«Ինտեգրման բանաձևը ամենօրյա շփումներն են». Սփյուռքի նախարար
Դեկտեմբերի 27-ին ՀԲԸՄ Վահե Կարապետյան կենտրոնում ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ, «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի և ՀԲԸՄ-ի համատեղ նախաձեռնությամբ կազմակերպվել էր Ամանորի տոնական միջոցառում սիրիահայ երեխաների համար:
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց. «Սիրելի փոքրիկներ, ուզում եմ, որ գալիք տարին լինի երազանքների իրականացման տարի: Թող 2018-ին Ձմեռ պապին նվերներ բերի բոլորիդ: Ամենակարևորը խաղաղություն տիրի ամբողջ աշխարհում: Ուրախ եմ, որ Հայրենիքում եք: Ուզում եմ մնաք Հայրենիքում, միայն երջանիկ ու հաջողակ օրեր ունենաք: Շնորհավոր Ամանոր ու Սուրբ Ծնունդ»:
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ Սփյուռքի նախարարը կարևորեց Հայաստանում հաստատված սիրիահայերի հետ ամենօրյա շփումները՝ որպես ինտեգրման բանաձև: «Սիրիահայերի մեծ մասը հաստատվել են Հայաստանում, անցած տարիները բավական եղան, որ ինտեգրվեն: Ես ուզում եմ մաղթել աշխարհին խաղաղություն, սեր, ջերմություն: Ուզում եմ, որ 2018-ին մեր ժողովուրդն առավել համախմբվի, կազմակերպվի ու նոր տարին դառնա դեպի Հայրենիք վերադարձի տարի: Ուզում եմ, որ մեր երիտասարդները հպարտ հայ մեծանան, պահպանեն մեր լեզուն ու ազգային ավանդույթները», – հավելեց նախարարը:

«Формула интеграции – каждодневное общение»: министр Диаспоры
При содействии Министерства Диаспоры РА по совместной инициативе ОО «Центр координации проблем сирийских армян» и ВАБС 27 декабря в центре «Ваге Карапетян» ВАБС было организовано Новогоднее праздничное мероприятие для детей сирийских армян.
Приветствовав участников, министр Диаспоры Грануш Акопян отметила: «Дорогие малыши, хочу, чтобы наступающий год стал годом исполнения мечтаний. Пусть в 2018-м Дед Мороз принес подарки всем вам. Самое главное – чтобы был мир во всем мире. Рада, что вы находитесь на Родине, и хочу, чтобы оставались на Родине, чтобы дни ваши были счастливыми и радостными. Поздравляю с Новым годом и Святым Рождеством».
Отвечая на вопросы журналистов, министр Диаспоры отметила важность каждодневного общения с обосновавшимися в Армении сирийскими армянами, как формулу интеграции. «Большая часть сирийских армян обосновалась в Армении, минувших лет оказалось достаточно для их интеграции. Я хочу пожелать миру мира, любви, теплоты. Хочу, чтобы в 2018-м наш народ еще более сплотился, организовался, и новый год стал годом возвращения на Родину. Хочу, чтобы наша молодежь росла гордыми армянами, сохраняла наш язык и национальные традиции», – добавила министр.