Նախագահն ընդունել է աշխարհահռչակ կոմպոզիտոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկուն
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է աշխարհահռչակ լեհ կոմպոզիտոր և դիրիժոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկուն և նրա տիկնոջը՝ Էլժբիետա Պենդերեցկային: Անվանի երաժիշտը Հայաստանում է իր 85-ամյակին նվիրված փառատոնի շրջանակներում:
Ողջունելով հյուրերին՝ Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ մշտապես ուրախ են նրանց հյուրընկալելու Հայաստանում, որտեղ սիրում և ճանաչում են Քշիշտոֆ Պենդերեցկուն և նրա արվեստը:
«Հարգելի՛ պարոն Պենդերեցկի, մաեստրո՛,
Ես վստահ եմ, որ Դուք համոզված եք՝ այստեղ սիրում են Ձեզ և Ձեր արվեստը: Խորհրդանշական է, որ աշխարհի տարբեր երկրներում ամբողջ տարվա ընթացքում նախատեսված՝ Ձեր հոբելյանին նվիրված միջոցառումների շարքը սկսվում է հենց Երևանից: Կարծում եմ, որ մեծ արվեստագետի կոչումներից մեկն էլ ժողովուրդներին մերձեցնելն է, ամրապնդելը նրանց միջև բարեկամությունը, և Դուք դա շատ լավ եք անում»,-ասել է Նախագահ Սարգսյանը և հույս հայտնել, որ մաեստրո Պենդերեցկին այսուհետ ևս նույն եռանդով ու նվիրումով կշարունակի ամրապնդել հայ-լեհական բարեկամությունը՝ հնարավորություն տալով հայ հանդիսատեսին մեծ բավականություն ստանալ մեր ժամանակների մեծագույն երաժիշտներից մեկի ստեղծագործություններից:
Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է փաստել, որ անցյալ տարի Հայաստանը և Լեհաստանը նշեցին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, ինչպես նաև Լեհաստանում հայ համայնքի կազմավորման 650-ամյակը, որոնց շրջանակներում բազմաթիվ միջոցառումներ տեղի ունեցան՝ առավել սերտացնելով հայ-լեհական միջպետական հարաբերությունները:
Շնորհակալություն հայտնելով Նախագահին ընդունելության և ջերմ խոսքերի համար՝ Քշիշտոֆ Պենդերեցկին նշել է, թե շատ ուրախ է տեսնելու, որ իր երաժշտությունը մեծ ժողովրդականություն է վայելում Հայաստանում:
«Ես շատ ուրախ եմ, որ իմ հոբելյանին նվիրված փառատոնը մեկնարկել է Հայաստանից: Առաջին անգամ չէ, որ նման հրաշալի փառատոններ են անցկացվում Երևանում: Հայաստանում, իրոք, շատ բարձր է երաժշտական կատարողական մակարդակը՝ ինչպես նվագախմբի, դիրիժորի, այնպես էլ անհատ երաժիշտների: Ինձ, տիկնոջս ու մեր ընտանիքի համար մեծ հաճույք և երջանկություն է Հայաստանում գտնվելը: Պետք է ընդգծեմ, որ ես ինքս ինձ քառորդ չափով հայ եմ զգում, քանի որ տատիկս հայկական ծագում ունի»,-ասել է Քշիշտոֆ Պենդերեցկին և շնորհակալություն հայտնել փառատոնի բարձր մակարդակով կազմակերպման, ինչպես նաև Հայաստանում պետական մակարդակով մշակույթին ցուցաբերվող նման վերաբերմունքի համար:

Президент принял знаменитого композитора Кшиштофа Пендерецкого
Президент Серж Саргсян сегодня принял всемирно известного польского композитора и дирижёра Кшиштофа Пендерецкого и его супругу Эльжбету Пендерецкую. Знаменитый музыкант находится в Армении в рамках фестиваля, который посвящён его 85-летию.
Приветствуя гостей, Президент Республики отметил, что всегда рад их принимать в Армении, где любят и знают Кшиштофа Пендерецкого и его искусство.
«Уважаемый господин Пендерецкий, маэстро,
Я уверен, что Вы уверены, что здесь любят Вас и Ваше искусство.
Символично, что серия посвящённых Вашему юбилею мероприятий, которые в течение всего года будут проходить в разных странах мира, начинается именно с Еревана.
Думаю, что одно из призваний большого художника – служить сближению народов, укреплять дружбу между ними, и Вы это очень хорошо делаете», – сказал Президент Саргсян. Он выразил надежду, что маэстро Пендерецкий и впредь с той же энергией и преданностью продолжит укреплять армяно-польскую дружбу, давая возможность армянскому зрителю получать огромное удовольствие от произведений одного из величайших музыкантов нашего времени.
Серж Саргсян с удовлетворением констатировал, что в прошлом году Армения и Польша отметили 25-летие установления дипломатических отношений, а также 650-летие образования армянской общины в Польше. В рамках этих юбилеев состоялись многочисленные мероприятия, ещё больше укрепляя армяно-польские межгосударственные отношения.
Выражая Президенту благодарность за приём и тёплые слова, Кшиштоф Пендерецкий отметил, что очень рад видеть, что его музыка пользуется большой популярностью в Армении.
«Я очень рад, что посвящённый моему юбилею фестиваль начался с Армении. Не впервые в Ереване проводятся подобные чудесные фестивали. В Армении, действительно, очень высок музыкальный исполнительский уровень, как оркестровый, дирижёрский, так и отдельных солистов. Для меня, моей супруги и нашей семьи большая радость и удовольствие находиться в Армении. Должен подчеркнуть, что я сам себя на четверть чувствую армянином, поскольку моя бабушка имеет армянское происхождение», – сказал Кшиштоф Пендерецкий и выразил благодарность за высокий уровень организации фестиваля, а также за то отношение к культуре, которое на государственном уровне оказывается в Армении.