated by quite a lot of Jews. Missak Manouchian and his group were executed by the Nazis on February 22, 1944 in Fort Mon-Valerien.
The ceremony was organized by ARACRA (Organization of Armenian Freedom Fighters and Resistance Fighters) of the French Midi-Pyrénées region, and Prefect of the region Pascal Mayos, Mayor of Toulouse Jean-Luk Moudenc and Deputy Mayor Jean-Batist de Scora played a major role in organizing the ceremony.
Among the attendees were Chairman of the Resistance Committee of Former Freedom Fighters and representatives of several other organizations that were led by former freedom fighters and, as a sign of respect, they had come to the ceremony with their flag bearers. Among other attendees were representatives of the local Jewish community who had come to respect the memory of the heroes of the remarkable “Red Poster”.
The solemn opening was performed by Chairman of ARACRA Organization and the French-Armenian Organization of Midi-Pyrénées, Mr. Fernand Torosian, followed by a speech by Mr. Gerard Foure-Labreau, who is the chairman of the Resistance Committee of Former Freedom Fighters. The attendees respected the memory of the victims with a moment of silence, after which the coat-of-arms was laid in front of the Resistance Monument located in front of the residence of the former Gestapo, along the paths of Frederic Mistral, marking the end of the ceremony.