Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել բրիտանահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Լոնդոնի հայկական Սուրբ Եղիշե եկեղեցում տեղի է ունեցել Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան, ՀՀԿ կողմից որպես ՀՀ նախագահ թեկնածու առաջարկված Արմեն Սարգսյանի հանդիպումը հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Այն նպատակ էր հետապնդում մտքեր փոխանակել բրիտանահայ համայնքի հետ:
Հիշեցնենք, որ Նախագահ Սարգսյանի հետ հանդիպման ընթացքում Արմեն Սարգսյանը Հայաստանի Հանրապետության չորրորդ նախագահի թեկնածու առաջադրվելու առաջարկն ընդունելուց առաջ կարևորել էր տարբեր շրջանակների, այդ թվում՝ սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներ ունենալը:
Միացյալ Թագավորության հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումը պատահական չէր, քանի որ երկար տարիներ հենց այս համայնքի անհատներն են տարբեր առիթներով շփվել և համագործակցել Արմեն Սարգսյան անհատի, գիտնականի և դեսպանի հետ` օժանդակելով նրա գործունեությանն ու միաժամանակ ստանալով նրա գործուն աջակցությունը տարբեր ծրագրերի իրագործման հարցում։
Ինչպես և ակնկալվում էր ներկաները մեծ հետաքրքրությամբ էին սպասում այս հանդիպմանը: Ինչպես հիրավի իր խոսքում նշեց Արմեն Սարգսյանը` իրեն վստահված բարձր պատասխանատվությունն ստանձնելուց առաջ անհրաժեշտ էր խորհրդակցել այս մեծ հայկական ընտանիքի հետ, ինչպիսին է բրիտանահայ համայնքը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ շնորհակալություն հայտնելով Հանրապետության Նախագահին և Հանրապետական կուսակցությանը, նա ներկաների ուշադրությունը հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ նոր Սահամանդրության ընդունմամբ նախագահի լիազորությունները կրել են որոշ փոփոխություններ, քանի որ Հայաստանը անցնում է խորհրդարանական կառավարման ձևին։ Նա կարևորեց առավել ժողովրդավարական երկիր կառուցելու և երկրի առջև ծառացած խնդիրների լուծման հարցում Հայաստանի քաղաքացիների ակտիվ մասնակցությունը, Հայաստան-Սփյուռք կապերի առավել խորացումն ու ամրապնդումը։
Իր խոսքի ավարտից հետո Արմեն Սարգսյանը ներկաներին հրավիրեց բարձրաձայնելու իրենց կարծիքները, մտահոգություններն ու հուզող հարցերը։
Շատերն իրենց խոսքում նշեցին, որ թե՛ մարդկային և թե՛ մասնագիտական առումներով վերջինս լիովին կարող է այդ պաշտոնում լավագույնս դրսևորել իրեն, իսկ առկա լայն կապերն ու հնարավորությունները ծառայեցնել ի շահ Հայրենիքի։
Բրիտանական հողում բնակվող հայկական մեծ ընտանիքը իր զորակցությունը հայտնեց Արմեն Սարգսյանին և կոչ արեց նրան ի գործ անցնել եւ միասնական ուժերով առաջ տանել հանուն Հայրենիքի բարօրության տարվող անչափ ծանր, բայց և՝ պատվելի աշխատանքը։

Армен Саргсян встретился с представителями армянской общины Великобритании
Посол Армении в Соединенном Королевстве Армен Саргсян, выдвинутый  кандидатом на пост президента Армении от РПА, встретился с представителями армянской общины Великобритании. Как передает «Арменпресс», встреча состоялась в армянской церкви Св. Егише в Лондоне, с целью обмена мнениями.
Эта встреча была неслучайной, поскольку Армен Саргсян долгие годы общался с армянами Великобритании, а те поддерживали его в миссии посла Армении в Соединенном Королевстве. Члены армянской общины Великобритании считают Армена Саргсяна наилучшим кандидатом в президенты Армении, поскольку они особо отмечают важность владения Арменом Саргсяном ситуацией в диаспоре.
Как сказал Армен Саргсян, до того, как взять на себя великую ответственность – быть президентом Армении, ему необходимо посоветоваться с большой армянской семьей, каковой является армянская община Великобритании.
Представители армянской общины Великобритании выразили свою поддежку Армену Саргсяну и призвали его приступить к обязанностям президента Армении, продвигая вместе трудную, но почетную работу по обеспечению благосостояния Родины.
Кандидатом на пост четвертого президента Армении от РПА назван бывший премьер-министр Армении, посол Армении в Соединенном Королевстве Армен Саргсян.
Как передает «Арменпресс», президент Серж Саргсян уже встречался с ним в президентской резиденции.
Армен Саргсян родился 23 июня 1953 года в Ереване. Женат, имеет двоих сыновей. Окончил факультет теоретической физики и математики Ереванского государственного университета. В 1976-1984 гг. преподавал физику в ЕГУ, основал отдел компьютерного моделирования комплексных систем теоретической физики.
В 1976-1984 годах преподавал в ЕГУ, основал Отдел ком пьютерного моделирования комплексных систем теоретической физики в ЕГУ. Был приглашенным исследователем и преподавателем в Кембриджском университете, �?нституте математики Лондонского университета.
В 1991-1995 гг. Армен Саргсян был послом Армении в Соединенном Королевстве. Одновременно занимал посты «старшего посла» Армении в Европе, посла в Европейском союзе, Бельгии, Нидерландах, Люксембурге и Ватикане.  В 1995-1996 гг. был руководителем миссии Армении в Европейском союзе.