Վանում հրաժարվում են ապամոնտաժել հայկական գերեզմանոցի վրա կառուցված զուգարանները
Վանի նահանգի Արտամեդի (Էդրեմիթ) քաղաքապետարանը հրաժարվում է կատարել Թուրքիայի Մշակույթի և Զբոսաշրջության նախարար Նուման Քուրթուլմուշի հանձնարարությունը՝ ապամոնտաժել հայկական գերեզմանոցի վրա կառուցված զուգարանները:
Մասնավորապես, քաղաքապետարանի՝ պետության կողմից նշանակված հոգաբարձու Աթըֆ Չիչեքլին հայտարարել է, որ վերոնշյալ շինությունները չեն քանդվելու՝ պնդելով որ այդ վայրում հայկական գերեզմաններ չկան:
«Որևէ կառույց չենք ապամոնտաժել և չենք էլ ապամոնտաժելու: Այստեղ հայկական գերեզմանոց չկա: Թեմային հետևող բոլոր մարդկանց հայտնում եմ, որ բնության հրաշք հանդիսացող այս վայրը մենք ավելի կգեղեցկացնենք»,- ասել է Չիչեքլին:
Հիշեցնենք, որ Արտամեդի քաղաքապետարանի հոգաբարձուի հանձնարարությամբ հասարակական լողափի հարևանությամբ գտնվող պատմական բլրի և հայկական գերեզմանոցի վրա զուգարան և հանդերձարաններ են կառուցվել:
Իսկ օրեր առաջ Թուրքիայի Մշակույթի և Զբոսաշրջության նախարար Նուման Քուրթուլմուշը հայտարարել է, որ Վանում հայկական գերեզմանոցի վրա կառուցված այդ կառույցները պետք է ապամոնտաժվեն:
Նշված տարածքում նախկինում հայկական թաղամաս է եղել, որը հայտնի է որպես հանրահայտ հայ նկարիչ Արշիլ Գորկու ծննդավայր: Թաղամասի հարևանությամբ գտնվող հայկական գերեզմանատունն անարգվել է, կատարված կառուցապատումների պատճառով բազմաթիվ մարդկային ոսկորներ են դուրս եկել հողից և այս ու այն կողմ ընկել: Գերեզմանոցն ու բլուրը չեն խուսափել նաև գանձախույզների ուշադրությունից. վերջիններս անխնա փորփրել ու ավիրել են տեղանքը, գրում է Ermenihaber.am-ը:

В Ване отказываются демонтировать построенные на армянском кладбище туалеты
Мэрия Артамеда (Эдремид) провинции Вана отказывается выполнить поручение министра культуры и туризма Турции Нумана Куртулмуша демонтировать построенные на армянском кладбище туалеты.
В частности, назначенный государством попечитель мэрии Атеф Чичекли заявил, что указанные строения не будут демонтированы, утверждая, что в этом месте нет армянского кладбища.
«Ни одно строение не демонтировано и не будет демонтировано. Здесь нет армянского кладбища. Сообщаю всем, кто следит за темой, что это место, являющееся чудом природы, мы еще более украсим», – сказал Чичекли.
Напомним, что по поручению попечителя мэрии Артамеда на историческом холме и армянском кладбище по соседству с пляжем построены туалет и раздевалки.
А несколько дней назад министр культуры и туризма Турции Нуман Куртулмуш заявил, что построенные в Ване на армянском кладбище строения эти должны быть демонтированы.
На указанной территории в прежние времена был армянский квартал, известный как родина знаменитого армянского художника Аршила Горки. Расположенное по соседству с кварталом армянское кладбище осквернено, вследствие строительных работ из земли извлечены и разбросаны человеческие кости. Не избежали кладбище и холм и внимания кладоискателей – они безжалостно перекопали и разрушили местность, пишет Ermenihaber.am.