Վանում հրաժարվում են ապամոնտաժել հայկական գերեզմանոցի վրա կառուցված զուգարանները
Վանի նահանգի Արտամեդի (Էդրեմիթ) քաղաքապետարանը հրաժարվում է կատարել Թուրքիայի Մշակույթի և Զբոսաշրջության նախարար Նուման Քուրթուլմուշի հանձնարարությունը՝ ապամոնտաժել հայկական գերեզմանոցի վրա կառուցված զուգարանները:
Մասնավորապես, քաղաքապետարանի՝ պետության կողմից նշանակված հոգաբարձու Աթըֆ Չիչեքլին հայտարարել է, որ վերոնշյալ շինությունները չեն քանդվելու՝ պնդելով որ այդ վայրում հայկական գերեզմաններ չկան:
«Որևէ կառույց չենք ապամոնտաժել և չենք էլ ապամոնտաժելու: Այստեղ հայկական գերեզմանոց չկա: Թեմային հետևող բոլոր մարդկանց հայտնում եմ, որ բնության հրաշք հանդիսացող այս վայրը մենք ավելի կգեղեցկացնենք»,- ասել է Չիչեքլին:
Հիշեցնենք, որ Արտամեդի քաղաքապետարանի հոգաբարձուի հանձնարարությամբ հասարակական լողափի հարևանությամբ գտնվող պատմական բլրի և հայկական գերեզմանոցի վրա զուգարան և հանդերձարաններ են կառուցվել:
Իսկ օրեր առաջ Թուրքիայի Մշակույթի և Զբոսաշրջության նախարար Նուման Քուրթուլմուշը հայտարարել է, որ Վանում հայկական գերեզմանոցի վրա կառուցված այդ կառույցները պետք է ապամոնտաժվեն:
Նշված տարածքում նախկինում հայկական թաղամաս է եղել, որը հայտնի է որպես հանրահայտ հայ նկարիչ Արշիլ Գորկու ծննդավայր: Թաղամասի հարևանությամբ գտնվող հայկական գերեզմանատունն անարգվել է, կատարված կառուցապատումների պատճառով բազմաթիվ մարդկային ոսկորներ են դուրս եկել հողից և այս ու այն կողմ ընկել: Գերեզմանոցն ու բլուրը չեն խուսափել նաև գանձախույզների ուշադրությունից. վերջիններս անխնա փորփրել ու ավիրել են տեղանքը, գրում է Ermenihaber.am-ը:

The Municipality of Artamed (Edremit) of Van province refuses to complete the assignment of Minister of Culture and Tourism of Turkey Numan Kurtulmus to dismantle the toilets built atop an Armenian cemetery.
In particular, the municipality’s state-designated curator Atif Cicekli has declared that the toilets will not be destroyed, claiming that there is no Armenian cemetery there.
“We have not dismantled and will not dismantle any structure. There is no Armenian cemetery there. To all those who are following the topic, I would like to inform that we will make this natural wonder more beautiful,” Cicekli said.
Let us remind that, upon the assignment of the curator of the Municipality of Artamed, a public restroom and dressing rooms were built on the historic hill and Armenian cemetery located next to the public beach.
A couple of days ago, Minister of Culture and Tourism of Turkey Numan Kurtulmus declared that the structures built atop the Armenian cemetery in Van must be dismantled.
In the mentioned area, there used to be an Armenian quarter that is known as the birthplace of famous Armenian painter Arshile Gorky. The Armenian cemetery located next to the quarter has been profaned, numerous human bones have appeared due to construction and have been scattered here and there. The hill and cemetery have also attracted the attention of treasure hunters, who have dug and ruined the area, writes Ermenihaber.am.