Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Ավստրիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Փետրվարի 20-ին Վիեննայում, Ավստրիայի Հայ Առաքելական Եկեղեցական Համայնքում տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության կողմից ՀՀ նախագահի թեկնածու առաջարկված Արմեն Սարգսյանի հանդիպումը Ավստրիայի Հայ Համայնքի հոգևոր, դիվանագիտական, մշակութային, միութենական կազմակերպությունների ղեկավարների, Ավստրիայի հայկական շաբաթօրյա դպրոցի տնօրինությանը և համայնքի այլ անդամների հետ:
Հանդիպմանը ներկա էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Կենտրոնական Եվրոպայի և Սկանդինավիայի Հայրապետական Պատվիրակ՝ Տ. Տիրան Վարդապետ Պետրոսյանը, Ավստրիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան’ մեծարգո պարոն Արման Կիրակոսյանը, Ավստրիայի Հայ Առաքելական Եկեղեցական համայնքի հոգևոր հովիվ’ արժանապատիվ Տեր Անդրեաս Իսախանյանը, Մխիթարյան միաբան Հ. Վահան վրդ. Հովակիմյանը, Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդական արտիստ, ավստրիաբնակ հայ սոպրանո, սիրելի Հասմիկ Պապյանը և համայքի այլ ակտիվ ներկայացուցիչներ, բարերարներ: ՀՀ Նախագահի թեկնածու պարոն Արմեն Սարգսյանին ներկայացվեցին հանրածանոթ Օրեր եվրոպական անկախ ամսագրի Ավստրիայի հայությանը նվիրված հատուկ համարը, ինչպես նաև ամսագրի Գալուստ Գյուլբեկյանին և Հովհաննես Այվոզովսկուն նվիրված համարները։ Նրանց իր ելույթում անդրադարձավ նաեւ պարոն Սարգսյանըˋ բարձր գնահատելով մեծ հայերի ավանդը հայապահպանության գործում:
Ավստրիայի հայ մանկական երգչախմբի սաները Հայր Մեր աղոթքի իրենց հրաշալի կատարումով դիմավորեցին հարգարժան պարոն Սարգսյանին, ով իր հերթին, երեխաներին անակնկալ մատուցեց և նվիրեց իր տիկնոջ’ հեքիաթագիր Նունե Սարգսյանի հեքիաթային գրքերից, որոնք շատ մեծ հիացմունք առաջացրեցին երեխաների մոտ.
Հայ Առաքելական եկեղեցու Կենտրոնական Եվրոպայի և Սկանդինավիայի Հայրապետական Պատվիրակ՝ Տ. Տիրան Վարդապետ Պետրոսյանը ներկայացնելով Արմեն Սարգսյանին նշեց, որ վերջինիս թեկնածության առաջադրումը պետության համար այդ կարևորագույն պաշտոնում ոգևորող է Ավստրիայի Հայ Համայնքի համար, քանի որ լավ ծանոթ լինելով Արմեն Սարգսյանի գործունեությանը թե Հայաստանում և թե Սփյուռքում, ակնկալում են լավ քաղաքական մշակույթի ձևավորում և զարգացման նոր իրողություն Հայաստանի համար:
Արմեն Սարգսյանը լսեց Ավստրիայի հայ համայնքի ակնկալիքներն ու մոտեցումներն ինչպես իր առաջադրման, այնպես էլ հայաստանյան ու համահայկական խնդիրների վերաբերյալ, ապա ներկայացնել իր տեսլականը:
Ավստրիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչները, ներկայացնելով իրենց մոտեցումները համահայկական հիմնախնդիրների վերաբերյալ, խոսում էին Հայաստանի և Սփյուռքի կառույցներն արդյունավետ և ի նպաստ համահայական խնդիրների լուծման գործածելու անհրաժեշտությունից:
Արմեն Սարգսյանը ներկայացրեց բարձրացված հարցերի վերաբերյալ իր մոտեցումներն ու տեսլականը: Հանդիպումը անցավ բաց մթնոլորտում և շատ օգտակար էր: Խնդիրների քննարկման շրջանակը շատ մեծ էր՝ սկսած տնտեսության խնդիրներից, Արցախից, Գյումրիից, կրթությունից և այլն: Հայտնում ենք մեր խորին շնորհակալությունը հարգարժան պարոն Արմեն Սարգսյանին, ինչպես նաև Ավստրիայի հայ համայնքի բոլոր ներկայացուցիչներին հանդիպմանը իրենց ակտիվ մասնակցության և հետաքրքրության համար:

Армен Саркисян встретился с представителями армянской общины Австрии
В Вене, в Армянской Апостольской церковной общине Австрии 20 февраля состоялась встреча кандидата на пост Президента РА от Республиканской партии Армении (РПА) Армена Саргсяна с руководителями духовных, дипломатических, культурных, союзных организаций армянской общины Австрии, дирекцией армянской субботней школы Австрии и другими членами общины.
На встрече присутствовали патриарший легат Армянской Апостольской церкви в Центральной Европе и Скандинавии вардапет Тиран Петросян, Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Австрии Арман Киракосян, духовный пастырь Армянской Апостольской церковной общины Австрии Андреас �?саханян, представитель конгрегации Мхитаристов вардапет Ваан Овакимян, проживающая в Австрии Народная артистка РА, сопрано Асмик Памян, другие активные представители общины, благотворители. Кандидату в Президенты Республики Армения Армену Саргсяну был представлен посвященный армянам Австрии специальный номер известного европейского журнала «Орер», а также номера журнала, посвященные Галусту Гюльбенкяну и Ованесу Айвазовскому, которых в своей речи коснулся также господин Саргсян, высоко оценив вклад великих армян в дело сохранения армянства.
Воспитанники армянского детского хора Австрии своим прекрасным исполнением молитвы «Отче наш» встретили господина Саргсяна, который, в свою очередь, преподнес детям сюрприз, подарив книги своей супруги, автора сказок Нуне Саргсян, что вызвало у детей большой восторг.
Легат Армянской Апостольской церкви в Центральной Европе и Скандинавии вардапет Тиран Петросян, представляя Армена Саргсяна, отметил, что выдвижение его кандидатуры на этот важнейший пост в государстве воодушевляет армянскую общину Австрии, поскольку, будучи осведомлены о деятельности Армена Саргсяна как в Армении, так и в Диаспоре, ожидают формирование хорошей политической культуры и новые реалии развития для Армении.
Армен Саргсян выслушал ожидания и подходы армянской общины Австрии как в связи со своим выдвижением, так и относительно проблем Армении и всего армянства, затем представил свои видения.
Представители армянской общины Австрии, излагая свои подходы в отношении общеармянских проблем, говорили о необходимости задействования структур Армении и Диаспоры на благо решения общеармянских проблем.
Армен Саргсян представил свои подходы по озвученным вопросам. Встреча прошла в искренней, непринужденной атмосфере и была очень полезна. Диапазон обсуждаемых проблем был очень широк – экономика, Арцах, Гюмри, образование и т. д. Выражаем нашу глубокую благодарность господину Армену Саргсяну, а также всем представителям армянской общины Австрии за активное участие во встрече.