Մեր մեծերը. Սկյուտարի վերջալույսների թագուհին-Զապել Եսայան
Զապել Եսայան (Հովհաննիսյան) գրողն ու թարգմանչուհին, հրապարակախոսն ու հասարակական գործիչը հայ գրականության պատմության էջերին հայ կին գրողի մի յուրօրինակ ձեռագիր դրոշմեց, որի ամեն մի տողն ու բառը բխում են հայրենասիրության, հայասիրության, մարդկային ազնիվ մղումներից: Նրա ստեղծագործություններում իր ծննդավայր Սկյուտարի հարազատ Սիլիհտար թաղամասի բոցավառ վարդաստաններն են, հեռավոր ու հայրենաբաղձ մեղեդիները, մայիսյան զով անձրևները և անձրևացող պարտեզի արահետնեով հուշիկ քայլող աղջնակը, ով հետո մի հին ու հանճարեղ ժողովրդի արյունալի էջերի տարեգիրը պետք է դառնար:
«Կհիշեմ գարնան առավոտները, երբ այդ այգիները, Սիլիհտարի պարտեզները, կդառնային բոցավառ վարդաստաններ: Այդ վարդերը կխուժեին տուներե ներս, կզարդարեին անզարդ սենյակները, բուրում և երանգ կբերեին ճերմակությունով պատած սենյակներու մեջ, կդառնային խաղալիք երեխաներու ձեռքին և անոնց թերթիկները կանձրևեին ամենուն և ամեն բանի վրա: Կհիշեմ կլիսիներու գահավիժումը սարփինաներու վրայեն, որոնք պերճ պատմուճաններու պես կծածկեին զառամած տուներու խլխլիկ թշվառությունը: …Կհիշեմ տենդագին և գաղջ իրիկունները, գորտերու կռկռոցը ավազաններու մեջ, կայծոռիկներու ոստումները և Արտեզյան հորերու անվերջ ճռինչը, որ մինչև իմ հիվանդոտ երեխայի խռովված քունիս մեջ, կընկերանար իմ երազներուս: Երբեմն ալ հովիվի սրինգ մը Րումելիի տափաստաններեն գաղթած պարտիզպանի մը ձեռքին, հեռավոր և հայրենաբաղձ մեղեդի մը կերգեր: Կհիշեմ տառապանքս այդ բազմերես բնության գեղեցկության առաջ, անզոր բաղձանքս ընդգրկելու, յուրացնելու ինչ– որ ցրիվ բուրմունք էր, երանգ, լույս և երազ… Կհիշեմ մայիսյան զով անձրևը, որ կտեղար հապճեպ մրմունջով, պապակած բույսերու և կարմիր կղմինդրներով ծածկված տանիքներու վրա… Կհիշեմ ինքզինքս մեր պարտեզի արահետներուն մեջ, տոտիկ– տոտիկ քալելով լույսի արատներու վրա , որ կդողդողային երերուն ճյուղերու թողած շուքին մեջ: Կհիշեմ անորոշ մտատանջությունը, որ հանկարծ կգրավեր ինձ, երբ ուշադիր կլսեի ծառերու սոսավյունը և առվակներու խոխոջը»:
… 1878-ին Կոստանդնուպոլսի Սիլիհտար թաղամասում ծնունդ առած Զապել Հովհաննիսյանը (հետագայում՝ Եսայան՝ ամուսնու՝ նկարիչ Տիգրանի ազգանունով) կրթության առաջին քայլերը սկսելով Սկյուտարի Սուրբ Խաչ վարժարանում, հետագայում ուսանելով Փարիզի Սորբոնի համալսարանում և մասնակցելով Քոլեջ դը Ֆրանսի գրականության ու փիլիսդոփայության դասընթացներին՝ անցնում է կրթական ու ստեղծագործական վերելքի ճանապարհներով՝ չնայած բավականին երիտասարդ հասակում՝ դեռ 1895-ին Արշակ Չոպանյանի «Ծաղիկ» հանդեսում լույս էր ընծայվել նրա առաջին արձակ բանաստեղծությունը՝ «Երգ առ գիշեր» վերնագրով: Դա գրական մեծ ճանապարհի սկիզբն էր, որից հետո ժամանակի նշանավոր պարբերականներում լույս են տեսնում նրա նովելներն ու պատմվածքները, վիպակները, գրականագիտական, արվեստին նվիրված արժեքավոր հոդվածներն ու ֆրանսերենից (Մեթերլինգից՝ «Մահը», «Իմաստություն ու ճակատագիր») կատարած թարգմանությունները: «Սկյուտարի վերջալույսներ» (1905, «Արևելյան մամուլ»), «Կեղծ հանճարներ» (1905,«Արևելյան մամուլ»), «Հլուները և ըմբոստները» (1906, «Ազատ բեմ»), «Շնորհքով մարդիկ» (1907) վիպակներն արդենիսկ վկայում էին գրական ասպարեզում հայտնված լուրջ և ասելիքի խորություն ունեցող գրողի մասին: Կարևորելով կնոջ դերը հասարակության մեջ՝ Եսայանը գրել է. «Կինն աշխարհ չէ եկած մինակ հաճելի ըլլալու համար: Կինը եկած է իր խելքը, մտային, բարոյական և ֆիզիքական յատկութիւնները զարգացնելու համար: Ինքզինքն յարգող բոլոր կիներուն իտէալը միայն հաճելի ըլլալը պէտք չէ ըլլայ, այլ երկրիս վրայ գործօն բարերար տարր մը դառնալը». հավատո այս հանգանակով առաջնորդվող գրողը՝ հենց իր սեփական անձով ու գործունեությամբ հավաստեց այս խոսքերի Ճշմարտացիությունը: Ընդամենը 30-ամյա հայուհին արդեն համարվում էր ժամանակի կայացած ու լավագույն գրողներից: Նա մտավորականության երևելի ներկայացուցիչ էր իր ծավալած հայրենանվեր գործունեությամբ ու ստեղծագործական աշխատանքի «բեռով»: 1908-ին Եսայանը վերադառնում է Կոստանդնուպոլիս, 1909-ին Ադանայի ջարդերի կապակցությամբ ստեղծված պատվիրակության կազմում մեկնում Կիլիկիա:
Կիլիկյան ջարդերի ժամանակակիցը՝ 1915 թ. Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած այս համարձակ հայուհին, ով լռությունը դավաճանություն էր համարում, հրաշքով փրկվելով ջարդից՝ բնակություն է հաստատում Բուլղարիայում, ապա՝ Թիֆլիսում, գրում է Հայոց ցեղասպանության մասին «Վերջին բաժակը», «Հոգիս աքսորյալ» վիպակները՝ դրանցով իր բողոքի ձայնը բարձրացնելով՝ ի լուր ննջած ու Հայոց ցավին անտարբեր աշխարհի: Այդ սարսափելի կոտորածի թեմաներով Եսայանը հոդվածներ է տպագրում թերթերում, պատմվածքներ գրում:
1921 թվականի օգոստոսին նրա ընտանիքում տեղի ունեցած ողբերգությունը՝ ամուսնու՝ Տիգրան Եսայանի մահը, ասես ավելի է ուժեղացնում հպարտ ու անկոտրում հայուհուն, ով իր զավակների՝ Հրանտի և Սոֆիի համար այնուհետ և՛ մայր էր, և՛ հայր: Գրականության, հասարակական ակտիվ գործունեության ասպարեզում նա՝ իբրև մեծ ազգասեր, առաջնորդվել է իր՝ զապելյանական անդավաճան սկզբունքով ու ասելիքով՝ «Ինչ արել եմ, արել եմ հօգուտ սիրելի ազգիս ու հայրենիքիս: Լավ է՝ վերցրեք ինչքան և ինչպես կուզեք, վատի համար՝ ներեցե՛ք»: Հայրենասիրությունը նրա համար առաջին հերթին լեզվի հանդեպ ունեցած խոնարհումն ու պաշտամունքն էր. «Մեր հայրերէն մեզի աւանդուած ժառանգութիւններէն ամենէն շքեղը, ամենէն իրականը մեր գեղեցիկ, հարուստ եւ մեծավայելուչ լեզուն է, պէտք է պահպանենք յուզումով, հրայրքով եւ խանդաւառութեամբ: Ես վստահ եմ, որ կը պաշտպանենք»
Զապելը երազանք ուներ լինել Հայաստանում…1926-ին իրականություն դարձավ նրա բաղձանքը, որի մասին իր տպավորությունները նա զետեղեց «Պրոմեթեւս ազատագրված» գրքում: 1932-ին Զապել Եսայանը հրավիրվեց՝ դասավանդելու Երևանի պետական համալսարանում (ֆրանսերեն էր դասավանդում բանասիրության բաժնում), 1933-ից հաստատվեց Խորհրդային Հայաստանում, 1934-ից արդեն ՍՍՀՄ գրողների միության անդամ էր. 1934 թվականին Եսայանը Եղիշե Չարենցի‚ Դերենիկ Դեմիրճյանի և Միքայել Մանվելյանի հետ ընտրվում է Երևանի քաղաքային խորհրդի կազմում, նույն ժամանակաընթացքում Մոսկվայում մասնակցում է Սովետական գրողների միության առաջին համագումարին, ուր Մաքսիմ Գորկու զեկուցումից հետո փայլուն ֆրանսերենով ելույթ է ունենում ու շեշտադրում, որ գրողը չպետք է չեզոք դիրք գրավի հասարակական կյանքի տվյալ փուլում, չպետք է լինի հեռվից դիտողի կարգավիճակում…
Հայոց ամենամեծ ողբերգություններից հրաշքով փրկված գրողին այստեղ՝ Խորհրդային Հայաստանում, ևս մի ծանր ու անդառնալի, ճակատագրական ողբերգություն էր սպասվում. 1936 թվականին Գրողների միությունում նրա ունեցած ելույթն ասես գրողի Կարապի երգն էր, որին հաջորդեց ստալինյան բռնապետության այդ տարիներին սկսված ձերբակալությունը. ըստ դատավճռի՝ Եսայանին պետք է տանեին Սիբիր, սակայն ժամանակի հայ քաղաքական այրերի լուռ համաձայնությամբ Երևանի բանտից տեղափոխեցին Բաքու, ուր նրան անհամբեր սպասում էին ազերի-թաթար արյունախում բանտապահները…այդտեղ էլ, գազանաբար հոշոտվելով, 1937-ին իր մահկանացուն է կնքում մեծ հայրենասերն ու գրողը:
… Իր ապրած 60 տարիների ընթացքում տասնյակից ավելի հատորների՝ երկերի, վիպակների ու պատմվածքների, թարգմանությունների ու գրականագիտական հոդվածների, բանաստեղծությունների ու գողտրիկ, գեղարվեստական արժեք ունեցող նամակների հեղինակ, հանրագիտարանային գիտելիքներ ամբարած Զապել Եսայան մեծանուն հայուհին ապրեց և շարունակում է ապրել իր երկրային կյանքից հետո, ապրել՝ որպես «Բարպա Խաչիկ» ու «Սեբաստացի Մուրադ», որպես «Նոր հարս» ու «Մորեղբայր Հակոբ», որպես «Աքսորյալ հոգի», որպես «Մելիհա Նուրի հանըմ», որպես «Սկյուտարի վերջալույս»…

Наши великие: Королева закатов Скютара – Запел Есаян
Писательница и переводчица, публицист и общественный деятель Запел Есаян (Ованнисян) оттиснула на страницах истории армянской литературы своеобразный почерк армянской писательницы, каждая строка и слово которой вытекают из патриотизма, любви к армянам, честных человеческих порывов. В ее произведениях – пламенные цветники квартала Силихтар родного Скютара, далекие и ностальгические мелодии, прохладные майские дожди и тихо бредущая по тропинкам дождливого сада девчушка, которой в будущем предстояло стать летописцем кровавых страниц древнего и гениального народа.
«Помню весенние зори, когда эти парки, сады Силихтара превращались в пламенные цветники. Эти розы проникали в дома, украшали комнаты, источали аромат и привносили краски в белые комнаты, становились игрушкой в руках детей, их лепестки подобно дождю рассыпались повсюду. …Помню жаркие и душные вечера, кваканье лягушек в бассейнах… Нескончаемый скрип артезианских колодцев, который присоединялся к моим снам маленького болезненного ребенка. Порой же свирель пастуха у садовника-беженца из степей Румели, напевавшая далекие и ностальгические мелодии. Помню муки перед красотой этой многоликой природы, бессильную мечту охватить, воспринять какой-то рассеянный аромат, краски, свет и мечту… Помню прохладный майский дождь, тихонько бормочущий на жаждущие растения и красные черепичные крыши домов… Помню себя на тропинках нашего сада…»
…Родившаяся в 1878 году в квартале Силихтар Константинополя Запел Ованнисян (впоследствии – Есаян, по фамилии мужа, художника Тиграна), первые шаги к образованию сделав в гимназии Сурб Хач Скютара, впоследствии обучалась в Парижском университете Сорбонна, одновременно участвуя в курсах литературы и философии «Колледж де Франс», прошла путями образовательного и творческого взлета. Несмотря на довольно молодой возраст, еще в 1895 году в журнале «Цагик» Аршака Чопаняна было напечатано ее первое стихотворение в прозе «Песнь о ночи». Это было начало большого литературного пути, после чего в престижных изданиях того времени выходят в свет ее новеллы и рассказы, повести, ценные литературоведческие, посвященные искусству статьи и переводы с французского. Повести «Закаты Скютара» (1905, «Восточная пресса»), «Лже гении» (1905, «Восточная пресса»), «Покорные и бунтари» (1906, «Азат бем»), «Одаренные люди» (1907) уже свидетельствовали о появлении на литературном поприще серьезного писателя, которому есть что сказать. Придавая важность роли женщины в обществе, Есаян писала: «Женщина пришла в этот мир не только, чтобы быть приятной. Женщина родилась, чтобы развивать свой ум, интеллект, нравственные и физические качества. �?деалом всех уважающих себя женщин не должно быть только быть приятной, но и стать деятельным, добродетельным существом». Руководствуясь этим принципом, писатель собственной личностью и деятельностью подтвердила справедливость этих слов. Армянка, едва достигшая 30-летнего возраста, уже считалась состоявшимся и одним из лучших писателей своего времени. Она была известным представителем интеллигенции, со своим «грузом» патриотической деятельности и творческого труда. В 1908-м Есаян возвращается в Константинополь, а в 1909-м, в составе делегации, сформированной в связи с погромами в Адана, отправляется в Киликию.
Современница киликийских погромов, пережившая Геноцид армян 1915 года, эта отважная армянка, считавшая молчание предательством, чудом спасшись от Геноцида поселилась в Болгарии, затем в Тифлисе, и пишет повести «Последняя чаша», «Ссыльная душа» о Геноциде армян, тем самым возвышая свой голос протеста перед безразличным к боли армян миром. Статьи на тему ужасающих истреблений Есаян публикует в газетах, пишет рассказы.
Трагедия, происшедшая в ее семье в августе 1921 года – кончина мужа Тиграна Есаяна, – будто еще более укрепила гордую и несгибаемую армянку, ставшую для своих детей, Гранта и Софи, и матерью, и отцом. Будучи большим патриотом, в сфере литературы, активной общественной деятельности она руководствовалась своим, запеловским непререкаемым принципом: «Что ни делала – делала во имя любимой нации и Родины. Хорошее берите сколько и как хотите, за плохое – простите». Патриотизм ее проявлялся в первую очередь в почитании родного языка: «Наш армянский – самое шикарное из унаследованного нами, самое реальное – наш прекрасный и богатый язык, нужно беречь его с волнением и вдохновением. Я уверена, что защитим».
У Запел была мечта – побывать в Армении… В 1926-м ее мечта стала реальностью, впечатления о которой она поместила в книге «Освобожденный Прометей». В 1932-м Запел Есаян была приглашена преподавать в Ереванском государственном университете (преподавала французский на филологическом отделении). С 1933-го обосновалась в Советской Армении, в 1934-м была уже членом Союза писателей СССР. В том же году Запел Есаян вместе с Егише Чаренцем, Дереником Демирчяном и Микаелом Манвеляном избирается членом Ереванского городского совета, в тот же период в Москве участвует в I съезде Союза советских писателей, на котором после выступления Максима Горького блестяще выступает на французском языке и акцентирует, что писатель не в праве занимать нейтральную позицию на данном этапе общественной жизни, не в праве оставаться в статусе стороннего наблюдателя…
Здесь, в Советской Армении, чудом спасшуюся от величайшей трагедии армянства также ожидала судьбоносная трагедия. Ее выступление в 1936году в Союзе писателей стало будто ее лебединой песней – за ней последовали начавшиеся сталинские репрессии. Ее арестовали, по приговору должны были сослать в Сибирь, однако при молчаливом согласии армянских политических мужей того времени, из Ереванской тюрьмы ее перевели в Баку, где ее с нетерпением ждали кровожадные азеро-татарские тюремщики… �?менно здесь, будучи зверски истерзана, скончалась в 1937 году великая патриот и писательница.
На протяжении прожитых 60 лет автор более десятка томов – повестей, рассказов, переводов и литературоведческих статей, стихов и представляющих художественную ценность писем, обладательница энциклопедических знаний Запел Есаян жила и продолжает жить после своей земной жизни – жить как «Барпа Хачик» и «Себастаци Мурад», как «Молодая невестка» и «Дядя Акоп», как «Ссыльная душа», как «Мелиха Нури ханум», как «Закат Скютара».