Հայկական պար և երաժշտություն Բրազիլիայի Սան Պաուլո քաղաքի միջազգային օդանավակայանում. տեսանյութ
Սան Պաուլոյի «Գուարուլյոս» միջազգային օդանավակայանում  փետրվարի 12-ին հնչել է հայկական երաժշտության և կատարվել են հայկական պարեր: Այդպես են հայաստանցի պարուսույց Հովհաննես Դաշտոյանին ճանապարհել Բրազիլիայի Համազգային հայ կրթական և մշակութային միությանը կից գործող «Կիլիկիա», «Արևիկ» պարախմբի անդամները:
«Շատ տպավորիչ ու անմոռանալի պահ էր, չէի սպասում, որ պարախմբի անդամները նման անակնկալ կմատուցեն: Շատ հագեցած և անմոռանալի օրեր եմ ունեցել Բրազիլիայում, իսկ օդանավակայանում կատարվածը կարծես այդ ամենի եզրափակումն էր»,- «Հայերն այսօր»-ի հետ ցրույցում ասաց Հովհաննես Դաշտոյանը:
Հավելենք, որ պարուսույց Հովհաննես Դաշտոյանը Բրազիլիա էր մեկնել  Սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ: Նախարարության «Կրթամշակութային աջակցություն հայ համայնքներին (ԱՄՆ, Ավստրալիա)»-2017 ծրագրի շրջանակներում 2017 թվականի դեկտեմբերի 20-ից մինչև 2018 թվականի փետրվարի 12-ը Հովհաննես Դաշտոյանը (վերջինս ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Գագիկ Գինոսյանի սաներից է) այցելել էր Սան Պաուլո քաղաք՝ Համազգային հայ կրթական և մշակութային միությանը կից գործող «Կիլիկիա», «Արևիկ» պարախմբի անդամներին վերապատրաստելու նպատակով:

Армянские танцы и музыка в международном аэропорту города Сан Пауло Бразилии (видеоматериал)
В международном аэропорту «Гуарульос» города Сан Пауло 12 февраля звучала армянская музыка, исполнялись армянские танцы. Так провожали хореографа из Армении Ованеса Даштояна члены танцевальных групп «Киликия» и «Аревик», функционирующих при Общенациональном армянском образовательном и культурном союзе.
«Это был очень впечатляющий и незабываемый миг, не ожидал, что они преподнесут такой сюрприз. В Бразилии провел очень насыщенные и незабываемые дни, а происшедшее в аэропорту стало будто финалом всего этого», – в беседе с «Армяне сегодня» сказал Ованес Даштоян.
Добавим, что хореограф Ованес Даштоян отправился в Бразилию при содействии Министерства Диаспоры. В рамках программы Министерства «Культурно-образовательное содействие армянским общинам (США, Австралия)»-2017 с 20 декабря того же года по 12 февраля 2018-го Ованес Даштоян (один из воспитанников Заслуженного деятеля культуры РА Гагика Гиносяна) находился в городе Сан Пауло с целью переподготовки членов танцевальных ансамблей «Киликия» и «Аревик», функционирующих при Общенациональном армянском образовательном и культурном союзе.