Նախագահն ընդունել է աշխարհահռչակ կոմպոզիտոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկուն
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է աշխարհահռչակ լեհ կոմպոզիտոր և դիրիժոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկուն և նրա տիկնոջը՝ Էլժբիետա Պենդերեցկային: Անվանի երաժիշտը Հայաստանում է իր 85-ամյակին նվիրված փառատոնի շրջանակներում:
Ողջունելով հյուրերին՝ Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ մշտապես ուրախ են նրանց հյուրընկալելու Հայաստանում, որտեղ սիրում և ճանաչում են Քշիշտոֆ Պենդերեցկուն և նրա արվեստը:
«Հարգելի՛ պարոն Պենդերեցկի, մաեստրո՛,
Ես վստահ եմ, որ Դուք համոզված եք՝ այստեղ սիրում են Ձեզ և Ձեր արվեստը: Խորհրդանշական է, որ աշխարհի տարբեր երկրներում ամբողջ տարվա ընթացքում նախատեսված՝ Ձեր հոբելյանին նվիրված միջոցառումների շարքը սկսվում է հենց Երևանից: Կարծում եմ, որ մեծ արվեստագետի կոչումներից մեկն էլ ժողովուրդներին մերձեցնելն է, ամրապնդելը նրանց միջև բարեկամությունը, և Դուք դա շատ լավ եք անում»,-ասել է Նախագահ Սարգսյանը և հույս հայտնել, որ մաեստրո Պենդերեցկին այսուհետ ևս նույն եռանդով ու նվիրումով կշարունակի ամրապնդել հայ-լեհական բարեկամությունը՝ հնարավորություն տալով հայ հանդիսատեսին մեծ բավականություն ստանալ մեր ժամանակների մեծագույն երաժիշտներից մեկի ստեղծագործություններից:
Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է փաստել, որ անցյալ տարի Հայաստանը և Լեհաստանը նշեցին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, ինչպես նաև Լեհաստանում հայ համայնքի կազմավորման 650-ամյակը, որոնց շրջանակներում բազմաթիվ միջոցառումներ տեղի ունեցան՝ առավել սերտացնելով հայ-լեհական միջպետական հարաբերությունները:
Շնորհակալություն հայտնելով Նախագահին ընդունելության և ջերմ խոսքերի համար՝ Քշիշտոֆ Պենդերեցկին նշել է, թե շատ ուրախ է տեսնելու, որ իր երաժշտությունը մեծ ժողովրդականություն է վայելում Հայաստանում:
«Ես շատ ուրախ եմ, որ իմ հոբելյանին նվիրված փառատոնը մեկնարկել է Հայաստանից: Առաջին անգամ չէ, որ նման հրաշալի փառատոններ են անցկացվում Երևանում: Հայաստանում, իրոք, շատ բարձր է երաժշտական կատարողական մակարդակը՝ ինչպես նվագախմբի, դիրիժորի, այնպես էլ անհատ երաժիշտների: Ինձ, տիկնոջս ու մեր ընտանիքի համար մեծ հաճույք և երջանկություն է Հայաստանում գտնվելը: Պետք է ընդգծեմ, որ ես ինքս ինձ քառորդ չափով հայ եմ զգում, քանի որ տատիկս հայկական ծագում ունի»,-ասել է Քշիշտոֆ Պենդերեցկին և շնորհակալություն հայտնել փառատոնի բարձր մակարդակով կազմակերպման, ինչպես նաև Հայաստանում պետական մակարդակով մշակույթին ցուցաբերվող նման վերաբերմունքի համար:

President Serzh Sargsyan today received world famous Polish composer and conductor Krzysztof Penderecki and his wife, Elzhbieta Penderecka. The renowned musician is in Armenia to participate in the festival dedicated to his 85th birth anniversary.
Greeting the guests, the President of the Republic noted that he is always glad to host them in Armenia where Krzysztof Penderecki and his wife are loved and recognized.
“Dear Mr. Penderecki, Maestro,
I am certain that you are convinced that here the people love you and your art. What is symbolic is the fact that the events dedicated to your birth anniversary, which will be held in different countries of the world throughout the year, are starting right from Yerevan. I believe one of the callings of a great artist is to bring nations closer together and strengthen the friendship among them, and you do it very well,” President Sargsyan said and voiced hope that, from now on, Maestro Penderecki will continue to strengthen the Armenian-Polish friendship with the same vigor and dedication, providing Armenian audiences with the opportunity to receive great satisfaction from the works of one of the great musicians of our times.
With satisfaction, Serzh Sargsyan stated that last year, Armenia and Poland marked the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations and the 650th anniversary of the establishment of the Armenian community in Poland, holding several events and further strengthening the interstate relations between Armenia and Poland.
Expressing gratitude to the President for the reception and kind words, Krzysztof Penderecki noted that he was very glad to see that his music is highly popular in Armenia.
“I am very glad that the festival dedicated to my anniversary is being launched in Armenia. This is not the first time that such wonderful festivals are being hosted in Yerevan. The level of musical performance of orchestras, conductors and musicians is truly at a very high level in Armenia. It is a great joy and pleasure for me, my wife and our family to be in Armenia. I must highlight the fact that I personally feel one-quarter Armenian since my grandmother is of Armenian descent,” Krzysztof Penderecki said and expressed gratitude for organizing the festival at a high level and for showing such an attitude towards culture at the state level in Armenia.