Հրանուշ Հակոբյանի այցը Մարսելի «Խաչատուր Աբովյան» դպրոց
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նոյեմբերի 26-ին այցելել է Մարսելի «Խաչատուր Աբովյան» դպրոց, որն այս տարի տոնում է հիմնադրման 40-ամյակը:
Դպրոցում նախարար Հրանուշ Հակոբյանին աղ ու հացով դիմավորել են մեկօրյա դպրոցի սաները: Նախարարը շրջայց է կատարել դպրոցում, ծանոթացել դպրոցի պայմաններին, զրուցել աշակերտների հետ:
Այնուհետև Սփյուռքի նախարարը հանդիպում է ունեցել դպրոցի ղեկավարների, ուսուցչական կազմի և ծնողների հետ: Իր խոսքում Հրանուշ Հակոբյանը կարևորել է դպրոցի գոյությունը, կատարած աշխատանքը, որը օգնում է օտար երկրում ապրող հայ փոքրիկներին կառչած մնալ իրենց արմատներին, պահպանել ինքնությունն ու հայկական դիմագիծը: Սփյուռքի նախարարը կատարած աշխատանքի համար շնորհակալություն է հայտնել դպրոցի ղեկավարներին, որոնք Սփյուռքում կարևորում են կրթօջախ ստեղծելու անհրաժեշտությունը: Ներկայացնելով Սփյուռքի նախարարության ծրագրերը՝ Հրանուշ Հակոբյանը հորդորել է մասնակցել «Արի տուն» ծրագրին, որը հնարավորության կտա ոչ միայն այցելել հայրենիք, ծանոթանալ Հայաստանի պատմությանն ու մշակույթին, այլև ծանոթանալ աշխարհի տարբեր երկրներում ապրող հայ հասակակիցների հետ:
Իր ելույթի վերջում Հրանուշ Հակոբյանը դպրոցի հոգաբարձուների խորհրդի 4 անդամների պարգևատրել է նախարարության «Մայրենիի դեսպան» մեդալներով՝ Սփյուռքում Մայրենի լեզվի անաղարտության պահպանման գործում ունեցած ներդրման և Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացմանը նշանակալի ծառայություններ մատուցելու համար:
«Դպրոցում անվճար ուսուցումը կատարվում է արևելահայերեն: Ստեղծված են բոլոր պայմանները, որպեսզի դպրոց հաճախող երեխաները սովորեն ոչ միայն հայերեն գրել ու կարդալ, այլև կարողանան ծանոթանալ հայոց պատմությանը, մշակույթին: Գործում է նաև ծնողների համար նախատեսված ֆրանսերենի դասընթաց, որպեսզի վերջիններս կարողանան արագ ինտեգրվել հասարակությանը և իրենց մեկուսացված չզգան: Դասընթացին շուրջ 40 ծնող է հաճախում,- «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասել է դպրոցի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Կարեն Խուրշուդյանը, ով արդեն 3-րդ տարին է, ինչ ղեկավարում է դպրոցը, որտեղ այսօր շուրջ 100 երեխա է սովորում:

Посещение Грануш Акопян школы «Хачатур Абовян» Марселя
Находящаяся во Франции с рабочим визитом министр Диаспоры РА Грануш Акопян 26 ноября посетила школу «Хачатур Абовян» Марселя, которая в этом году празднует 40-летие своего основания.
Министра Грануш Акопян в школе хлебом-солью встречали воспитанники однодневной школы.  Министр обошла школу, ознакомилась с условиями, побеседовала с учениками.
Затем министр Диаспоры встретилась с руководством, педагогическим коллективом и родителями учащихся школы. В своей речи Грануш Акопян отметила важность существования школы, проделанной ею работы, которая помогает армянским малышам, живущим на чужбине, оставаться верными своим корням, сохранять идентичность и армянский облик. Министр Диаспоры выразила благодарность за проделанную работу руководству школы, сознающему необходимость создания в Диаспоре армянского очага образования.
Представив программы Министерства Диаспоры,  Грануш Акопян призвала участвовать в программе «Ари тун», которая дает возможность не только посещать Родину, знакомиться с историей и культурой Армении, но и познакомиться с армянскими сверстниками, живущими в разных странах мира.
В заключение своей речи Грануш Акопян наградила четверых членов совета попечителей школы медалью Министерства Диаспоры «Посол родного языка» за вклад в сохранение чистоты родного языка в Диаспоре, заслуги в деле развития взаимодействия Армения-Диаспора.
«В школе бесплатно осуществляется преподавание восточноармянского языка. Созданы все условия для того, чтобы посещающие школу дети не только научились читать и писать по-армянски, но и познакомились с армянской историей, культурой. Функционируют также курсы французского языка для родителей, дабы последние могли быстро интегрироваться в общество и не чувствовать себя в изоляции. Курсы посещают около 40 родителей», – в беседе с «Армяне сегодня» сказал председатель совета попечителей школы Карен Хуршудян, уже третий год возглавляющий школу, где обучаются около 100 детей.