Ամեն տարի Լոս Անջելեսում կկայանա հայ-մեքսիկական մշակութային շաբաթ
Փետրվարի 2-ին Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհուրդը Լոս Անջելեսում Հայաստանի և Մեքսիկայի գլխավոր հյուպատոսությունների նախաձեռնությամբ ընդունեց հռչակագիր՝ ամեն տարի Լոս Անջելեսում փետրվարի 2-9-ը հայ-մեքսիկական մշակութային շաբաթ կազմակերպելու մասին: Հայ-մեքսիկական մշակութային շաբաթ հայտարարելու հռչակագիրը Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհրդին էին ներկայացրել խորհրդի անդամներ Փոլ Կրեկորյանը և Մոնիկա Ռոդրիգեզը:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, ելույթ ունենալով ներկաների առջև՝ Մոնիկա Ռոդրիգեզը նշեց, որ այս նախաձեռնությունը նպատակ ունի զարգացնել միջմշակութային երկխոսությունը և ճանաչելի դարձնել Լոս Անջելեսում ապրող երկու համայնքների մշակութային ու պատմական հարուստ ժառանգությունը:
ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը ներկաներին ուղղված իր խոսքում նշեց, որ մեքսիկական և, ընդհանրապես, լատինական համայնքի հետ հարաբերությունները չափազանց կարևոր են թե համայնքային և թե միջպետական համատեքստերում: Նա նաև կարևորեց, դաշնային իշխանությունների հետ համագործակցությանը զուգահեռ աշխատել նաև տեղական ինքնակառավարման մակարդակում, որտեղ համայնքների, էթնիկ խմբերի դերակատարությունը շատ մեծ է:
Լոս Անջելեսում Մեքսիկայի գլխավոր հյուպատոս Կառլոս Իուջինիո դե Ալբա Զեպեդան ընդգծեց տնտեսական, մշակութային նախագծերի առնչությամբ այլ համայնքների հետ համատեղ աշխատելու նպատակահարմարությունը, հավելելով, որ հայ-մեքսիկական մշակութային շաբաթը կողմերի երկրորդ համատեղ նախաձեռնությունն է անցած տարի կազմակերպված բիզնես-սեմինարից հետո: Գլխավոր հյուպատոսը շեշտեց, որ այն նախաձեռնությունը ևս մեկ կամուրջ կհանդիսանա մեր երկու պետությունների, կառավարությունների և ժողովուրդների միջև:
Տեղեկանք. Հայ-մեքսիկական մշակութային շաբաթվա շրջանակներում Մեքսիկայի գլխավոր հյուպատոսությունում մեքսիկական համայնքի համար կցուցադրվի «Խոստումը» ֆիլմը, իսկ Գլենդեյլում հայ համայնքի համար կկազմակերպվի մեքսիկական ֆիլմի ցուցարդություն: Նախատեսվում է նաև կազմակերպել երկու երկրների դիվանագիտական ներկայացուցչությունների պաշտոնյաների այց հանրային դպրոց, որտեղ սովորում են և հայ և մեքսիկացի աշակերտներ, ինչպես նաև՝ հայկական կրթօջախ: Մշակութային շաբաթվա շրջանակներում կկազմակերպվի նաև հայ և մեքսիկացի լուսանկարիչների ֆոտոցուցահանդես:

Ежегодно в Лос Анджелесе будет проводиться армяно-мексиканская культурная неделя
Городской совет Лос Анджелеса по инициативе генеральных консульств Армении и Мексики в Лос Анджелесе принял 2 февраля декларацию об организации ежегодно 2-9 февраля в Лос Анджелесе армяно-мексиканской культурной недели. Декларацию об организации армяно-мексиканской культурной недели в городской совет Лос Анджелеса представили члены совета Пол Крекорян и Моника Родригез.
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» из пресс-службы М�?Д РА, выступая перед собравшимися, Моника Родригез отметила, что эта инициатива преследует цель развивать межкультурный диалог и сделать узнаваемым богатое культурное и историческое наследие  двух проживающих в Лос Анджелесе общин.
Посол РА в США Григор Ованнисян в своем обращении к присутствующим отметил, что отношения с мексиканской и вообще латинской общиной чрезвычайно важны как в общинном, так и межгосударственном контексте. Он также отметил важность, наряду сотрудничеством с федеральными властями,  работать также на уровне местного самоуправления, где роль общин, этнических групп очень велика.
Генеральный консул Мексики в Лос Анджелесе Карлос �?уджинио де Алба Зепеда подчеркнул целесообразность   работы с другими общинами по экономическим, культурным проектам, добавив, что армяно-мексиканская культурная неделя – вторая совместная инициатива сторон после организованного в прошлом году бизнес-семинара. Генеральный консул подчеркнул, что эта инициатива послужит еще одним мостом между двумя нашими государствами, правительствами и народами.
Справка. В рамках армяно-мексиканской культурной недели в Генеральном консульстве Мексики для мексиканской общины будет показан фильм «Обещание», а в Глендейле для армянской общины будет организована демонстрация мексиканских фильмов. Планируется также организовать визит сотрудников дипломатических представительств двух стран в общественную школу, где обучаются армянские и мексиканские дети, а также в армянский очаг образования. В рамках культурной недели  будет также организована фотовыставка армянских и мексиканских фотографов.